ממציאי העתיד: תלמידי קריית חינוך "אמירים" לוקחים חלק בפרויקט הארצי "יזמים צעירים"- פרויקט מסקרן שבמסגרתו לומדים בני נוער על האופן בו מתנהל עולם העסקים, ומקבלים הנחיה שמובילה אותם לפיתוח מוצר מקורי משלהם.

ביום רביעי האחרון התקיימה תחרות ארצית של משתתפי הפרויקט, אליה הגיעו 14 קבוצות מרחבי הארץ שניצחו בתחרויות המחוזיות- ובניהן הקבוצה של קריית החינוך "אמירים" מראשון לציון, שייצגה את העיר בכבוד וזכתה במקום הראשון התחרות.

בזכות הניצחון, התלמידים עומדים לייצג את ישראל בתחרות יזמים עולמית בלטביה, שם ינסו לשווק את המוצר המקורי שפיתחו. 

ב"אמירים" התחילו עם הפרויקט לפני כשנה. בית הספר פתח קבוצה שאליה נרשמו כ-12 תלמידים ותלמידות בכיתה ט', בהנחיית המורה לפיזיקה רמי גווילי. לצידו הובילו את התוכנית שתי סטודנטיות למנהל עסקי המתגוררות בעיר, עינת בלום ואירה טולינוב.

קבלת תעודת הזכייה | צילום: פרטי

"לאורך השנה למדנו המון על עולם העסקים: איך בונים תוכנית עסקית, איך מפתחים מוצר, איך לגשת לאנשים ולנסות לשווק אותו. ההורים שלי הופתעו שאנחנו לומדים את הדברים האלו בגיל כ"כ צעיר" מספר גל יצחייק, תלמיד בית הספר שלוקח חלק בפרויקט.

"כשהתחלנו, לא האמנתי שנגיע למקום ראשון בתחרות הארצית, גם אחרי שזה קרה אני מתקשה להאמין" הוא אומר. "התחלנו מסיור מוחות, העלנו רעיונות שונים למוצרים, עד שגיבשנו את המוצר שנראה לנו הכי מוצלח".

הקבוצה פיתחה כלי שבאמצעותו ניתן לקלף ביצה קשה בקלות ובמהירות, מבלי להסתבך או לחשוש משאריות קליפה. "מדובר בכלי דמוי ביצה מפלסטיק, אליו מכניסים ביצה קשה עם מעט מים. משקשקים כ-5 שניות, והביצה יוצאת ללא הקליפה" מספרת עינת בלום, סטודנטית במכללת פרס שהנחתה את התלמידים בפרויקט.

"התלמידים עשו את הכל מאפס- חשבו על המוצר, על החומרים, מדדו, תכננו, קנו את החומרים, בחרו את דרך הייצור, ואפילו הגיעו למפעל כדי לראות את הייצור מקרוב. אנחנו למדנו אותם את הרקע הכללי, והם הובילו את המוצר משם" היא מספרת.

לפני התחרות הכינו התלמידים מלאי ראשוני של 80 יחידות מהמוצר ויצאו למכור אותו בסינמה סיטי וקניון הזהב- והמלאי אזל בתוך חצי שעה. המוצר זכה להצלחה גם בתחרות המחוזית, וכך העפילה הקבוצה לתחרות הארצית שהתקיימה השבוע בחיפה.

"היו במקום 14 קבוצות ממקומות שונים בארץ, וכל אחת ניסתה למכור את המוצר שלה לכמה שיותר אנשים. השופטים עברו בנינו ושאלו שאלות, ולמרות שהיו שאלות מתקילות ידענו לענות עליהן בזכות הכנה שעשינו לפני, וכנראה זה מה שעזר לנו לנצח" אומר גל.

"אני לא מעכל עדיין שזכינו. עבדנו המון זמן בשביל זה, התגבשנו בתהליך והפכנו לחברים קרובים, והזכייה ריגשה את כולנו" אומר גל. "אני מאוד ממליץ על התוכנית לכל מי שרוצה להרחיב את הידע שלו, וגם בשביל החברות שהרווחנו בפרויקט" הוא מסכם.