רק לאחרונה החליטו מנהלי קבוצות ראשון לציון ברשתות החברתיות לצאת בקמפיין נגד הוצאת שם רע ועשיית שיימינג. אך בעת שהתושבים מנסים לקחת אחריות לגבי השימוש שהם עושים בפייסבוק, הפוליטיקאים בעיר ממשיכים בהתגוששות משולחת כל רסן. השבוע היא הגיעה לשיאה כאשר ראש העירייה דב צור הגיש לבית המשפט קובלנה פלילית נגד יו"ר האופוזיציה, אסף דעבול, בעקבות דברים שדעבול כתב עליו בפוסטים שפרסם.

צור. צילום: אבי מועלם

לופט געשפט
במשך תקופה ארוכה פרסם דעבול לפחות פעם בשבוע פוסט נגד צור ובו טענות על התנהלות בעייתית, לכאורה, של ראש העירייה בנושאים שונים כמו מכירת מתחם היקב במרכז העיר או התנהלותו בהשכרת הלופט 57 (מבנה של 30 דירות להשכרה שנמצאו בהן חריגות בנייה. א.א.). בחודשים האחרונים הפרסומים של דעבול בפייסבוק הפכו ליותר ויותר ישירים ובוטים, והיה ברור שהם לא ישאירו את צור אדיש.

בשבוע שעבר הכל התפוצץ כאשר לצור נמאס והוא החליט להשיב מלחמה ולהגיש קובלנה פלילית חריפה שבה שמונה סעיפי אישום נגד דעבול. באמצעות עורך דינו, טל בננסון, מציג צור בקובלנה את שלל הפרסומים של דעבול וטוען כי מדובר בהשמצות והכפשות חסרות שחר, המהוות לשון הרע.

מערכת היחסים בין צור לדעבול ידעה עליות ומורדות אך מאז שנת 2008, השנה שבה החל צור לכהן כראש העירייה, היא יודעת בעיקר ירידות, הכפשות, האשמות הדדיות והערות שחלקן מתחת לחגורה. לא פעם נראה כי היריבות בין השניים והניסיונות לחיסול פוליטי הדדי מעסיקים את השניים שעות רבות, במקביל לעשייה העירונית שלהם.

אז היכן בעצם החלה היריבות בין השניים ואיך היא הגיעה לקיצוניות כזו? גורם ותיק המעורה בפוליטיקה המקומית ומכיר היטב את השניים, אומר כי המשבר ביניהם החל כאשר מאיר ניצן היה ראש העירייה, דעבול שימש כסגנו והחזיק בתיק הרווחה, ודב צור עמד אז בראש האופוזיציה.
"לקראת סוף הקדנציה של ניצן עבר חתול שחור בינו לבין דעבול. כתוצאה מכך סירב דעבול לבחור צד במאבק לראשות העיר בין ניצן לצור", הוא אומר. "צור ניצח בבחירות ולרשימה של דעבול היו ארבעה מנדטים אך שני חברים מהרשימה שלו עברו לצור ודעבול קיבל מכה חזקה. שם נזרעו זרעי המחלוקת ביניהם.

"יש הטוענים שעוד סיבה היא העובדה שצור לא הציע לדעבול להצטרף לקואליציה או להתמנות לסגן שלו, אבל הקש ששבר את גב הגמל הייתה סדרת הפרסומים בפייסבוק של דעבול נגד צור. במקביל החלו באתרי אינטרנט שונים פרסומים נגד דעבול, והוא טען כי מי שעומד מאחוריהם אלה אנשים של דב צור".

"התחילו איומים"
בקובלנה שהגיש צור הוא מביא לדוגמה פרסום מלפני כארבעה חודשים ובו כתב דעבול: "ולסיום פרשת השחיתות 'לופט 57' שאושרה בוועדת המשנה לבניין עיר עם חריגות בנייה משמעותיות, כאשר רק עורך הדין סרין גנות ואנוכי התנגדנו. היזם, חברו של ראש העירייה, מגייס התרומות שלו וגם שותפו לנסיעה לחופשה משותפת בחו"ל עם בנות הזוג. הוא קיבל אישור חריג במיוחד כשאין ליספק שכל אדם אחר בעיר אשר היה מקים פרויקט כזה לא היה מקבל אישור.

"יתרה מכך, התב"ע (תוכנית בניין עיר) מאשרת כ־20 יחידות דיור בלבד ואין ספק שכאן ניתן פרס ליזם זה, כאשר אושרו לו 30 יחידות דיור ומבנה מסחרי ללא שום חנייה כמקובל", הוסיף דעבול בפוסט שכתב "חברים יקרים, בואו לא נשתוק נוכח הפרשיות הללו וכמובן לא ניתן לראש העירייה לעשות כרצונו וכדרך האינטרסים האישיים שלו בעיר. הגיע הזמן לעשות לזה סוף!".

בסעיף אישום אחר הובאו דבריו של דעבול שפורסמו בפייסבוק לפני כשלושה חודשים: "כפי שאתם בוודאי יודעים, בעיר שלנו רבים התושבים הגרים בבניינים ישנים ומתפוררים שמעמידים אותם בסכנות קריסה, בחוסר נוחות מתמיד ובקשיים. בניינים ללא מעליות, ללא ממ"ד, אינם עמידים בפני רעידות אדמה, ללא חניות נגישות ואפילו ללא לובי.

"המצב הנתון פוגע באיכות החיים של תושבים רבים בעיר ואף מסכן חיים, וזה עוד לפני שדיברנו על הסכנות של ירי טילים מדרום ומצפון הארץ", כתב דעבול. "לצערי, ראש העירייה מעדיף לעצור פרויקטים של תמ"א 38 ופינוי-בינוי לכלל תושבי העיר, לטובת קידום הפרויקטים האישיים שלו ושל חברו הטוב".

דעבול. צילום: אבי מועלם

דעבול טען בפרסומים האחרונים שלו כי מאז שהחל לכתוב על השחיתות, לכאורה, בעירייה, סביבתו של ראש העירייה אחראית לשלל פרסומים שליליים עליו, בין השאר באתר תחקירים עצמאי.

"מזה כחודשיים אני מעלה פוסטים הנוגעים בשחיתות ובקומבינות לכאורה שנעשית על ידי דב צור", כתב דעבול בפוסט נוסף. "ראש העירייה נותן הטבות מפליגות והזויות לחברו היזם ארז מוסאצ'ו (מגייס הכספים שלו, טסו יחד לחו"ל עם בנות הזוג). השיא היה ההטבות למתחם "היקב" בתכנית שתהרוס את מרכז העיר, ואישור הבנייה הבלתי חוקית של 30 יחידות דיור ב'לופט 57' במרכז העיר.

"במשך כל התקופה הזו נאבקתי בכל כוחי ופניתי לכל הגורמים האפשריים במטרה לעצור שחיתות זאת לכאורה למען תושבי העיר. והנה לצערי הרב, מרגע זה התחילו איומים עליי באופן בוטה ביותר ואף פנו לכתב שיפגע במשפחתי, בבית שלי, בפרנסתי ובתפקידי הציבורי", כתב דעבול.
יש גבול

"אני מצוי שנים במשחק הפוליטי, חלק נכבד מהזמן באופוזיציה, וכללי המשחק ברורים לי", אומר השבוע צור, "אבל יש גם גבול וגם מחיר להפצת שקרים. יש דרכים פוליטיות לגיטימיות ויש דרכים לא לגיטימיות. לצערי, אסף דעבול הוא אדם שהחוק הוא בגדר המלצה אצלו ושלא בוחל באמצעים להשיג את מטרותיו, ושחושב שאם הוא יגיד משהו מספיק פעמים זה יהפוך את זה לאמת.
"במקרה הזה החלטתי שעד כאן. אני מוכן שיתקיפו את מדיניותי, אבל בפירוש לא מתכוון לתת לאנשים כמו דעבול להכתים את שמי ולתקוף את יושרי. הגיע הרגע שאסף דעבול ייתן את הדין ושהאמת תצא לאור".

ומה יש לדעבול עצמו לומר על הקובלנה החריפה נגדו? "טרם קיבלתי את הקובלנה, כשתגיע אדע להתמודד איתה. חבל שזו דרכו של ראש העיר, לפנות לתקשורת לפני שהוא פונה אליי".

בלי סתימת פיות
כפי שזה נראה כעת, צור ודעבול כבר לא יחגגו יחד ירח דבש, למרות שבפוליטיקה הכל אפשרי. מעבר לכך, השאלה היא האם בעקבות הקובלנה של צור אנו בפתחו של עידן חדש שבו חברי מועצה יחששו למתוח ביקורת באופן חופשי.

חברת האופוזיציה ליאל אבן זוהר, שנחשבת למבקרת חריפה של צור, אומרת כי למרות הכל היא אינה חוששת להמשיך ולומר את דעתה. "אני מוכנה בשמחה לעמוד ולהתעמת על כל דבר שאני כותבת אצלי, הכל עובדות מגובות", אומרת אבן זוהר. "אופוזיציה צריכה להיות אמונה על ביקורת ואני באופן אישי אמשיך לומר את דבריי במקום שאני חושבת לעשות כן. אם מישהו חושב שאפשר לסתום לאופוזיציה את הפה אז ככל שזה נוגע אליי זה לא יקרה. זו חובתי להציף דברים שראויים לשקיפות ציבורית".

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו