הסיפור של מיא רייאס בת ה־15 מראשון לציון הוא לא כזה שנתקלים בו כל יום. אביה רמון נולד בקובה ושימש קצין בצבא הקובני, ואילו אמה גלי נולדה בבלרוס. הוריה התגרשו כשהייתה בת שנה, אבל משפחתה נותרה מאוחדת בזכות הספורט. ומיא עצמה מספקת הישגים שאי אפשר להתעלם מהם, בתחום הקפיצה במוט.

צילום: קובי קואנקס

הכי כיף עם אלכס
האח הבכור של מיא, רסיאל (18), הוא ג'ודאי. אמה שיחקה בצעירותה כדורעף בשביל הפאן. הסבתא, שרה ז"ל, הייתה אלופת בלרוס בכדור נוצה, ואילו הסבא יעקב יבדל"א רץ ושוחה בכל יום.

"נכון, מה שמאחד את המשפחה שלנו זה הספורט", אומרת השבוע רייאס, שאמנם משתייכת לאגודת מכבי 'הישגים' ראשל"צ, אבל מתאמנת במכון וינגייט. "אנחנו משפחה של ספורטאים. הכל סובב סביב הספורט. לוח הזמנים, האוכל. הכל. אמא ואבא דואגים לזה".

רגע, ומה את יותר? קובנית או בלרוסית?
"אני חצי חצי. יודעת לדבר ספרדית וגם רוסית. במאכלים אני יותר מתחברת לאוכל הדרום האמריקאי".

רייאס (1.53 מ') היא אחת מקופצות המוט הטובות בארץ לגילה (שיא אישי: 3.00 מ'). ב־2016 היא הייתה סגנית אלופת ישראל, ואילו ב־2015 הוכתרה לאלופת ישראל. המאמן שלה הוא אלכס אברבוך (42) האגדי, שעובד עם רייאס בוינגייט. אברבוך, כידוע, היה סגן אלוף עולם, מדליסט ארד באליפות העולם, פעמיים ברציפות אלוף אירופה, אלוף אירופה באולם ומחזיק בשיא הישראלי בקפיצה במוט (5.93 מ').

"הכי כיף בעולם זה לעבוד תחת הדרכתו של אלכס", אומרת רייאס. "הוא מנוסה מאוד. מראה לי תרגילים. וגם בגילו הוא קופץ איתנו, ועוקף את כל מי שקופץ שם. אלכס יכול להציג
מהלכים מהרמות הכי גבוהות.

יש לו כל מיני סגנונות של אימונים, והוא מקצוען אמיתי. אלכס תמיד מזכיר לי שאני יכולה לקפוץ גבוה יותר".

צילום: קובי קואנקס

לפני שהחלה לעסוק בקפיצה במוט, רייאס שיחקה טניס ועסקה בגלישה. בכיתה ה', כשלמדה בבית ספר 'ויתקין' בראשל"צ, היא בחרה ללכת למרוצי שדה. "הייתי טובה אז גם בריצה", היא משחזרת. "בכיתה ז' החלטתי ללכת על הקפיצה במוט בצורה רצינית ומקצועית יותר. עברתי לבית ספר מקיף ח' בראשל"צ, שבו הייתה כיתת ספורט, ומאז אני בענף הזה".

מי שאימנה את רייאס באותם ימים מוקדמים הייתה אנסטסיה קרופסקאיה, שעזבה את ישראל והיום מתגוררת ברוסיה. רייאס: "אנסטסיה לימדה אותי איך לנהל חיים ספורטיביים. היא הייתה לוקחת אותי לישון אצלה בחופשים, והעבירה לי אימוני בוקר וערב. היא זאת שלמעשה נתנה לי את היסודות הראשונים במקצוע".

רייאס לומדת שנה ראשונה בפנימיית 'אורט' נתניה. סדר היום שלה הוא צפוף ומוקפד. שלוש פעמים בשבוע - בימי שני, רביעי ושישי - היא מתאמנת פעמיים ביום. באותם ימים היא קמה ב־5:20 והאימון, שנמשך שעה, מתחיל כעבור 40 דקות. בשבע היא אוכלת ארוחת בוקר, ולאחר מכן מתארגנת ללימודים. בסיום יום הלימודים היא חוזרת לאכול צהריים, ממשיכה ללמוד בשיעורי תגבור, וממהרת לנסוע לאימון בווינגייט.

רייאס: "אני מאוד נהנית ממה שאני עושה. נכון, אין לי כל כך הרבה זמן לחברים ולחברות, ורק לפעמים אני יוצאת בסופי שבוע, אבל אני עושה את מה שאני עושה כי יש לי מטרה אחת".
והיא?
"כמו כל ספורטאי או ספורטאית - לייצג את ישראל באולימפיאדה".

ולמה בחרת דווקא בקפיצה במוט? לא מדובר בענף פופולרי במיוחד.
"למה? הקפיצה במוט היא לדעתי הענף הכי מיוחד באתלטיקה הקלה. אני מרגישה שהכל תלוי בי ובמידת ההשקעה שלי. יכולים להגיד שבישראל אפשר להצליח פחות, אבל אני דווקא חושבת שמה שחשוב הוא האתגר והמאמץ. אם אני קופצת גבוה, אז אני תמיד יכולה להגיע גבוה בחיים האמיתיים".

מי המודל שלך לחיקוי בענף?
"ילנה איסינבייבה, אתלטית רוסיה שכבר פרשה אבל עדיין מחזיקה בשיא העולמי. אני אוהבת לצפות בתחרויות שלה ביוטיוב. היא פשוט אגדה, ואני ממש חולמת להגיע להצלחה שלה".

אחת הטובות

המאמן אברבוך אמר על רייאס: "מיא מאוד אוהבת ספורט בכלל וקפיצה במוט בפרט, והיא אחת הקופצות הטובות לגילה בארץ. אני מוריד בפניה את הכובע, כי היא הייתה מוכנה לעזוב את ביתה שבראשל"צ - ולעבור לפנימייה בנתניה, כדי להשקיע בקפיצה במוט. כרגע אנחנו מתמקדים ברצון לקפוץ גבוה יותר, ולזכות במדליות ובגביעים. בהמשך ארצה לבנות לה קריטריון לקבלת מעמד של ספורטאית מצטיינת בצבא. זה יאפשר לה להמשיך להתאמן ולהגיע להישגים גם כשתהיה חיילת".
נשמע שאתה מאוד מאמין בה.

"אני מרוצה מההתקדמות שלה. שברנו את השיא האישי, והיא כבר קפצה לגובה של 3.00 מ'".
על התכונות של רייאס המשיך אברבוך: "אני אמנם עובד איתה פחות משנה, אבל רואים שהיא מאוד מהירה. היא לא גבוהה, אבל הטכניקה שלה משתפרת וזה חשוב כי קפיצה במוט הוא ענף מאוד טכני, והיא מפנימה את הטיפים שאני נותן לה".

יש פוטנציאל להגיע לאולימפיאדה?
"עדיין מוקדם לדעת את זה. באופן כללי הכל תלוי בספורטאי. מיא עובדת קשה, ואני מעריך שבתור התחלה היא תוכל בתוך שלוש שנים להיות אחת משלוש הקופצות הטובות בארץ".

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו