סיפור מדליק, תרתי משמע: לינוי כהן, תלמידת כיתה י"ב בתיכון 'אמירים' בראשון לציון, העלתה רעיון במסגרת לימודיה בארגון LEAD לפיתוח מנהיגות - לחלק נורות חסכוניות לקשישים, ובכך לסייע להם בצמצום הוצאות צריכת החשמל הביתית.

צריכת החשמל לתאורה מהווה מרכיב משמעותי מכלל צריכת החשמל הביתית ומגיעה עד ל־15 אחוז ממנה. מהפכת נורות החיסכון שנכנסה לחיינו בשנים האחרונות, עדיין לא פקדה את כל בתי האב בעיר. בלא מעט מקרים, מדובר בקשישים שבביתם עדיין מאירות נורות ליבון זוללות חשמל, שצורכות כמעט פי עשרה מנורות לד.

במינהל לשילוב חברתי, בראשות נעמי אחימור, אימצו את היוזמה ומנהלת מחלקת קהילה גייסה מתנדבים דרך עמותת אקרופוליס החדשה. במקביל, התלמידה החרוצה הצליחה להשיג תרומה של 200 נורות לד ובאגף איכות הסביבה נרתמו לצורך קיום הרצאה והסברה בדבר החיסכון בחשמל.

בשבוע הבא ייצאו כ־30 מתנדבים אל בתיהם של 50 קשישים ברחבי העיר ויחליפו שם את הנורות. נוסף על כך, הקשישים יקבלו הסבר מהמתנדבים על עוד דרכים לחיסכון בחשמל.

"חשבתי על משהו שיעזור לא רק לגורם אחד, אלא להרבה אנשים", מסבירה לינוי. "תחילה פניתי לעירייה ושמחתי שהם אימצו את הרעיון, ואז התחלתי לפנות לכל מיני חברות ועסקים שיתרמו. חלק חזרו אליי וחלק לא, אבל בסוף הצלחתי להשיג 200 נורות. ואני גם יודעת שזה לא ברור מאליו שנערה שחיה בבית של ההורים ולא משלמת על חשמל באופן אישי, תחשוב איך כן אפשר לחסוך בחשמל".

בהזדמנות זו מזכירים בעירייה כי החלפת נורות לחסכוניות מתבצעת גם ברחבי העיר. אגף החשמל במינהל שפ"ע, בראשות ראובן הרשקוביץ, החל בביצוע תוכנית עירונית להחלפת נורות התאורה, ומאות נורות כבר הוחלפו במרכז העיר, באולמות ספורט ומגרשים ובגנים ציבוריים.

כמו כן, הוחלפו המנורות ב־12 צמתים מרומזרים בשדרות משה דיין. את המנורות הישנות החליפו מנורות לד חסכוניות, והערכה היא שהחיסכון בגין הוצאה זו יעמוד על כ־70 אחוז בהשוואה לתאורה המסורתית הקודמת. חבר המועצה ומחזיק תיק שפ"ע בעירייה, אבי חיים: "זהו בפירוש צעד קדימה עבור כולנו – פעולה המשדרגת ומייעלת את המערכת. מצד אחד, מדובר בחיסכון חשוב שיאפשר לנו להשקיע את הכסף בתשתיות נוספות למען התושבים, ומצד שני בפתרון טכנולוגי המתאים לתקופה בה אנו חיים".

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו