מצלמה המעבירה את ישיבות המועצה לציבור

בפעם השנייה ברציפות: עיריית ראשון לציון קיבלה את הציון 96, הגבוה ביותר, במדד השקיפות שבדק 76 ערים בישראל. למעשה, רק עשר רשויות עמדו בכל דרישות החוק לשקיפות.

את המדד פרסמה עמותת 'שקיפות בינלאומית ישראל' שבראשה עומד מבקר המדינה לשעבר, מיכה לינדנשטראוס. המדד נכתב על ידי גלית אבידר ומנכ"לית עמותת 'שקיפות בינלאומית ישראל', יפעת זמיר.

המדדים שנבדקו הם אחידים לגבי כל העיריות וכל נושא העומד לביקורת נבחן על פי קריטריונים אחידים בכל הארץ. בהתאם לכך נקבע הניקוד לכל נושא שנבחן. הדוח בדק את דרכי הנגישות וזמינות המידע באתרי האינטרנט של העיריות, פרסום דוחות על ידי מבקר העירייה, מידע שהרשות מחויבת לפרסם על פי חוק חופש המידע, פרסום פרוטוקולים של ועדת תמיכות ומענקים, פרסום קוד אתי, פרוטוקולים, נושאים תקציביים, ארנונה, מכרזים ועוד.

במדד 2016 נלקחו בחשבון גם ההתפתחויות הטכנולוגיות המואצות במסגרת מהפכת המידע. כמו כן, בוצע איסוף מעמיק של הערכות ודיאלוגים ממושכים עם גורמים רבים, בהם ראשי רשויות, מנהלי מערכות מידע מוניציפאליים, מנהלי אגפי שירות לתושב, מנהלי אסטרטגיה וכן חוקרים מתחומי ידע שונים הרלוונטיים למדד.

עיריית ראשון לציון נחשבת לאחת הרשויות המובילות בישראל בשדרוג הנגישות הטכנולוגית לתושב, המגביר את הנגישות והשקיפות. כך למשל, לפני כשנתיים הותקנו מצלמות HD באולם מועצת העיר, המאפשרות לתושבים לצפות בישיבות המועצה.

מלבד אתר העיר ודף הפייסבוק הפופולרי, הייתה ראשון לציון לעיר הראשונה בישראל שהכניסה לשירות התושבים יישום (אפליקציה) עירוני בשם 'Keep It City', המאפשר לתושב לדווח למוקד על מפגעים ותקלות, וכן מאפשר מגוון יישומים כגון חיוג בלחיצה למחלקות העירייה השונות, חדשות העיר, מפות עם מיקומים חיוניים לתושב כדוגמת מקלטים ציבוריים לשעת חירום, בתי מרקחת בעיר, פארקים לכלבים ועוד.

"הציון הגבוה שקיבלנו מדבר בשם עצמו. פעילות העירייה פתוחה וחשופה לכל תושב", בירך ראש העירייה דב צור על הדירוג. "אנו קוראים לתושבים לנצל את השירותים הטכנולוגיים החדשים שאנו מציעים, המאפשרים להיות מעורבים יותר בקהילה שלנו".

צור הוסיף כי מאחורי הציון הגבוה שקיבלה העירייה אודות השקיפות, עומדים עובדי העירייה שמחויבים לעניין ומצליחים, לדבריו, לייצר סטנדרט גבוה של שקיפות ורותמים את כל המערכת למטרה זו.

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו