לאחרונה עלו על סדר היום תשלומי ההורים, אחד הנושאים המעיקים על הורים לתלמידים בישראל. ההורים נדרשים לשלם לבית הספר לפי סעיפים שונים של פעילויות העשרה: סל תרבות, מסיבות, טיולים ושירותים שונים שמשרד החינוך מטיל את עלותם על ההורים.

לפני תחילת שנת הלימודים, פורום ועדי ההורים היישוביים יצא בקריאה למרד תשלומים, כדי לאלץ את משרד החינוך לממן פעילויות שעד כה מימנו ההורים, כדי להקל עליהם.

אמש (א') ערך ועד ההורים העירוני של ראשון לציון הצבעה בנושא, ובה הוחלט פה אחד שלא להצטרף למאבק, ולאשר את תשלומי ההורים לבית הספר כדי לא לפגוע בתלמידים- זאת למרות ההצהרה על תמיכה עקרונית במחאה.

מהוועד העירוני נמסר: " הדיון בנושא התנהל בצורה מעמיקה ועניינית, כשבסופו התקבלה החלטה פה אחד לאשר את תשלומי ההורים בראשון לציון. ההחלטה התקבלה בכובד ראש ולאחר מפגש עם נציגי רוב בתי הספר בעיר. הוחלט לתמוך במאבק הארצי ברמה העקרונית ולהמשיך במשא ומתן מול משרד החינוך, אך לאשר את תשלומי ההורים לשנה זו".
מנהיג מחאת ההורים מול ביתו של שר החינוך | צילום: פרטי
גורמים בוועד העירוני הוסיפו כי העיתוי והדרך שבה בחר פורום וועדי ההורים הארצי לפעול אינו מתאים ליישום כעת, היות והפעילויות כבר תוכננו, והנפגעים העיקריים יהיו התלמידים עצמם.

אולם ההחלטה עוררה גם לא מעט ביקורת ברחבי העיר, רובה כמובן מהורים שהתאכזבו מההחלטה להטיל עליהם את התשלומים הגבוהים לבית הספר גם השנה. הורים למספר ילדים שלומדים במערכת החינוך נדרשים לשלם סכום מצטבר גבוה במיוחד, וחלקם הודיעו שלמרות ההחלטה הם יקיימו את המרד ולא ישלמו את הסכום הנדרש.

אבי צרף, יו"ר ועד ההורים בראשון לציון, אמר: "הנהגת ההורים מודה להורי העיר שהביעו אמון בהנהגה ובמאבק. נעקוב אחרי הנושא, ותוך כארבעה חודשים יוחלט אם לחדש את המאבק לקראת השנה הבאה. אני מבקש מכל ההורים לשלם ולא לפגוע בפעילויות בתי הספר. לא נסכים שהורה שלא שילם, ילדיו יצאו לפעילות על חשבון אחרים".

ועד ההורים העירוני בישיבה | צילום: פייסבוק

פיצ'י דובינר, מוביל מרד תשלומי הורים הארצי מסר למיינט ראשון: "מועצת ההורים בראשון לציון אישרה את תשלומי ההורים ונתנה יד להפרטת החינוך, ובכך פגעה קשות בעיקרון שוויון הזדמנויות בחינוך ובילדי העיר.

"חשוב להזכיר שהחלטה זו אינה מחייבת את ההורים, כי מדובר בתשלומי רשות לפי רצון של כל הורה. אני קורא להורי ראשון לציון לא לשלם תשלומי הורים בכלל. אנחנו ממשיכים להיאבק למען חינוך חינם שוויוני ואיכותי לכל ילדי ישראל. יחד נעשה וביחד נצליח".