צילום: אסף פרידמן

"האץ, ילדים בדרך", כתבו תושבי רחוב איינשטיין בנתניה על שלט שהוצב במחאה על מה שהגדירו כהיעדר הסדרי תנועה ב"מחלף איינשטיין", שנפתח בשבת שלאחר ליל הסדר. השלטים נתלו על עמודי התאורה החדשים המאירים את הדרך למחלף, לו חיכו במשך שנים תושבי צפון העיר.

תושבי רחוב איינשטיין והרחובות הסמוכים, שפינוזה בשכונת חבצלת הקטנה ובר יוחאי בשכונת רמת הרצל, דורשים מעיריית נתניה להתקין במקום במפרים, מעברי חצייה מוסדרים, תמרורים המעידים על ילדים בדרך, סימוני תנועה על הכביש, מצלמות, מראות גדולות, גדרות, מדרכה, מקומות חנייה חלופיים ונטיעת עצים שיפרידו במידת מה בינם לבין הכביש הסואן. "העירייה ידעה כבר שנים שהיא פותחת מחלף, אבל לא דאגה למוגנות ולבטיחות. הפקירו אותנו ואת ילדינו", טוענים התושבים.

נועה זנזורי, נציגת השכונה הצעירה חבצלת הקטנה, מספרת, כי מאבק התושבים להסדרי תנועה החל עוד לפני פתיחת הצומת, שתוכנן במקביל להכשרת הקרקע לשכונה, בשנים 2013-2014. "הבתים הראשונים אוכלסו באוקטובר 2015, כך אין מצב שהעירייה לא ידעה שאנשים גרים כאן, כי שילמנו ארנונה", היא טוענת. "יחד עם זאת, אין ברחובות שפינוזה ואיסר הראל במפרים והסדרי תנועה. אף אחד לא יכול לדעת מהם כיווני הנסיעה. אם מגיעים משפינוזה להצטלבות עם רחוב הַתַּנָּאִים, אין אפילו סימן עצור, אין סימן לזכות קדימה, אין כיווני נסיעה על הכביש".

נציגי השכונה הצעירה הרחיקו ראות והבינו כי ביום בו ייפתח המחלף הם צפויים להתעצמות הבעיה. "מדובר במחלף שישרת את כל צפון נתניה", אומרת זנזורי. "מאות תלמידים עוברים רק ברחוב שפינוזה בדרכם לבית הספר ומאות מכוניות משתוללות פתאום על הכביש ולא רק בבוקר. אנחנו סוג של 'קצה העיר', לכן הניחו כאן למשאיות כבדות לחנות בלילה, אלא שהן חוסמות את שדה הראייה וחורגות ממשטח החנייה שנקבע להן. נוצר מצב שלנהגים אחרים אין ברירה אלא לגלוש לאמצע הנתיב. הפכנו למסלול מרוצים בעל כורחנו. אנחנו מדברים על חיי אדם, על רשלנות כלפי ציבור ענק של תושבים".

תושבי חבצלת הקטנה מביעים מצידם הזדהות עם השכנים ברמת הרצל: "אנחנו יודעים שאזור המגורים של תושבי איינשטיין ורמת הרצל מיועד ל'פינוי-בינוי' וברור שלא לקחו בחשבון את צורכי הדיירים, את הנוחות שלהם ואת תנאי המגורים. זיהום האוויר אצלם עלה באלפי אחוזים, כך גם הרעש הבלתי נסבל והאבק".

"אמרו לנו שעד שלא יפנו אותנו, לא ייפתח הכביש", אומר תושב שכבר חתם על הסכם הפינוי-בינוי. "הטעו אותנו ואנחנו נרדמנו בשמירה".

"אנחנו אכלנו אותה הכי הרבה", אומרת תושבת מהרחוב 'פרופסור שור'. "סגרו לנו את היציאה מהרחוב לכיוון רחוב עמק חפר המוביל לעיר ואנו נאלצים לעשות עיקוף ונתקעים בפקק. לילדים שלנו אין איך לחצות כביש והם עושים דרך ארוכה למעבר חצייה או מאבדים אחריות וחוצים תוך סכנת חיים. שימי לב שגם אין מעבר חצייה בהורדה של תחנת האוטובוס וזה מוּעד לפורענות".

מטרדי רעש ותאורה
נשים רבות שהגיעו בתחילת השבוע לאזור המחלף, דואגות לביטחון הילדים, אך רבות מתלוננות גם על מטרדי הרעש והתאורה שמגיעים לבתיהם. הרבנית חביבה גואטה, רעייתו של הרב עמוס גואטה: "אנחנו מדברים כאן על רעש בחיי היום יום", היא אומרת. "הקימו גם פנסי תאורה לאורך הרחוב להאיר את הדרך למחלף ואחד העמודים ממש זורק את האור שלו לחדר השינה שלי. אי אפשר לעצום עין בלילה כשפותחים קצת תריס לאוויר".

הנשים מצביעות על הדירה בקומה השלישית בה מתגוררת משפחת הרב, ועל עמוד החשמל, ומוסיפות: "הרעש המתקתק של הרמזורים משגע אותנו בלילה. מפתיחת המחלף אנחנו מרגישים כאילו אנחנו חיים על הכביש ולא לידו.

"גם הורידו לנו חניות מהרחוב ורוצים להעביר את החניות שלנו למרחק משמעותי מהבית. בינתיים אנחנו חונים כאן, למרות שאסור, כי ככה בטוח יותר. כי עדיף שרכב מהיר ייכנס באוטו שלנו מאשר בדירה או בילד שעומד על המדרכה. המסלול ממש נוגע בבתים וזה מפחיד. למה לא שמים כאן גדרות?", תוהות הנשים שמעידות גם על רמזורים להולכי רגל בהם מתחלף הרמזור במהירות שאינה מאפשרת לאישה הרה או אדם מוגבל לחצות בביטחה.

"הבית שלי ממש על הכביש. יש לי נכדים ואני מפחד", אומר אברהם בוארון מרחוב אינשטיין. "כשהבנתי שאנחנו בסכנת חיים, לקחתי ספה ושמתי באמצע הכביש. נהיה בלגאן בפייסבוק כי צילמו אותי. ראו שאני דתי, אז חשבו שזו כאילו 'מלחמת דת' ודרישה לסגור כביש בשבת. אלא שעשיתי את זה מפני שרק כך הגעתי לסגן ראש העיר אלי דלל. פתחו מחלף בלילה כמו גנבים, לא גזרו סרט ולא כלום. במהלך הקמת המחלף עקרו אצלנו כשלושים עצים, השאירו קטע רחוב שלם עירום מהירוק שהיה פה.זהירות תלמידים חוצים
החשש המרכזי של תושבי הר

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו