צילום: חן בוקר

היכל התרבות בראשון לציון כבר ידע מופעים מרגשים של התזמורת הסימפונית הישראלית ראשון לציון, אבל אמש, במופע "מכפר טודרא לירושלים", כחלק מסדרת המופעים "מאנדלוסיה באהבה" שישה נגנים על כלים מסורתיים מאנסמבל מטרוז' – לוד השתלבו בנגינתם באופן יוצא דופן והציגו מופע פיוטים ושירים מרהיב.

על הבמה, ניגנו ששת חברי האנסמבל וזכו לאור זרקורים בנגינת קטעי סולוארמונד סבח על ה- עוד, קלמן מוסקל על ה- נאי ואריאל קסיס על ה- קנון וריגשו את הקהל. כמובן שלא היה ניתן שלא להבחין גם ביועץ המוזיקלי ונגן הטאר מר יורם אזולאי שמשמש כיועצה המוזיקלי של התזמורת האנדלוסית הישראלית אשדוד משנת 2002 וכן מכהן כמנהל המוזיקלי של המרכז האתני יהודי- ערבי מטרוז' בלוד.

הפייטן בעל הקול הגדול והמרגש אמיל זריהן הציג סלסולים יהודיים עוצמתיים. לעיתים נדמה כי קסמו טמון ביכולת להתרחק מהמיקרופון ולתת לקולו להרקיע לשחקים וגבהים שמעבירים בקהל המאזינים צמרמורת. זריהן ריגש ועשה שמח, להטט בפיוטים והמוזיקה האנדלוסית והפגין מעברים בין המקצבים באופן פנומנאלי.

לאחריו, עלתה לבמה הפייטנית ליאת יצחקי שהיא גם "אשת חיל" (מנחה את תוכנית הטלוויזיה), מודל, אם לחמישה ילדים, עורכת דין, כותבת יוצרת ומלחינה, כשהיא לבושה בשמלת- כפתן בצבע ירוק מוזהב וביצעה פיוטים- יצירה פרסית במקורה, רומנסה ספרדית ועוד... אליה הצטרף אמיל זריהן ויחד כבשו את לבבות הקהל.

במופע היו שני אורחי כבוד- האחד- שלמה בר- מלחין וזמר שביצע על הבמה שירים מוכרים ואהובים כמו "שיר השוק", ילדה זה שמחה" ואת השיר "שחרחורת" לסיום המופע יחד עם הפייטנים. בר, שהמציא את "מוזיקת העולם" לפני יותר מ- 40 שנה הכניס הרבה אנרגיות וניתן היה לראות ממש כיצד עובר בו הקצב.

אורח הכבוד השני - מר מוטי מלכא שישב בקהל, הוא זה שייסד את התזמורת האנדלוסית הישראלית אשדוד יחד עם חברו ועמיתו ד"ר יחיאל לסרי- ראש העיר אשדוד, יוזם ומקיים פסטיבלים לוקאליים ובינלאומיים והוא זה שהביא לכדי הקמתו והצלחתו של מטרוז' בלוד.

ניכרה יכולת מופלאה של התזמורת הסימפונית להתחבר ולהתאים עצמה, ממש כמו זיקית לכל סגנון וזאת, תאמינו או לא, רק לאחר קיומה של חזרה אחת שהביאה לשיתוף פעולה יוצא דופן.

מנצח ומנהל מוסיקלי: שמואל אלבז
ייעוץ מוזיקלי: יורם אזולאי
כלים מסורתיים: אנסמבל מטרוז'- לוד

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו