צילום: קובי קואנקס

"העירייה פשוט השתגעה, הם מחייבים אותנו לפרק את השלטים שהשקענו בהם כספים רבים ומצפים שנשקיע עכשיו עוד כסף כדי להכין שלט אחיד? מבחינתי זה לא יקרה". כך נשמעו השבוע בעלי חנויות ברחוב רוטשילד בראשון לציון, שלא מצליחים להסתיר את זעמם על העירייה, בשל תקנות חדשות שנכנסו לתוקף השבוע, עם תחילת שנת 2017. על פי תקנות אלה, כל בעלי החנויות מחויבים לעבור לשילוט אחיד, עם כתב זהה וגודל דומה, כחלק מתהליך שינוי חזית הרחוב ושיפורה.

הפקחים כבר הגיעו

לפני כחצי שנה שלחה העירייה מכתבים לבעלי החנויות ברחוב, תחת הכותרת "הגדרת רחוב רוטשילד כאיזור שילוט מיוחד". במכתב הדגישה עיריית ראשון לציון בפני בעלי העסק כי: "במסגרת מאמצי העירייה לשיפור חזית פני העיר, אנו נמצאים בהליך מתקדם עם בעלי הנכסים, לשיפוץ חזיתות הבתים ברחוב רוטשילד. הוחלט על ידי ועדת השילוט העירונית להגדיר את רחוב רוטשילד, בקטע שבין הרצל לז'בוטינסקי, כאיזור שילוט מיוחד. את הורדת השלטים שאינם עומדים בכללי השיפוץ יש לבצע תוך 60 יום. לאחר מועד זה נתחיל באכיפה להורדת השלטים".

בעלי החנויות היו בטוחים שמדובר בגחמה של מישהו בעירייה, שעם קצת לחץ היא תיגנז כפי שעלתה, אך להפתעתם הקנסות החלו להגיע. רק לאחר ויכוחים בין בעלי החנויות לבין העירייה הקנסות הופסקו, אך לאחרונה הם קיבלו מסרים לפיהם החל מתחילת 2017 ההחלטה תיאכף. מי שלא יישר קו עם ההחלטה צפוי לקבל קנסות רבים.

שלום שלום, בעל חנות לממכר ציוד לטלפונים ניידים, מספר: "לפני חצי שנה שמתי שלטים בסכום של 40 אלף שקל. מדובר בשלטי חוצות מחוץ לחנות, שהפרסום בהם מופיע על גבי טלוויזיה. לפני כחודש הגיעו פקחים וללא כל דיבור מקדים אמרו שתוך חודש אני מחויב להוריד את השילוט. שאלתי אותם למה והפקחים לא ידעו להסביר. הם נתנו לי טלפון של מישהו שגם הוא לא ידע להסביר ואמר לי לשאול את הפקחים. ככה כל אחד העביר את האחריות מאחד לשני".

שלום החליט לברר בעצמו מהי הסיבה להורדת השילוט. "נאמר לי שהעירייה רוצה שיהיה שילוט אחיד לכולם, אותו גודל ואותו כתב. השלט החדש, כך הם אמרו לי, אמור להיות בצבע לבן, בגודל אחיד ובאותו סוג פונט".

שלום מתרעם על ההחלטה. "זה לא הגיוני כי אנשים השקיעו כסף רב מהכיס שלהם, אז למה צריך עכשיו לשנות הכל? מבחינתי זה לא בא בחשבון, הכסף שלי לא גדל על העצים ופרסתי תשלומים כדי לקנות את השלט הזה. לא יכול להיות שפתאום יחליטו עבורנו שזה לא מתאים ושאנחנו צריכים להמציא את עצמנו מחדש. באיזו זכות הם יכולים לבוא ולהטיל עלינו הוצאות כספיות?".

