פעילות גיבוש נערים-ילדים. צילום: חורחה נובומינסקי

בעשרה מרכזים קהילתיים בראשון לציון פועל פרויקט נתי"ב ("נוער תומך בילדים בקהילה"). כ־300 ילדים, שלחלקם אין אמצעים לרכוש פעילות חברתית ותרבותית, זוכים לפעילות מגוונת הודות ל־100 בני נוער שמתנדבים בפרויקט, אותו מובילים תושבי העיר.

הפרויקט פועל כבר שש שנים, אחרי מיפוי צרכים שנעשה בשכונות השונות. במסגרת התוכנית נהנים הילדים מפעילות העשרה בנושאים שונים: ערכים, תרבות, איכות סביבה, חגים ואקטואליה, משחקי חשיבה, יצירה, משחקי ספורט, וכדומה. במהלך השנה נהנים הילדים גם ממגוון הצגות, ימי הפנינג, הופעות וטיולים.

הפעילות מודרכת על ידי בני נוער שמגיעים לתוכנית דרך שיתופי פעולה עם מסגרות שונות: מד"צים, פרויקט מעורבות חברתית ותנועות נוער כמו "מכבי צעיר". בני הנוער עוברים הכשרה המתמקדת בהיבטים קהילתיים ובמיומנויות הדרכה. הפעילות מלווה על ידי רכז שמכשיר ומלווה את בני הנוער ואמון על הפעילות השוטפת.

טל גל-עד ארד, עובדת סוציאלית קהילתית ומנהלת התוכנית, מספרת: "הדבר היפה בתוכנית הזו הוא שמי מוביל אותה היא קבוצות תושבים. אחת מהן היא קבוצת אמהות פעילות שדואגות לכל הלוגיסטיקה. קבוצה נוספת של נערות מטמיעות את התוכנית בקרב בני הנוער, בודקות מהם הצרכים שלהם וכו'".

ארד הוסיפה כי "התוכנית מופעלת בשותפות עם עמותת 'מכוונים מעלה' ועיריית ראשון לציון. המטרה היא למנוע שוטטות של ילדים קטנים וגם להוות מסגרת העשרה עבורם. אנו מגיעים לשכונות שאין בהן מענה הולם בשעות הצהריים או שההיצע הוא מאוד מוגבל. הסיפוק שלי הוא שההורים והילדים עצמם מתחילים להיות מעורבים בקהילה ומתנדבים".

מיכל כהן היא אחת האמהות שמתנדבת בתוכנית. "אני חלק מקבוצת האמהות, אנחנו נפגשות אחת לשבועיים וחושבות איך לעשות פעילות ענפה לקבוצות, איפה אפשר לתרום ומהם הצרכים של כל קבוצה וכל שכונה. בתור תושבת העיר אני מרגישה שאני מאוד משפיעה ונוגעת בהמון מעגלים, רואה את התגובות של הילדים וכמה הם מאושרים ממה שנותנים להם".

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו