ביום שלישי שעבר יצאו לחופש תלמידי החטיבות והתיכונים. אחרי שבוע של ים, בריכה וישיבה במזגן, רובם כבר תכף ירגישו את השיעמום ויחפשו תעסוקה- ואם אפשר גם להרוויח כסף, מה טוב.

שיתוף פעולה מיוחד בין אגף הנוער והצעירים בעירייה לבין פרלמנט הנוער הוליד יוזמה שממנה כולם מרוויחים: בני נוער יוכלו להפעיל דוכנים באחד מהירידים של העירייה בקיץ, ולקבל על כך תשלום. כלומר- למכור משהו שהם מכינים, או להציע את כישוריהם "למכירה" (ציור קריקטורות, איפור ועוד).

איך משתתפים? צעירים בני 16 ומעלה, מוזמנים להיכנס לדף הפייסבוק של פרלמנט הנוער ולמלא טופס מקוון לקבלת דוכן קיץ בשלל אירועים עירוניים שמקיימת העירייה במדרחוב רוטשילד, חוף הים, מתחם הרובע ועוד.

בטופס המקוון יש למלא את הפרטים האישיים וכן מה השירות ו/או המוצר שהם מציעים למכירה. פרלמנט הנוער יחד עם אגף הנוער והצעירים בעירייה יקבלו את הפרטים, יצרו קשר עם הפונים וישבצו את בני הנוער באירועים העירוניים.

בני נוער שהשתתפו בתוכנית יזמים צעירים בשנה שעברה | צילום: דוברות עיריית ראשון לציון

כך בני הנוער יזכו להכנסה מפרי עמלם והתושבים ייהנו מדוכנים מגוונים ומעניינים, מציור קריקטורות, דרך איפור וצמות ועד למכירת מוצרים כמו תיקים, ארנקים, עבודות יד ועוד.

יוזמה זו יצאה לפועל בעקבות יום חילופי שלטון שהתקיים לפני כארבעה חודשים, במסגרתו חברי פרלמנט הנוער, ראשי מועצות תלמידים ונציגי מועצות תלמידים בבתי הספר בעיר נכנסו לכמה שעות לנעליהם של בכירי העירייה, ובראשם, ראש העירייה, דב צור. יו"ר פרלמנט הנוער, ויולאטה קורולקוב, העלתה בקשה להקלה בקבלת אישורי רוכלות לבני/בנות הנוער במהלך החופשות והחגים.

נציגי הפרלמנט ערכו סקר בקרב בני הנוער כדי לבדוק את רמת ההיענות והדרישה לנושא, ועשו מיפוי של מקומות רלוונטיים למכירה במסגרת אירועי שיא עירוניים. "חשבנו על פרויקט שיתרום לנוער ומיד עלה נושא העבודות בחופש" מסבירה קורולקוב. "בחרנו בפרויקט שייתן מענה לעבודות של בני הנוער, ויאפשר להם למכור את תוצריהם ברחבי העיר".

הרעיון החל להתגלגל במערכת העירונית, והמשיך בבחינת הנושא על ידי אגף רישוי עסקים. הובהר כי לא מדובר באישור גורף לכל בני הנוער למכור בכל מקום אלא במקומות מוגדרים בהם קיים פוטנציאל לשילוב דוכנים ועמדות של בני נוער.

זו לא הפעם הראשונה שעיריית ראשון לציון מקיימת שיתוף פעולה עם פרלמנט הנוער ומאמצת את הצעותיהם. כך למשל, בני הנוער ביקשו לאפשר להם לקיים מפגשים חברתיים בגינות ובמגרשי הספורט גם בשעות הלילה.

החברה לבטחון גיבשה עם פרלמנט הנוער רשימה של 27 אתרים שנבחרו בקפידה על מנת לצמצם כמה שניתן את ההפרעה לסביבה. היוזמה הוכיחה עצמהף ובחופשת הקיץ הקודמת נרשמה ירידה של 26.5% בפניות תושבים בנושא הפרעת נערים בגינות ציבוריות בהשוואה לשנה קודמת.