(צילום באדיבות העירייה)

השבוע נערך בהיכל התרבות טקס חלוקת פרס לעובד הסוציאלי היזם לזכרה של רחל רבינוביץ' ז"ל. רחל הייתה מנהלת לשכת רווחה בעירייה שנפטרה לפני כארבע שנים, נהגה להישאר בעבודה עד מאוחר וליזום פרויקטים קהילתיים מקוריים לטובת המטופלים. משפחתה החליטה להנציח את פועלה דרך פרס העובד הסוציאלי היזם. השנה הוחלט להעניק את הפרס לשני עובדים- סימה לב וולדימיר קונטדרייב.

עובדת סוציאלית, סימה לב העובדת לשכת רווחה מערב מזה עשר שנים, פיתחה יחד עם עובדת סוציאלית מלי בן משה גריליכס את פרויקט "מכוונים מעלה". הפרויקט הפועל בשיתוף עמותת "מכוונים מעלה" מציע סיוע במימון לימודים מקצועיים במסגרות לימוד מוכרות במגזר הפרטי, במקביל להשתתפות בסדנת ליווי ותמיכה שעוסקת בתכנים של העצמה אישית ומקצועית. בחלק מהמקרים ובמידת הצורך, מקבלים המשתתפים לאחר הסדנא ליווי פרטני. מטרת הפרויקט לסייע למשפחות בקידום אישי ומקצועי מתוך הנחה שקידום כזה יסייע גם ביציאת המשפחה ממעגל העוני. התכנית כוללת מספר שלבים הכרוכים זה בזה: חיפוש כיוון מקצועי, "בדק בית" מקיף הכולל בחינה של סיפור החיים האישי, זיהוי דרכי התמודדות עם אתגרים, בניית תוכנית פעולה הכוללת גיבוש חזון ותוכנית עבודה אופרטיבית ולסיום הכנה ליציאה לעבודה הכולל הכנה לראיון עבודה, דינאמיקה קבוצתית וכתיבת קורות חיים.

הפרויקט החל לפעול בשנת 2010 ומאז התקיימו 5 מחזורים ואנו עומדים בפתחו של המחזור השישי. עד כה השתתפו 65 מטופלים. מניתוח הנתונים של חמשת המחזורים ניתן לראות כי מרבית המשתתפים בחרו להשתמש בהזדמנות שניתנה להם על מנת לבצע את השינוי. 85% מהמשתתפים סיימו לימודים או בתהליכי למידה או המתנה להם.

נראה כי ההשתתפות בפרויקט מסייעת למשתתפים, מעבר לשינוי המקצועי, גם בהגדלת הערך העצמי, כך שמגיעים למשרות בעלות שכר גבוה יותר.

העובד השני שזכה בפרס הוא ולדימיר קונטדרייב העובד באגף לטיפול וקידום נוער וצעירים מזה 14 שנים. קונטדרייב הוביל וקידם קבוצת מוסיקה לנגינה ושירה הפועלת זה שלוש שנים במועדון ברק מטעם האגף לטיפול וקידום נוער וצעירים. לפני שנה וחצי הוקם במועדון חדר מוסיקה אקוסטי מקצועי הנותן מענה לקבוצת המוסיקה, ללהקת האגף ולקבוצות מוסיקה נוספות של נערים ונערות באגף. המטרה לתת מענה מוסיקלי מקצועי מקיף לבני נוער תושבי האזור המבקרים קבוע במועדון ברק וליתר בני הנוער המטופלים באגף שהינם בעלי זיקה, ידע ורצון ללמוד מוסיקה ושירה. 

הצורך עלה מבני הנוער המבקרים קבוע במועדון ברק, ללמוד נגינה ולשיר. נמצא שיש במקום כישרונות של נערים בתחום הראפ, מוסיקה שחורה והנגינה. קבוצת המוסיקה לנגינה ושירה כוללת שעורי מוזיקה (נגינה, כתיבה, פיתוח קול) קבוצתיים ופרטניים, חזרות של קבוצת המוסיקה, הכנה והפקת אירועי שיא אשר בני הנוער ייקחו חלק הן מבחינת התכנים והן ברמת ההפקה , הפקת דיסק ועוד. הקבוצה מלווה באופן קבוע על ידי מדריך מקצועי מתחום המוסיקה בנוסף למדריך הטיפולי במקום.

בשלוש השנים האחרונות השתתפו בפרויקט 45 בני נוער בגילאי 13-18 המטופלים באגף לטיפול וקידום נוער וצעירים והינם בעלי זיקה, ידע ורצון ללמוד ולעסוק במוסיקה ושירה. עד כה חמישה למדו נגינת גיטרה,  ארבעה למדו לנגן בתופים, עשרה למדו שירה ופיתוח קול, שלושה התמקצעו בקלידים, שבעה עבדו יחד כהרכב מוסיקלי של הלהקה ועשרה בני נוער רכשו מיומנות של הפקה מוסיקלית. כמו כן ארבעה שירים מקוריים נכתבו על יחדי חברי הקבוצה. הפרויקט מבוסס על חלום לאפשר לאותם בני נוער החולמים בעצמם מוסיקה וחסרי אמצעים לכך. לתת להם את ההזדמנות השווה ללמוד מוסיקה אך גם לאתר כישרונות חבויים, להראות את עצמם, להתבטא, לפרוץ דרך, לפתח וליצור משהו שלהם. לגלות שהם מסוגלים, להאמין ביכולות, להגדיל את הביטחון העצמי והיכולת לתקשר עם הסביבה.

ממלא מקום וסגן ראש העירייה, מוטי עג'מי, אמר: "מעבר לתפקיד הניהולי אותו ביצעה בהצלחה, רחל הייתה עובדת סוציאלית בכל רמ"ח איבריה, מקצועית, בעלת יוזמה וחריצות ששימשה אוזן קשבת למטופליה. הפרויקטים  אותם ייסדה הם צוואה עבורנו והם תורמים רבות לפיתוח וקידום יוזמות נפלאות לקהילה." ראש המינהל לשילוב חברתי, נעמי אחימור, אשר הכירה את עשייתה של רחל שנים רבות סיפרה על רחל שהייתה ממוקדת מטרה והפכה את משרדה לבית ראשון עבורה: "בכל מקום בו נכחה רחל, העלתה חיוך על פני הסובבים אותה, וכך היה גם בימי מחלתה". בעלה של רחל, יעקב רבינוביץ,  סיפר כי לרחל הייתה תשוקה. תשוקה לחיים, תשוקה לעבודה, תשוקה למשפחה, תשוקה לאוכל טוב, תשוקה לטיולים ובכול מעגל בו הייתה, הפיצה את תשוקתה והאופטימיות שהיו חלק בלתי נפרד ממנה.

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו