תחבורה ציבורית צריכה לספק פתרון ראוי, לא צריך להיות על כך שמץ של ספק. אזרחים רבים זקוקים לדרך יעילה על מנת להגיע למקומות שונים, כגון: מוסד הלימודים, מקום העבודה או ליעדים נוספים שיענו על צורכיהם האישיים, אך נשאלת השאלה: האם פתרונות בדמות האוטובוסים תוכננו היטב למען הציבור? או שמא בלית ברירה, האזרחים ממשיכים להשתמש במצוי, כי זה מה שיש.
"Mynet ראשון לציון" יצאה לבדוק משלושה אזורים שונים ברחבי העיר, את דרכי ההגעה למרכז הרפואי "אסף הרופא". לצורך אחידות, בבדיקה שנעשתה נסענו עם קו 5 של חברת "אגד" מנקודות שונות בעיר לכיוון "אסף הרופא".

מערב העיר: "הקו עוצר ביותר מדי תחנות"

תחנת עלייה: דוד סחרוב/ אברהם בר – בקרבת קניון הזהב
תחנה ירידה: בית חולים אסף הרופא/ מכון אונקולוגיה
מספר תחנות עד ליעד: 47
שעת יציאה: 9:15
שעת הגעה: 10:16
משך הנסיעה: שעה ודקה
מספר נוסעים מירבי שהיו בו זמנית על האוטובוס: כארבעה נוסעים.
נוסעים משתפים: "אני נוסע עם הקו הזה כבר מעל שנה לבסיס, הוא עוצר ביותר מדי תחנות, המסלול ארוך מדי, וגם כשאוטובוס חולף על יד שער יפו בסמוך לבסיס שלי, אין תחנת עצירה ובגלל זה כל בוקר כל החיילים שמגיעים איתו נאלצים להמשיך עד לתחנה שממוקמת כמה מאות מטרים משער יפו" אמר חייל שמשרת סמוך למרכז הרפואי אסף הרופא.

(בדרך לבית החולים (צילום: שגיא פלדמן

מרכז העיר: "יש נהגים שפשוט בורחים"

תחנת עלייה: בן גוריון/ כצנלסון- בקרבת המרכז המסחרי בן גוריון
תחנה ירידה: בית חולים אסף הרופא/ מכון אונקולוגיה
מספר תחנות עד ליעד: 29 תחנות
שעת יציאה: 11:28
שעת הגעה: 11:58
משך הנסיעה: 30 דקות
מספר נוסעים מירבי שהיו בו זמנית על האוטובוס: כ-15 נוסעים.
נוסעים משתפים: מינה, מתנדבת במרכז הרפואי אסף הרופא סיפרה: "מצד אחד אני מרוצה כי עד לפני שנתיים או מעט יותר לא הייתה אפשרות לעלות על קו ישיר מכל מקום בעיר אל בית החולים, ועכשיו זה עוזר לי, אך מצד שני יש פעמים רבות ששני קווים אחד אחרי השני לא מגיעים בזמנים ונוצר מצב שאני מאחרת לעבודה, ובחזרה ממנה קורה אותו הדבר. גם יש נהגים באגד שפשוט נוסעים בלי לחכות לכל הנוסעים שמחכים בתחנה, פשוט בורחים, אני צריכה קצת רחמנות ואכפתיות מצידם".

(בדרך לבית החולים (צילום: שגיא פלדמן

מזרח העיר: :עושים סיבובים בכל העיר"

תחנת עלייה: יעקב פריימן/ בנימין שמוטקין- בקרבת אזור התעשייה הישן.
תחנה ירידה: בית חולים אסף הרופא/ מכון אונקולוגיה
מספר תחנות עד ליעד: כחמש תחנות
שעת יציאה: 13:39
שעה הגעה: 13:52
משך הנסיעה: 13 דקות
מספר נוסעים מירבי שהיו בו זמנית על האוטובוס: כשני נוסעים.
נוסעים נוספים שיתפו: במהלך הנסיעות, נוסעים שחלקו עם My net" ראשון לציון" מקטעים אחדים לאורך הנסיעה, סיפרו: "אני גר בנאות שקמה ונוסע בקו 5 רק כדי להגיע לתחנה המרכזית הישנה, לוקח לי בערך 25 דקות". ונוסעת נוספת אמרה: "אני לא נוסעת בקו 5 הרבה, אבל אתם צריכים לעשות כתבה על הרבה קווים אחרים שעושים סיבובים בכל העיר, אל תשכח תגיד להם לאגד את כל זה".

(בדרך לבית החולים (צילום: שגיא פלדמן

לאחר הבדיקה נוכחנו לדעת כי ההגעה ממערב העיר אל המרכז הרפואי "אסף הרופא" מסורבלת ומצריכה נסיעה של מעל לשעה, ובמידה ואין ברשותכם רכב פרטי וישנה דחיפות מסוימת, אוטובוס איננו הפתרון עבורכם. ההגעה מהתחנה המוזכרת במרכז העיר אל בית החולים ארכה כחצי שעה ועשויה לספק פתרון יעיל אך עדיין ישנה אפשרות לשפר את המסלול ובכך לקצר את משך הנסיעה. ההגעה ממזרח העיר אל בית החולים תימשך לכל היותר רבע שעה ותספק לכם מענה מיטבי.

(בדרך לבית החולים (צילום: שגיא פלדמן

אגד: "העיכוב נובע בעיקר מעומסי תנועה"

מחברת אגד נמסר בתגובה: "על פי אישור משרד התחבורה ובהתאם לבקשות הנוסעים תושבי ראשון לציון, קו 5 הוארך עד לבית החולים אסף הרופא. אמנם לקו זה יש תחנות רבות בנתיבו, אולם בחלקן הניכר הן ריקות, והעיכוב נובע בעיקר מעומסי תנועה ורמזורים ולא מכמות התחנות.

"לנוסעים העולים מהשכונות המערביות בעיר, משך הזמן הינו כשעה. ואילו לנוסעים היוצאים ממרכז וממזרח העיר משך הנסיעה מתקצר לכ-15 דקות. באשר לשאלה לגבי מיקום תחנה בשער יפו צריפין, פנינו פעמים רבות למועצה מקומית באר יעקב, למשרד התחבורה ולצה"ל על מנת שיכשירו תחנה באזור הכניסה לבית החולים במקום. לצערנו מבחינה בטיחותית אין אפשרות למקם תחנה במקום. את ההסברים ניתן לבקש מהגורמים הנ"ל.

"קו 5 נועד לשרת את באי בית החולים והחיילים יכולים להשתמש גם בקו 433 העוצר בצומת כביש 44 ושער יפו. חברת אגד עושה את מירב המאמצים בתיאום משרד התחבורה והרשויות המקומיות על מנת להיטיב עם השירות לקהל לקוחותינו".

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו