כתב אישום מוגש לבית המשפט הרלבנטי כנגד אדם שנאשם בביצוע עבירה פלילית ולמעשה פותח את ההליך המשפטי נגדו. כעת על האדם, שמוגדר כנאשם, לעמוד לדין בפני בית משפט שיכריע האם הוא ביצע את העבירה המיוחסת לו, וככל שבית המשפט ירשיע אותו בביצוע העבירה, ייגזר עליו עונש בהתאם לשיקולים שונים, כגון נסיבות ביצוע העבירה, נסיבותיו האישיות של הנאשם ועוד. את כתב האישום מגישה הרשות התובעת שהיא לרוב התביעה המשטרתית או הפרקליטות.

לפני הגשת כתב אישום נגד אדם, על הגוף התובע, שאליו הועבר התיק מהמשטרה לאחר סיום החקירה והוא זה שהחליט על הגשת כתב אישום, לעדכן את האדם, בהתאם לסוג העבירה, על ההליך הפלילי הצפוי להיפתח נגדו ועל זכותו במקרים רבים לשימוע טרם הגשת כתב אישום בו ינסה עורך דינו של האדם לשכנע את התביעה להימנע מהגשת כתב האישום.

ממה מורכב כתב אישום

כתב אישום פלילי מורכב מכמה חלקים עיקריים:

חלק עובדתי – בחלק זה תצוינה העובדות המגבשות את העבירה הפלילית, בהתאם לחומר הראיות מהחקירה הפלילית. פרטי העבירה כוללים גם את ציון התאריך, המקום ותיאור העבירה בה הנאשם מואשם.

סעיפי העבירות – בחלק זה יפורטו סעיפי העבירות בהן מואשם הנאשם.

רשימת עדי תביעה – בחלק זה תופיע רשימת עדי התביעה לרבות המתלונן, עדים נוספים, חוקרים ושוטרים.

מהו הליך שימוע פלילי

בטרם הגשת כתב אישום כנגד אדם החשוד בעבירה פלילית, עומדת לו פעמים רבות הזכות להליך שימוע פלילי בו ינסה עורך דינו לשכנע את התביעה שלא להגיש כתב אישום ובכך למנוע העמדה לדין פלילי. כיום, בסוגים שונים של עבירות, קיימת גם האפשרות לסגור תיק בהסדר מותנה בו מודה האדם בחלק מהעובדות של ביצוע העבירה, תוך הסכמה מהגוף התובע כי לא יוגש נגדו כתב אישום במידה שהאדם יעמוד במספר תנאים.

להליך שימוע שמבוצע בצורה נכונה משקל רב ומהותי בעניין השאלה האם יוגש כתב אישום ולכן קיימת חשיבות רבה לקיים הליך שימוע באמצעות עורך דין פלילי שבקיא בתחום זה, יחד עם היכרות ולמידת תיק החקירה כדי לנסות ולשכנע את הגוף התובע להימנע מהגשת כתב אישום.

כיצד ניתן לבטל כתב אישום

כאמור, קיימת אפשרות לשכנע את הגוף התובע להימנע מהגשת כתב האישום לאחר הליך של שימוע פלילי. אולם, גם במקרים בהם התובע לא השתכנע לאחר שימוע והוגש כתב אישום נגד הנאשם, בהתנהלות נכונה של הנאשם ועורך דינו, ניתן לעיתים לבטל את כתב האישום או למחוק כתב אישום בבית המשפט.

משום כך, קיימת חשיבות קריטית לייעוץ וליווי משפטי מקצועי על ידי עורך דין פלילי מומחה ומנוסה בתחום. באמצעות ייצוג ראוי של  עו"ד פלילי, ניתן גם להגיע להסדר טיעון קל ולהימנע מהגשת כתב אישום.

חשוב לזכור שהדרך להימנע מהגשת כתב אישום מתחילה עוד משלב החקירה. מיד כשאדם מזומן למשטרה או צפוי להיחקר, יש להתייעץ עם משרד עורכי דין מנשה רון - משרד המתמחה בפלילים ובביטול כתבי אישום, על מנת שבהתנהלות נכונה יופחת באופן משמעותי הסיכוי שיוגש בהמשך כתב אישום.