טקס מרגש במיוחד התקיים אתמול (ג') בבית נשיא המדינה: 20 צעירים עם צרכים מיוחדים הגיעו לשם כדי לקבל מהנשיא סיכה ותעודת הצטיינות על שירותם ותרומתם לצה"ל- ובניהם, ארבעה תושבי ראשון לציון שהביאו גאווה לעיר.

הצעירים הללו מתנדבים לשירות צבאי דרך תכנית "גדולים במדים" של עמותת "יד לילד המיוחד", עמותה שעוסקת בקידום של בעלי מוגבלויות וצרכים מיוחדים. הם התנדבו לשירות בצה"ל מתוך הרצון להיות חלק מהחברה הישראלית ולתרום את חלקם, למרות שהם פטורים מכך.

אלעד קחלון, בר ארד, אורי שירזי וטל שטיינבוק- אלו שמותיהם של החיילים שפגשו את נשיא המדינה, קיבלו את אות ההצטיינות וייצגו את העיר בכבוד.

מימין לשמאל: טל, אורי ואלעד עם מנהל "גדולים במדים" טיראן עטיה | צילום: חנה עזריאל

חיים שירזי, אביו של אורי, סיפר: "כבר כשאורי היה בן שנתיים הוא אובחן, הבנו שהוא לא במסלול ההתפתחות הרגיל. הוא הבן בכור שלנו, ובהרבה מקרים זו התמודדות קשה, היו משפחות במצב הזה שהתפרקו, אבל השמירה על לכידות המשפחה היא החלק החשוב ביותר.

"במהלך התבגרותו, נתנו לאורי להבין שהוא ילד רגיל, שהוא לא צריך להגביל את עצמו משום סיבה ויכול לעשות מה שיבחר, וזה מאוד חיזק את הביטחון שלו. הוא מקבל אהבה בכל מקום שאליו הוא מגיע, במשפחה, בבסיס ומחוצה לו, וזה גם מה שחיזק אצלו את הרצון לתרום לצבא- אפילו שלא היה מחוייב בכך".

אורי מספר שכמו כל נער ציוני, הוא רצה להתגייס לצבא כדי להגן על המדינה בה הוא חי. "רציתי לתרום למדינה, היה לי מאוד חשוב לתת את החלק שלי" הוא אומר. "חוץ מזה, אני גם נהנה. אני משרת בבסיס פלמחים של חיל האוויר ויש פה אחלה חבר'ה, אנשים נחמדים שאני אוהב ומסתדר איתם. שמחתי להגיע בצבא" הוא אומר.

המצטיינת הרביעית מראשון, בר ארד | צילום: חנה עזריאל

הוא מתגורר בדירה יחד עם צעירים נוספים מהעמותה וחוזר הביתה פעם בשבועיים. בנוסף, הוא מנהל כבר תקופה ארוכה מערכת יחסים עם מצטיינת נוספת מאותו הטקס- טל שטיינבוק, גם היא מראשון לציון.

"זה שובר לאנשים את הסטיגמה, לראות אנשים עם צרכים מיוחדים שחיים באופן עצמאי, מתגייסים לצבא ומנהלים מערכות יחסים, מה שרק מוכיח שהם מסוגלים לעשות מה שירצו" אומר חיים, אבא של אורי.

טל מבוגרת מאורי בשנה, וגם היא משרתת בפלמחים וחיה בדירה עצמאית. "אחותי הגדולה הייתה מורה חיילת בצבא ורציתי לתרום ולתת מעצמי בשביל המדינה, כמו שהיא עשתה" היא מספרת. "אני והמשפחה שלי מאוד מתרגשים, והם אמרו הרבה פעמים כמה הם גאים בי".

ואכן, יום בו הבן או הבת מקבלים הצטיינות מנשיא המדינה הוא יום זכור ומרגש- על אחת כמה וכמה כשמדובר בילדים שלא תמיד הסתדרו במסגרו הרגילות. "יום כזה בו אורי מקבל הצטיינות הוא יום של הצלחה, יום שבו רואים את התוצאות של ההשקעה ואהבה שהוא קיבל מהסביבה שלו, שהביאו אותו להישגים מרשימים" מסכם חיים.  

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו