צילום: ד"ר סיגל אפנהיים שחר

פרויקט ייחודי שצמח בתקופה האחרונה בראשון לציון פועל להטמעת נושא השוויון המגדרי בבתי הספר היסודיים בעיר, זאת תוך הנעת שינויים חברתיים שיסייעו ליצירת חברה בעלת שוויון מגדרי. את הפרויקט יזמו תושבת העיר, אילנית הרוש, יחד עם מחזיקת תיק מעמד האשה ושוויון מגדרי בעירייה, לימור גור, ואיריס כגן, יועצת ראש העיר למעמד האשה ושוויון מגדרי.

שלושת הנשים נפגשו לפני כמה חודשים והחליטו לקדם את הנושא הראוי על ידי שיתוף פעולה עם ועד ההורים העירוני, בראשות אבי צרף. כשבאותה הנקודה נולד שיתוף פעולה מול ההורים בוועדים השונים בעיר.

בראשון האחרון התקיימה פגישה ראשונה, אליה הגיעו מספר נציגי ועד הורים, כמפגש מקדים לקראת סדנא שההורים יעברו עד להכנסת פרויקט השוויון המגדרי. "כל הרעיון ההתחלתי הוא שיתוף פעולה בין נציגי ועד ההורים לצוות החינוכי של בית הספר, אנו נביא בחשבון את החוויות, החסמים והצרכים של נשים וגברים בשיקולים מרכזיים בתהליכי תכנון ישום ובקרה בכל התחומים: הפוליטיים, הכלכלים והחברתיים, כך שגם נשים וגם גברים ירוויחו מכך" אמרה הרוש.

נראה כי חוסר הצדק המגדרי הוא נושא שבאותה נשימה נוגע לליבה של הרוש אך גורם לה להתקומם, בייחוד כשהזכרת בדיונים התקשורתיים בתקופה האחרונה, סביב חוסר יכולתן של נשים למלא תפקידים שונים בצה"ל- כדוגמת תפקיד "הטנקיסט". "שוויון מגדרי יוביל לדעתי, לפיתוח הפוטנציאל של כל האזרחים והרווח כולו של החברה והקהילה" ציינה הרוש.

יישום ראשוני של הפרויקט אמור לצאת לפועל בחודשים פברואר-מרץ (2017) בשני אשכולות שונים בעיר בעזרת תכנים שונים אשר יועברו באמצעות סדרה של הרצאות וסדנאות, וזאת בכדי לבחון את השיטה ההתחלתית ולהפיק את הלקחים הנדרשים. לאחר תקופה זו יתקיימו ניסיונות לשלב זאת בעוד מוסדות חינוך בעיר. "הלוואי שנצליח ליישם זאת ואנשי ציבור בממשלה ובמועצות העיר יהיו חצי נשים וחצי גברים" אומרת הרוש, ומוסיפה "אני בעד לתת לכל אחד באשר הוא וללא קשר לזהות המגדרית שלו שוויון הזדמנויות".

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו