כולנו התרגשנו לאחרונה מיום ירושלים, בו ציינו 50 שנה לאיחוד העיר. אבל זה לא האירוע היחיד שמציינים בתאריך זה. בכל שנה, ביום ירושלים, בני העדה האתיופית מתייחדים עם זכרם של בני העדה שנהרגו במהלך המסע הארוך והמפרך לארץ ישראל.

יוצאי אתיופיה בראשון לציון ציינו גם הם לאחרונה את יום הזיכרון לבני העדה שנהרגו בדרכם לישראל, והם מבקשים מהעירייה שתקים אנדרטה כדי שיהיה להם מקום שבו יוכלו להתייחד עם יקיריהם.

בעיר יש קהילה גדולה של יוצאי אתיופיה, רבים מהם מתגוררים בשכונת רמת אליהו ומדי שנה הם עורכים טקס זיכרון במתנ"ס השכונתי. כעת מבקשים העולים שהעירייה תסייע להם בהקמת מצבה קבועה שתכבד את זכר בני משפחותיהם.

עוזר לקדם הקמת אנדרטה. חבר המועצה שמעון טרבלסי | צילום: מתוך יוטיוב

"בראשון לציון יש אנדרטאות רבות לזכר אנשים יקרים, שזכו בזה בצדק", אומר יוצא אתיופיה שמתגורר ברמת אליהו. "גם לנו מגיע מקום מכובד וראוי שיציין חלק מההיסטוריה שלנו, שהיא חלק מההיסטוריה של עם ישראל".

מי שהתגייס לסייע בעניין החשוב הוא חבר המועצה שמעון טרבלסי, מחזיק תיק שכונת רמת אליהו. טרבלסי שלח מכתב לראש העירייה דב צור ובו כתב בשם התושבים: "אנו מבקשים שתהיה לנו פינת נחמה שבה נוכל להתייחד עם זכר יקירינו, במקום הולם ומכובד שבו יוכלו בני הקהילה והציבור הרחב להתייחד עם זכרם של אלה שלא זכו להגשים את החלום ולהגיע לישראל.

"האנדרטה תהא סמל לניצחון הרוח, סמל להכרתה של העיר ראשון לציון בבניה ובנותיה ששילמו בחייהם כדי לעלות לישראל, וסמל לקשר שלא יינתק בין האדמה הקדושה והעם היהודי בארץ ובתפוצות".

יש לציין שהצעה דומה הוגשה על ידי טרבלסי כבר בשנת 2011, אך היא לא התקבלה וכעת הוא נאלץ להעלות אותה שוב.

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו