כנס השפה העברית, הנערך בשיתוף משרד התרבות והספורט, הפך במרוצת השנים למסורת ויציין השנה 12 שנים להיווסדו תחת הכותרת "עברית - כאן ועכשיו". עשרות אנשי אקדמיה, מרצים, אנשי רוח, חוקרים, סופרים, משוררים, יוצרים, שחקנים וזמרים, יקחו חלק במושבים ובהפקות מקור ייחודיות לכנס השפה, אשר יבטאו את התרבות הישראלית העכשווית על כל גווניה.

טיפקס. צילום: רונן אקרמן

להקת טיפקס תציין 30 שנות יצירה עברית בהפקת מקור ייחודית לכנס, ותארח לראשונה את שירי מימון ואליעד נחום. הזמרת ריטה במופע מיוחד "כוחן של מילים ומנגינה" – מילים יוצרות מציאות, בו היא תארח את הזמר הראל סקעת. בהפקת המקור "אהבה עברית" בהנחייתם של ששי קשת ויונה אליאן תוכלו לראות את עברי לידר, אמיר דדון, זהב בן וקובי אפללו.

ריטה. צילום: דודי חסון

בנוסף, יתקיים מושב מיוחד "עברית נאוה" שנה למותה של המשוררת, המחזאית והסופרת נאוה סמל, וכן, הכנס השמתי של חובבי תשבצי ההיגיון "ההגיונה ה-12". 

לצד הרפרטואר המוזיקלי יתקיימו כנס, שיתפרס על פני חמישה ימים, דיונים על השפה מזוויות שונות: שפת האימוג'י, השפה המשפטית, שיח מתרגמים, חוק הלאום בהיבט הלשוני, "מסך שחור לבן" –חרדים ודתיים בטלוויזיה ובקולנוע, ערב "סיפורים אמיתיים" עם הסופר אשכול נבו, מופע מוזיקלי ייחודי מאת "פואטרי סלאם" ועוד.

במסגרת הכנס נכתב השנה לראשונה "מילון ראשון" - מילון המאגד בתוכו עשרות ערכים מסוגים שונים שנולדו כולם בראשון לציון, בדגש על התקופה הראשונה של העיר. המילון נכתב ע"י ד"ר רוביק רוזנטל, בשיתוף מוזיאון ראשון לציון, הבית לעברית ובייעוץ של ד"ר דליה גרפי מארכיון ראשון לציון.

לשון ראשון, 5-9.2.18, היכל התרבות, ראשון לציון.