אם תפגשו את תושבת העיר ראשון לציון, שרון מיארה (40), רוב הסיכויים שמבחינתכם זו תהיה עוד אישה נחמדה וחייכנית. אך במידה ותשמעו ממנה פרטים על חייה ותתחילו להתמקד בארשת פניה, תבינו שהיא לא רק אם לשלושה (שמואל, אביה, שיראל) ונשואה בשנית, אלא אישה שבעברה נחשפים סדקים שעדיין מגלידים, סדקים שגורמים לה להילחם למען חייהם של אחרים, לפני שהם יהפכו לבלתי הפיכים.

שרון מיארה

מיארה פעילה חברתית מאז שנת 2005 אבל היא התחילה דווקא מהסוף, כשהיא הייתה בתחתית של התחתית, אחרי גירושים פוגעניים כשעוד היו לה שני ילדים. באותה תקופה כשגרה בעיר ירושלים היא נקלעה למצב כלכלי קשה ונאלצה לגור אצל חברתה עם ילדיה עד שתמצא פתרון אחר. זמן קצר אחרי שעברה לבית חברתה הקלפים החלו לשחק לטובתה. "שפכתי בפני חברתי את כל המצב שאני שרועה בו, היינו בגינה ציבורית, ואישה מבוגרת שישבה בסמוך אלינו שמעה את השיחה שלנו, כשסיימנו לדבר היא ניגשה אליי וביקשה שאלווה אותה הביתה" אמרה מיארה.

הסיטואציה הייתה בלתי ברורה בשביל מיארה, היא לא הצליחה להבין את המצב המוזר אליו נקלעה אך האישה המבוגרת ידעה כיצד לגשת אליה, האישה סיפרה לה ששמעה את כל השיחה שהתנהלה ובלי הודעה מוקדמת הפתיעה: "רואים שאת אישה טובה, אני רוצה שתגורי אצלי עם ילדייך ביחידת הדיור". מיארה שלא הבינה מאיפה נקרתה בפניה כזאת הזדמנות, החליטה ללכת עם הלב ובמשך כ-חמישה חודשים התגוררה בחינם עם ילדיה בדירה שהוצעה לה.

באותה תקופה כשמיארה החלה להשתקם מבחינה כלכלית וחזרה לעבוד, בהליכה שגרתית בשכונת מגוריה בירושלים, ראתה גבר מכה אישה שהכירה, מיארה מיד נרתמה לעזרתה, ובלי לחשוב פעמיים הזמינה אותה לגור אצלה עם שלושת ילדיה. באותה יחידת דיור שקיבלה במקריות."גרנו כולנו במשך שבועיים בדירה קטנה, עד שמצבה של הבחורה התאזן. אבל שיש לך מקום בלב, אז שום דבר לא משנה" אמרה מיארה.

מאז אותו מקרה היא לא הפסיקה להירתם למען אחרים, וכתושבת העיר ראשון לציון היא מסייעת למשפחות בעיר באמצעות תרומת סלי מזון, אך הנושא הקרוב ביותר לליבה הוא הסיוע לנשים שנקלעו למצב קריטי בחייהם. "אני פעילה חברתית כבר מעל עשר שנים ללא שום קשר לשום עמותה" סיפרה מיארה.

בימים אלו היא מלווה בחורה שדרכיהן הצטלבו במקרה, כמו מקרים רבים בחייה. "בתי הייתה מאושפזת במשך חודש בבית חולים, ובאותו בית חולים פגשתי אישה (ב') שראיתי עליה שהיא במצוקה, הבטתי בדרך שבה בעלה התייחס אליה, והייתי חייבת לברר מה קורה שם, הבנתי מב' שיש אלימות פיזית" אמרה מיארה, והוסיפה :"הפנתי אותה לעובדת סוציאלית והיא סייעה לה במציאת מקלט לנשים מוכות".

נראה כי כל המקרים האלו לקוחים מתסריט הוליוודי שובר קופות אך כל מילותיה של מיארה והסיפורים המצמררים הם דברים שקורים במציאות. ב' הייתה במשך חצי שנה עם שני ילדיה במקלט לנשים מוכות, אותו מקום שנותן מענה נפשי בדיוק באותה תקופה שיש צורך בשינוי דרסטי בחייהן של אותן נשים. "בזמן השהייה של ב' במקלט היא שיתפה אותי שהיא מרגישה בטוחה, ושסוף סוף היא לא מרגישה עבד או תחושת זלזול" אמרה מיארה בשמחה.

"אין דבר כזה בלתי אפשרי, שיש רצון הכול אפשרי, גם שנשים או משפחות שאני מסייעת להם אומרות שאי אפשר אני מראה להם שאפשר" אמרה מיארה. בעלה איציק, שמנסה למצוא זמן לבלות איתה בין כל פעולות ההתנדבות שלה למען הקהילה אמר: "היא משקיעה יותר מדי ונותנת את הדם והנשמה אבל עם כל הקשיים שבכך, אשריה" משפט שגרם למיארה להתגאות בעצמה ולחשוב על השבר הבא שיש לאחות.

בימים אלו ב' יוצאת מהמקלט, ורק ימים יגידו האם זוהי יציאתה לחופשי. ב' שוכרת דירה באזור מרכז הארץ, ומיארה בקשר יומיומי איתה. "היא חוששת מעתידה, היא איננה יודעת כיצד תסתדר כלכלית" סיפרה מיארה. לב' לעת עתה אין חלומות גדולים היא בסך הכול רוצה לעמוד על הרגליים, ללמוד בניית ציפורניים ולהשאיר את העבר מאחור.

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו