חקר החלל הולך ומתפתח עם הזמן והופך לתחום מבוקש מאוד, שמעסיק את מיטב המוחות בעולם. בקרוב מאוד עתידים להצטרף אליהם גם מיטב המוחות של תלמידי התיכונים בראשון לציון, דרך תוכנית מיוחדת שמקדמת העירייה עם בתי ספר בעיר ונקראת 70/70.

למעשה מדובר במגמה חדשה שתיפתח בבתי הספר, ותוכר כעבודת גמר ברמת של חמש יחידות לבגרות. הפרויקט מתוכנן להתחיל לפעול מיד אחרי החגים, כאשר תלמידים בכיתה י' המתעניינים בתחום יתחילו לבנות לווין מאפס, על כל המשתמע מכך.

לתוכנית יכולים להתקבל תלמידים בכיתה י' הלומדים מתמטיקה, מדעים ותכנות לקראת חמש יחידות לימוד. הם יפעלו אחרי שעות הלימודים למשך שלוש שנים, בתחנת קרקע של מעבדת חלל שתוקם בקרית החינוך גן נחום.

מדובר במתחם טכנולוגי חדיש שיוקם בקריית החינוך גן נחום, ויכיל מעבדות וציוד מתקדם שישרתו את הפרויקט השאפתני. בין היתר, יוקם חדר נקי שבו חיישנים שונים למדידות נתונים, ומיקרו מחשב חזק ביותר. כמו כן, יוקמו מערכות לסינון אוויר בחדרים נקיים, צפיפות חלקיקים מזהמים אופטימלית ושמירה על לחץ אוויר גבוה בתוך החדר הנקי.

תלמידים ישגרו לוויין לחלל בעצמם | המחשה: שאטרסטוק

תחנת הקרקע תצויד במקלטים, משדרים ואנטנות שיאפשרו תקשורת לטווחים שונים. בנוסף, תבנה סדנא קטנה להלחמות ואלקטרוניקה, שבה התלמידים יצרו בעצמם כלים שונים על פי צרכיהם.

התלמידים יתחלקו לצוותי עבודה, בהתאם לתחומי האחריות האמיתיים בלוויין – תקשורת, מערכת החשמל, תוכנה, בקרת חום, הנדסת מערכת ועוד, כאשר לכל קבוצה מדריך מקצועי שמוביל את הצוות בעזרת מתן משימות ועזרה בעת צורך.

את התוכנית היומרנית והחדשנית הזו מקדם מנהל החינוך בעיריית ראשון לציון, בשיתוף מינהל שפ"ע והתקשוב העירוני, שיקימו ויציידו את המתחם החדש. המטרה המרכזית של התוכנית היא להעשיר בני נוער בתחומים הטכנולוגיים ולתת להם כלים לביצוע מעשי בתחום.

ראש  העירייה, דב צור, אמר על התוכנית: "עיריית ראשון לציון תומכת, ודוחפת את תלמידי העיר להתמודד עם אתגרים ולהגשים חלומות. שיגור לוויין לחלל בגיל כה צעיר זה בהחלט אתגר מרגש ואני מאחל לתלמידים הצלחה מרובה. אני שמח שמדינת ישראל על המפה גם בתחום הזה״. 

מחזיקת תיק החינוך, חברת המועצה פרופ' תמי רונן הוסיפה: "תלמידי העיר שיבחרו למשימה ירכשו כלים ומיומנויות שייקחו איתם לעולם האקדמי ובהמשך לקריירה שיפתחו. אני מאחלת להם הצלחה במשימה".