צילום: עידן גרוס

לא רק הנשיא לשעבר שמעון פרס ז"ל יכול היה להתגאות בלשכה שמנוהלת כולה על ידי נשים. לדברי פרס באחד הראיונות האחרונים שלו, מדובר במתכון להצלחה, ונדמה שעיריית ראשון לציון אימצה לעצמה את השיטה. בשנים האחרונות מתבצעת שם שורת מינויים ארוכה של נשים לתפקידים מרכזיים ולעמדות מפתח בעירייה, דבר לא פשוט במנגנון שנחשב לכוחני, ושבו התפקידים הללו נשלטו במשך שנים ארוכות על ידי גברים.

"המגדר לא פגע"
מי שנוכח בישיבות השונות שנערכות בעירייה מגלה מספר גדול של מנהלות, ובהן את מנכ"לית תאגיד המים 'מניב' סאלי לוי; ראש מינהל החינוך ד"ר שוש נחום; ראש מינהל אמרכלות וכ"א תמי כהן; ראש מינהל שילוב חברתי נעמי אחימור; ראש מינהל קהילה דפנה שקורי; ראש מינהל כספים קרן ברק; היועצת המשפטית לעירייה עו"ד אינסה גולדנברג; מבקרת העירייה מאיה זיו-שפלטר ועוד שורה ארוכה וגדולה של נשים בתפקידים חשובים ומרכזיים.

במפגש שנערך ביוזמת 'ידיעות ראשון' עם חלק מהמנהלות הוותיקות וגם אלה החדשות שזה עתה נכנסו לתפקידן, הן סיפרו על הקשיים בניהול קריירה לצד גידול ילדים ועל הדרך להצלחה לצד גברים שלא תמיד מוכנים לקבל מרות של אישה.

החדשה ביותר בתפקיד היא קרן ברק בת ה־43, נשואה ואם לשלושה, שב־1 בדצמבר תמונה לתפקיד גזברית העירייה. "עד לאחרונה, בשש השנים האחרונות שימשתי סגנית גזבר ומנהלת אגף התקציבים בעיריית ירושלים", אומרת ברק. "אני מוכנה כבר לאתגר הבא".

ברק, שתשלוט על תקציב של כשני מיליארד שקל, נכנסת לתפקיד שעד כה אויש על ידי גברים בלבד. באופן כללי, יש שסבורים שענייני הכספים צריכים להיות מופקדים בידי גברים, טענה שברק מכירה משנים של עשייה בתחום זה.

"בשנים הקודמות הייתי האישה היחידה בחדר הישיבות, אבל לא נתקלתי באמירות שוביניסטיות, תמיד אמרתי את מה שאני חושבת, לא חסכתי במילים וגם לא הרגשתי שאני בעמדה פחותה מאחרים. במועמדויות שלי על תפקידים התמודדתי פעמים רבות מול גברים וזכיתי בתפקידים האלה, כך שאני לא יכולה להצביע על מקרה שבו המגדר שלי פגע בי".

נועם ותקיפות
נעמי אחימור בת ה־64, אמא לשלושה, היא ראש מינהל שילוב חברתי, נחשבת לאחת הוותיקות בעירייה ונמצאת בתפקידה הניהולי יותר מ־15 שנה. אחימור חושבת שלנשים דווקא יש יתרון על פני גברים.

"תחת אחריותי יש 400 עובדים שמרביתם נשים", אומרת אחימור. "אני לא יודעת אם לגברים יותר קשה לקבל מרות מאישה ולשמוע ממנה הוראות, אבל אני גם לא בטוחה שיותר קל לנהל נשים. אולי האינטואיציה והאינטליגנציה הרגשית של הנשים היא גבוהה יותר ולכן זה מוסיף לעבודה. אני גם חושבת שיכול להיות שיש קנאה בין נשים, זה טבעי שיכולים לצוץ דברים כשיש הרבה נשים".

אחימור עוצרת, חושבת מעט ואז מודה: "המגדר שלי חסם אותי פעם אחת באמצע שנות ה־90, כאשר העדיפו על פניי גבר לתפקיד מנהל אגף הרווחה. האמת שאני מתלבטת עד עכשיו לגבי המקרה הזה, כי אני לא יודעת אם זה בגלל חיבור פוליטי או על רקע מינו".

סאלי לוי בת ה־59, גם היא אמא לשלושה, עומדת בראש תאגיד המים 'מניב' זה ארבע שנים, וחולקת על דבריה של אחימור. "אף פעם לא הרגשתי חיסרון בהיותי אישה. נהפוך הוא, בתור אישה אני יכולה להשיג דברים בנועם ואפשר לדעתי לעשות זאת טוב יותר מאשר בתקיפות, למרות שגם את זה אני יודעת. בכל הארץ יש שש נשים בתפקיד של מנכ"ליות תאגידי מים, לעומת 50 גברים, אבל אני לא מרגישה חריגה בנוף הזה. הרבה דברים השתנו.

"בתחילת דרכי יצאתי לתפקיד בארה"ב כשליחת הסוכנות היהודית", ממשיכה לוי. "הייתי אז כמעט האישה היחידה בתפקיד ואז התחלתי להבין שיש מקומות שבהם יש פתח לגברים בלבד. עד אז בתפיסת העולם שלי לא חשבתי על זה, כי מבחינתי הכל צריך להימדד על פי ההצלחה. מאז ועד היום הדברים השתנו לשמחתי. אני קוראת לנשים שלא לחשוש ותמיד ללכת קדימה, אנחנו מסוגלות ויכולות וכך אני גם מחנכת את בתי. תמיד יהיה מי שיעזור, וההצלחה היא לא בגלל או למרות שאת אישה, אלא בגלל שאת יכולה".

קריירה ומשפחה
במהלך השיחה מודות חלק מהן שהפורומים שבהם הן נמצאות מורכבים ברובם מגברים, שלעתים מוצאים שיח משותף ביניהם וגורמים להן להרגיש קצת מחוץ לעניינים. "יש מקומות שבהם הגברים מחליפים בדיחות על מילואים", מספרת ברק, "אבל חוץ מזה אף פעם לא הרגשתי זרה".

אחימור: "יש תחום של היערכות העירייה לשעת חירום, ושם אני מרגישה קצת בעולם גברי, של גנרלים, וזה עולם שאני לא מכירה. מרביתם גברים ואני קצת מחוץ לתמונה".

איך מצליחים לשלב בין קריירה לבין המשפחה?
ברק: "בחירה בקריירה היא לחלוטין בחירה ויש לזה מחיר. למרות זאת אני מאמינה שאם מתנהלים נכון ומנצלים נכון את הזמן עם המשפחה, אז אפשר לשלב זאת

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו