צפייה בסרט נראית כמו בילוי בסיסי לרובנו, במיוחד בראשון לציון- בה פועלים שני בתי קולנוע גדולים ומרכזיים, סינמה סיטי ויס פלאנט. אבל מה אנשים בעלי מוגבלות? כאלה שראייתם או שמיעתם לקויה? 

לרגל היום הבינלאומי לשוויון זכויות של אנשים עם מוגבלות, שיצוין ב-3 בדצמבר, החליטו בראשון לציון לפעול כדי לתת גם לבעלי מוגבלויות ליהנות מסרטים. במשך כל השבוע הבא יוקרנו בסינמה סיטי סרטים מובחרים עם התאמות לבעלי מוגבלויות שונות.

את שבוע הסרטים המונגשים יפתח הסרט הישראלי "מכתוב", בהקרנה חגיגית עם הנגשה לעיוורים וכבדי ראייה (יום א, 3.12.2017, 19:00), וייפתח לקהל הרחב ללא עלות ובהרשמה מראש.

לקויי ראייה יעזרו בתיאור קולי מפורט לפרטי פרטים שמלווה את הסרט. המטרה היא להציע לכולם להשתתף בחוויה ולחוש לרגע את משמעות הצפייה בסרט קולנוע עבור אדם עיוור.

סינמה סיטי ראשון לציון | צילום: אביב בן אור

ההקרנה תתקיים במעמד ראש עיריית ראשון לציון- דב צור, סגנו ומ"מ- מוטי עג'מי, מנכ"ל ובעלים של רשת סינמה סיטי- אבי אדרי ומתמודד "האח הגדול" ולקוי ראייה בעצמו- איתם ישראלי.

בהמשך השבוע, שיחול בין 3-7.12.2017, יוקרנו מגוון סרטים מונגשים לטובת אנשים עם לקות שמיעה, ראייה או עם מגבלה קוגניטיבית, בהם: "אהבה ארץ ישראלית", "המנצחים", "סופר דאפי" ו"פוטו פארג''.

כבדי השמיעה יסתייעו בכתוביות מיוחדות המציינות גם את הצלילים הנשמעים ברקע, למשל בכי תינוק, צליל הודעה נכנסת, כלב נובח ועוד. אנשים בעלי מוגבלות שכלית והנמכה קוגניטיבית יצפו בסרט עם פסקול פישוט לשוני, כלומר עיבוד המידע לשם הפיכתו לפשוט, ברור, מובן וקל להבנה.

כל הסרטים המונגשים מסובסדים ומוצעים בעלות כרטיס של 15 ₪ בלבד לאדם, בהצגת תעודת נכה או תעודת עיוור- למעט ההקרנות בימי ראשון וחמישי (3.12, 7.12) שיהיו ללא עלות ומותנות בהרשמה מראש.

ראש מינהל שילוב חברתי בעיר, נעמי אחימור, שבעצמה לקוית ראייה, ציינה: "מעולם לא נתתי ללקות להגביל אותי או להוות חסם להצלחה בעשייתי המקצועית והאישית. אני יודעת כי ההנגשות חשובות ואני מקווה כי העידן הטכנולוגי היום יאפשר לאנשים עם מוגבלות ליהנות מההנגשות ומחיים תרבותיים עשירים".

להרשמה ניתן לפנות למירי חביב, מנהיגות הורים מהל"ב בטלפון - 054-7466744, או למזכירות לשכת שיקום נכויות: 03-9689917, ובכתובת מייל:liaty@rishonlezion.muni.il