צילום: shutterstock

 פגשתי את בתיה בדירתה הקטנה באחד המושבים באזור השרון. בתיה היא בת 36, רווקה ולדבריה, לאחר שנים של השקעה והתמדה בהקמת העסק שלה, היא פנויה עכשיו למצוא זוגיות ולהמשיך להקמת משפחה. "לא מיהרתי בעבר", היא אף שיתפה אותי, "ועכשיו אני בשלה ומוכנה לפרק הזה בחיי".

בתיה המשיכה וסיפרה לי, שבמשך שנים היא שומעת סיפורים על גברים נוכלים שמספרים על עצמם סיפורים ושקרים. לדבריה, זה קורה בעיקר לנשים שלא מכירות את עולם הבילויים, השידוכים והדייטים. "ישנה תדמית", המשיכה בתיה, "שנשים לא צעירות, אולי קצת פזיזות, שממהרות למצוא חתן - הן טרף קל יותר".

הסכמתי עם בתיה בחלק מדבריה, אבל אמרתי לה שאני לא חושב שכל הגברים נוכלים. אכן ישנם כאלה, אבל זו לא צריכה להיות נקודת המוצא שלה.

בתיה הסבירה לי כי היא רוצה לבדוק שני גברים שהיא הכירה. היא מעוניינת בקצת רקע עליהם, ולאמת האם המידע שהם מסרו לה, אמיתי ונכון, או שהוא רק ״קרוב״ למציאות.

חשבתי שעניין הבדיקה הגיוני ולפעמים מתבקש. חקירות שכאלה מוגדרות אצלנו כחקירות אימות פרופיל ורקע אישי. לרוב אני נתקל בבקשה כזו, ממישהי שכבר נפגעה והולכה שולל ואז היא חסרת ביטחון ומבקשת לבדוק את בני הזוג הפוטנציאליים הבאים.

בתיה, לדבריה, מקדימה תרופה למכה.

קיבלתי מבתיה את הפרטים על שני המועמדים הפוטנציאליים. היו לבתיה פרטים בסיסים, מקומות עבודה, סטטוס אישי, תארים אקדמיים ועוד.

לאחר שבדקנו ובחנו את הפרטים על הגבר הראשון, כבר חשפנו ״שיפוצים״ במקומות העבודה שבהן עבר. אמנם הוא עבד בכל המקומות שסיפר לבתיה, אך תפקידיו היו פחותים ולא מנהליים כפי שהוא תיאר. הוא קצת הגזים. במהלך איסוף המידע עליו, נחשפנו לנתון מאד משמעותי שלא היה ידוע לבתיה. הבחור שלנו היה אסיר בעברו, ובמקרה אחר אף נשפט ונידון לביצוע עבודות שרות. נכונה הטענה שכל אחד שחטא ושילם את חובו לחברה, מגיעה לו הזדמנות לפתוח דף חדש בחייו, אך קיימת גם
חובה מצידו להיות גלוי וכנה ולא להסתיר את עברו, במיוחד כשמדובר בקשר אישי שברור מאליו שאמון מוחלט הוא יסוד חשוב בו.

לבתיה הנתון הזה הספיק בכדי למנוע את האפשרות שיתפתח קשר עם אותו בן זוג מיועד. ניסיתי להסביר לבתיה שכדאי לה לשמוע ולא לשלול על הסף. אולם בתיה הסבירה לי שהקושי שלה, זו לא העובדה שהגבר היה אסיר (למרות שזהו נתון לא פשוט לעיכול), מבחינתה ההסתרה של העניין הוא הבעייתי.

בחינת הפרטים על הגבר השני היו תקינים, כל המידע שהוא מסר היה נכון ואמיתי.

"ככה אני רוצה להתחיל זוגיות", אמרה לי בתיה בחיוך והוסיפה, "אני מבינה את מי שלא מתחבר לשיקולים שלי בצעד כזה, אבל אלו החיים שלי ואני שלמה עם המעשה הזה".

הסיפור מבוסס על מקרה אמיתי. שמות הדמויות, כמו גם פרטים נוספים, שונו בכדי למנוע את חשיפת המעורבים. גולן פנחס, חוקר פרטי, הוא בעל משרד "ים החקירות" בנתניה

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו