צילום: שגיא פלדמן

בשנת 2016 נרשמו בראשון לציון יותר מ-2200 דוחות לנהגים שחנו במקומות השמורים לנכים. פעמים רבות נשמעות טענות הנהגים לפקחים העירוניים: "לא הפרעתי לאף אחד חניתי רק לשנייה, אני בסך הכול לוקח את הילד מהגן" אך גם אם התירוצים הקלושים נכונים במעט הם לא מתירים מעבר על החוק, ובטח שלא גרימת חוסר נוחות לנכים, שנלקחו להם אותם אזורי חנייה שנקבעו מבעוד מועד בכדי לאפשר להם נגישות מיטבית לאזורים ציבוריים או למקום מגוריהם.

השבוע הגיע הנושא לשולחן הנהלת העירייה ונערך דיון מעמיק סביבו. על פי החוק כיום מתן קנס בגובה אלף שקל הינו לנהגים החונים בחנייה ציבורית השמורה לנכה לעומת מתן קנס של מאה שקל בלבד לנהגים החונים בחנייה השמורה לנכה בסמוך למקום מגוריו. ניתן לראות כי בשל החקיקה המקלה 1394 דוחות (63 אחוז מסך הדוחות בשנת 2016) נרשמו בשנה האחרונה לרכבים שחנו בחנייה המסומנת עם תמרור המורה שהחניה שמורה לנכי גפיים, חלקם אף מסומן עם מספר הרכב הייעודי.

בתום הדיון הוחלט להקשיח את האכיפה מול אלו שעוברים על החוק ולאפשר לחברה לבטחון לגרור רכבים במקרים מסוימים. ההחלטה תהיה בידי מנכ"ל החברה לבטחון שיבחן כל נושא לגופו. נציין כי בנוסף לקנס בסך 100 שקלים (לחונים בחנייה השמורה לנכה בסמוך למקום מגוריו) עלות שחרור הרכב לאחר גרירה עשויה להגיע למאות שקלים נוספים.

ממלא מקום ראש העיר, ומחזיק תיק החברה לבטחון, רז קינסטליך, אמר: "חנייה במקומות השמורים לנכים היא בריונות לכל דבר ועניין ולכך לא תהיה מבחינתנו הבנה או סובלנות. אנחנו מקווים שהמהלך החדש יוכל לצמצם את התופעה ולאפשר לציבור הנכים לממש את זכותם".

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו