תלמיד כיתה ה' באחד מבתי הספר היסודיים בראשון לציון בסך הכל רצה לחגוג בביתו יום הולדת עם חבריו לכיתה- אבל למרבה הצער הוריו נאלצו לוותר על החגיגה שתכננו, אחרי שהתברר כי אף אחד מילדי הכיתה לא מתכוונן להגיע.

לטענת אימו של הילד, בשיחה שעשתה עם המורה שלו התברר כי הוא מוחרם על ידי ילדי הכיתה כבר תקופה ארוכה. "זה עצוב וכואב", אומרת אמו, "אבל אין לי את הפריבילגיה להיות עצובה. אני צריכה להיות חזקה בשבילו".

לדברי האם, כבר בשנת הלימודים הקודמת החל מצבו החברתי של בנה להידרדר. "זה התחיל בשנה שעברה, כשהוא היה בכיתה ד'. המורה לא הצליחה להשתלט על הכיתה, והיו תלמידים שרדפו אחריו עד הבית אחרי הלימודים, הרביצו לו, גנבו את התיק וצילצלו בפעמון של דלת הבית שלנו סתם כדי להטריד ולהציק" משחזרת האם.

המחשה: שאטרסטוק

"כשביקשנו מבית הספר לברר את המקרה, הילדים אמרו מנגד שהבן שלי הוא זה שהתחיל ושהוא זה שהיה מכה אותם. הסיפור נגרר במהלך כל השנה שעברה, נוצרה לו תדמית שלילית וסטיגמה של ילד שאפשר להציק לו, ולצערי זה נמשך גם השנה".

האם החליטה לנסות לעשות מעשה שישפר את הקשרים של בנה עם תלמידי הכיתה, והציעה להזמין אל ביתם את התלמידים לחגיגת יום הולדת. "פניתי למורה ושאלתי מה היא חושבת, והיא המליצה לי לוותר מחשש שלא יבואו ילדים בגלל שעושים עליו חרם. אני חושבת שזו אמירה חמורה, הרי אם יודעים בבית הספר שזה המצב אז למה לא עושים כלום כדי לתווך ולשנות אותו?".

עם זאת, לאם אין טענות כלפי המורה. "אין לה מה לעשות בנידון, היא לא יכולה להיות אחראית על מה שהילדים עושים כשההורים שלהם מגבים אותם", אומרת האם, ומספרת שהדבר המזעזע ביותר בכל הסיפור הוא שהחרם נעשה בעידוד של כמה הורים.

"נודע לי שיש הורים שאומרים לילדים שלהם לא להתקרב לילד שלי, בטענה שהוא אלים", היא אומרת. "זה הכי כואב לי. מה אותם הורים היו מרגישים אם כך היו מתנהגים לילד שלהם? אני לוקחת את הבן שלי לטיפול רגשי, כדי להבין טוב יותר את המצב החברתי שלו, ופועלת כדי שהוא לא יחשוב שהוא שונה משאר החברים שלו לכיתה".

מהעירייה נמסר: "הילד מקבל מעטפת חמה ותומכת מהצוות החינוכי, אשר מלווה אותו ועוזר לו בכל. באשר לחגיגת יום ההולדת, האם התלבטה האם לקיים את מסיבת יום ההולדת בבית הספר או בצהרון. מכיוון שלא כל הילדים נמצאים בצהרון, הוצע לאם לחגוג עם כל הכיתה. היא קיבלה את ההצעה וגם המשפחה הגיעה לחגוג את יום ההולדת".

ממחוז מרכז שבמשרד החינוך נמסר: "מחנכת הכיתה הציעה את עזרתה לאם בגיוס הילדים לחגיגת היום הולדת בצהרון, ולזאת לאחר שחגגו לילד יום הולדת גם במסגרת הכיתתית. האם מוזמנת לפנות לבית הספר בכל בעיה. מחנכת הכיתה וצוות בית הספר ימשיכו לסייע ולעמוד לרשות האם והתלמיד בכל דבר ועניין".