איכות הסביבה היא אחד הנושאים הבוערים ביותר בשנים האחרונות, שיכול להשפיע משמעותית על הדורות הבאים. בראשון לציון הבינו שהשמירה על הסביבה תלויה בדור העתיד, ולכן החליטו להוביל מהלך מיוחד של "גנים ירוקים" בעיר.

לא פחות מ-74 גני ילדים בעיר כבר הוסמכו כגנים ירוקים על ידי המשרד להגנת הסביבה, מה שאומר שהם שמים דגש על חינוך הילדים למיחזור, שימוש חוזר, גינון ועוד.  בסיוען של המפקחות על גני הילדים, אותרו 17 גנים ירוקים שבהן למדו גננות נוספות כיצד להפעיל גנים ירוקים.

השבוע התקיים בעיר מיזם מיוחד בשם "הצצה ירוקה", במסגרות התארחו יותר מ-220 גננות מראשון לציון בגני ילדים ירוקים, ולמדו איך מיישמים את עקרונות איכות הסביבה בפעילות הגן, כדי לנהוג כך בגן שלהן.

תלמידות בגן ליום אחד | צילום: באדיבות עיריית ראשון לציון

כאמור, מאות גננות נרשמו והגיעו להכיר את הנושא. הגננות סיירו במוקדים השונים בגן ובחצר, וכן לקחו חלק בסדנאות מעשיות שהעבירה הגננת המארחת. בין השאר הגננות המתארחות התנסו בעבודה בעיסת נייר, הכנת חול קינטי, סדנת נגרות, הכנת "בובות דאגה, ועוד.

בנוסף, הגננות למדו על השימוש המגוון שאפשר לעשות בתבלינים הצומחים בגינת הגן, כמו הכנת פסטו, מיצוי והכנת שמן, תה צמחים, תרסיס בושם ועוד.

בסוף האירוח, הגננות למדו להכין בובות מגרביים וספוגים וכן השכילו בנושא שילוב חומרי טבע בעבודות היצירה בגן: מהכנת צבע טבעי ועד שילוב של חומרי טבע בגן.

יצירות בחומרים טבעיים | צילום: באדיבות עיריית ראשון לציון

מחזיקת תיק איכות הסביבה והבריאות בעירייה, חברת המועצה יפעת מאירוביץ'-יפת בירכה על המיזם ואמרה: "אני גאה לצפות בפעילות של הגננות המדהימות שלנו בתחום החינוך לשמירה על הסביבה והבריאות. בזכותן הילדים שלנו מתחנכים להיות אזרחים מודעים יותר לסביבה ואין לי ספק שהם יהיו בוגרים סביבתיים וחברתיים יותר".

המיזם נעשה בשיתוף פעולה של אגף קיימות וסביבה בעיריית ראשון לציון, אגף חינוך קדם יסודי של משרד החינוך ומפקחות על גני ילדים ממשרד החינוך. מיזם "הצצה ירוקה" הובל על-ידי מדריכת הקיימות בגני הילדים בעיר, מיכל לוי-פרץ, שמנחה השתלמויות לגננות ומלווה אותן ביישום אורח חיים מקיים בגני הילדים.