"זה לא הוגן"

בעל עסק נוסף שזועם על החלטת העירייה הוא אלירן כהן, המחזיק חנות בגדים ברחוב רוטשילד. "יש לי שילוט רגיל ומואר שעלה לי המון כסף ואני לא מתכוון להחליף אותו", הוא פוסק בהחלטיות. "כרגע עוד לא התחילו לחלק קנסות אבל אני לא יכול להתחייב שזה המצב שיישאר. לדעתי, זה עניין של זמן עד שיבואו ויתחילו לקנוס אותנו בגלל שלא החלפנו את השלטים.

"לשלם עכשיו עוד אלפי שקלים על שלט זה לא הגיוני ולא הוגן לדרוש מאיתנו", הוסיף כהן. "רק לפרק עכשיו את השילוט זו עבודה של 1,000 שקל לפחות. בנוסף, צריך להתחיל לעצב מחדש את השלט כמו שהם רוצים, להתקין אותו ולעשות את כל העבודות מסביב. זה נזק של קרוב ל־5,000 שקל".

כהן אומר שבמקום להציב שלט חדש, הוא מעדיף לשלם קנסות. "עדיף כבר שיגיע לכאן פקח פעם בחודש, ייתן לי קנס של 300 שקל וילך. זה יותר משתלם לי. דיברתי עם שאר בעלי החנויות ברחוב ואני יודע שגם הם לא מתכוונים לעשות את מה שהעירייה דורשת. אנחנו מדברים בינינו על התארגנות מול העירייה. אם הם רוצים שנחליף שילוט, אז שיממנו בעצמם את העלות. לא יכול להיות שהם יבואו אלינו בדרישות כאלה".

סוחר נוסף, שביקש להישאר בעילום שם, אמר: "יום אחד הגיעו אנשים מהעירייה וטענו שהם מתחילים לפעול לשינוי החזיתות. זה אומר שמעכשיו יש משמעות חוקית לצורת השלט שיופיע על גבי החנויות. לדבריהם, הם רוצים שהכל יהיה באותיות תלת מימד שיוארו על ידי נוריות לד ושהגודל יהיה עד גובה של 80 סנטימטר".

בעל העסק מספר שהדרישות של העירייה יצרו בלבול גדול. "זה אומר שכל השלטים שקיימים ברחוב רוטשילד ייזרקו לפח ונצטרך לרכוש חדשים. אני, למשל, השקעתי עד היום 3,000 שקל על שלטים ועכשיו לפי הדרישות שלהם אצטרך להוציא לפחות 8,000 שקל. גם ככה הרחוב הזה הוא רחוב מת. מאז שהפכו אותו לנתיב תחבורה ציבורית הוא לא כמו פעם. גם ככה אנחנו מתקשים להתפרנס, אז עכשיו הם מנחיתים עלינו גם את המכה הזו?".

"פגיעה בעסקים"
הסוחרים חוששים שבעקבות הגזרות החדשות יהיו בעלי עסק שייאלצו לסגור את החנויות. "העירייה גם מתכוונת לעשות שיפוץ חזית ברחוב, מה שאומר עוד פגיעה בעסקים. יש כאלה שלא מתכוונים לחדש את השכירות שלהם", אומר אחד מהם. "אנחנו מתכוונים להתאגד כולנו ולומר לעירייה שאנחנו לא מוכנים לדרישות האלו ושנפעל נגדם. אין לנו כסף להשקיע בגחמות של העירייה והם צריכים להבין את זה".

מעיריית ראשון לציוון נמסר בתגובה: "במסגרת קידום תוכניות התחדשות עירונית במרכז העיר, כמו פרויקט שפת רחוב ושיפוץ חזיתות, מעמידה העירייה לטובת בעלי העסקים ברוטשילד הלוואה בגובה 50 אלף שקל לעשר שנים, כאשר העירייה סופגת את כל הוצאות הריבית וההצמדה. מטרת ההלוואה לעודד בעלי העסקים לשפץ ולהסדיר את חזיתות העסק. אנו משוכנעים שמהלך זה יוביל לרחוב משופץ, יפה ומזמין, אשר מראהו ודאי יתרום לשגשוג העסקים באחד הרחובות הראשיים בעיר".

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו