צילום: Shutterstock

מה עושים ילדיכם עם המכשירים הסלולריים? התשובה לשאלה, אותה שטח מנהל בית הספר היסודי "חיים חפר" בעיר ימים בנתניה בפני ההורים, יצרה מהומה בעיר, גל של חסימת תכנים ובעיקר - מודעות מוגברת לנושא.

עוד ב-mynet:
סרטוני הסקס הופצו, בת ה-16 ניסתה להתאבד
מה עושים כשילד אחד מאיים על כיתה שלמה?

מנהל בית הספר דודי פרידמן שלח לקראת סוף השבוע שעבר מייל לכל הורי התלמידים בבית הספר, בו התבטא בגילוי לב בנוגע לתופעה שנודע לו עליה. לדבריו, תלמידים נתפסו כשהם צופים בסרטים פורנוגרפיים מהמכשירים הניידים שלהם. פרידמן הציע לנתק לילדים את הגישה לאינטרנט מהנייד וקרא להורים "לפעול ביחד לצמצם את הסיכון שהילדים חשופים אליו". "אל תגידו לי זה לא יקרה", כתב המנהל, "כי זה קורה".

מזיק לילדים
בימים האחרונים נודע לפרידמן ולצוות בית הספר שמספר ילדים חיפשו בטלפונים ניידים את המילים: "סקס" ו"עירום" והגיעו בקלות לסרטים שמיועדים למבוגרים. מדובר במקרים נפרדים ובילדים משכבות גיל שונות. "הסרטים הללו יוצרים תמונה מעוותת של אינטימיות ומיניות והנזק שנגרם לילדים מצפייה בהם הוא גדול מאוד", כתב פרימן במכתבו להורים. "אני מסתכל על התופעה הזאת של ילדים בני שבע, שמונה ותשע, שמחזיקים ביד חיבור לאינטרנט ושואל 'למה'? למה אנחנו, שדואגים כל כך לשים לילד בכריך את הממרח שהוא אוהב, שמסיעים אותו לשלושה חוגים, שנלחצים בכל פעם שילדים פגעו בו, למה אנחנו מאפשרים את זה? האם היינו מציידים את הילדים בחוברות פורנוגרפיות בכיתה ב'? זה אותו דבר!"

פרידמן הוסיף כי לפי מחקרים בתחום, שמונה מתוך עשרה ילדים נחשפים לתכנים פורנוגרפיים לפני גיל 12. "מצטער, אבל אני לא מקבל את אמירות ה'ככה זה' ו'אין מה לעשות'", קבע פרידמן. "יש הרבה מאוד מה לעשות. המעשה הפשוט והחכם ביותר הוא לנתק לילדים את האינטרנט מהנייד. טלפון והודעות כתובות זה לגמרי מספיק. צעד אחר ופחות אפקטיבי הוא לבקש מחברת הסלולר לחסום תכנים מיניים. בנוסף חשוב לעקוב, לבדוק את היסטוריית השימוש בבית ובניידים שלכם במידה שהילדים גולשים דרכם".מנהל בית הספר, שמוגדר על ידי לא מעט הורים כ"מנהל אחר", כמי שמכיר את כל תלמידי בית הספר בשמותיהם ומוערך מאוד על ידם, שיתף גם כי ההורים הסבירו שקשה להם לנתק את האינטרנט בגלל אפליקציית ההתכתבות whatsapp, אך תוהה האם זו סיבה מספיק טובה. "האם אתם באמת מאמינים שהוא לא יסתדר בלי זה? מספיק שתבטלו עם עוד ארבעה הורים חברים, והילד שלכם כבר לא יוכל להיות: 'היחיד שאין לו'. תנסו ותראו שהילדים ימצאו פתרונות יצירתיים. כמובן שאפשר גם לתווך ולעזור להם למצוא פתרונות", כתב המנהל.

פרידמן מונה שיטות התמודדות למקרה שאם לאחר מכתבו יגלו ההורים כי ילדם אכן נחשף לתכנים פורנוגרפיים. "חשוב מאוד שתפעלו בצורה רגועה", הוא מסביר. "אסור לכעוס על הילדים ולשדר לחץ. זיכרו שסקרנות מינית היא דבר טבעי ושהילדים לא אשמים בזה שיש להם נגישות לסרטים הללו. חשוב לברר עם הילדים מה הם ראו, מה הם חושבים ומרגישים בעקבות הצפייה ואיזה שאלות יש להם על מה שראו. תנו להם לדבר, כך תקבלו תמונה מדויקת יותר של המצב. אתם יכולים להסביר שכמו שקורה בהרבה סרטים, גם כאן הדברים שהם ראו אינם אמיתיים. שבמציאות זה מתקיים אחרת ושבאופן כללי זה מיועד רק למבוגרים. לילדים זה לא מתאים ומזיק. התגברו על המבוכה ועודדו אותם לשוחח אתכם על הנושאים הללו. עדיף שיקבלו את המידע מכם ולא מסרטים פורנוגרפיים".

פרידמן סיים את מכתבו להורים בבקשה לפעול יחד, "כדי לצמצם את הסיכון שהילדים חשופים אליו".

מראה לפרצוף
עבור חלק מההורים המייל בא, כאמור, כהפתעה גמורה. "בשבילי זו הייתה פצצה לפנים", מספרת אם לילד בן 11. "חשבתי שהילד שלי 'חנון', החלטתי שאין מה להפסיד.

בנוכחותי הוא הקליד במכשיר שלו את המילה 'סקס'. נדהמתי. הם יכולים לקרוא ולראות דברים איומים. יש להם גישה לסקס מכל הסוגים - בין גזעים, בין מינים, עם בעלי חיים. מי צריך את הזוועה הזאת? אם המנהל לא היה שולח את המייל הזה, לרגע לא הייתי חושבת שזה מה שעושים הילדים בהפסקות. אני אבצע חסימת תכנים ומתלבטת לגבי ה- whatsapp כי זה קטע חברתי והוא כועס עליי".

"כולנו בסערת רגשות ועוד אין החלטה גורפת על התנתקות מהאינטרנט", אמרה אם אחרת. "הרוב הולך על חסימת תכנים. אנחנו כהורים יכולים להניע לשינוי. ילדים בכיתות היסוד יכולים להסתפק בטלפון רגיל עם אסמס, והבעיה היא שכבר בכיתה ד' הילדים פותחים קבוצות whatsapp ואז נכנסות גם הצרות לתמונה".

"כאמא לילד בבית הספר וכחברת הנהגת ההורים, אני שמחה כי המנהל שלנו אינו פוחד להציב לנו ההורים מראה מול העיניים ולקרוא בקול רם לפעול נגד הבעיה האמיתית - זו של חשיפת תכנים מיניים ברשתות ובניידים, הזמינים כ

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו