בתחילת החודש שעבר התרחש בחטיבת ביניים בעיר אירוע שבו מורה הפעילה אלימות כלפי תלמידה בת 13, לטענת הוריה של הילדה. ההורים הגישו תלונה במשטרה ואף פנו לבית המשפט בדרישה לקבל צו הרחקה מהמורה.

גם המורה מצדה אינה שוקטת על השמרים ושוקלת להגיש תלונה נגד ההורים. בינתיים, כחודש לאחר האירוע, ממשיכה המורה ללמד בבית הספר אך אינה מתקרבת לכיתה שבה נמצאת התלמידה, כשבמקביל משרד החינוך בודק עדיין את המקרה. למרות הדרמה הגדולה, כל המעורבים באירוע מנסים להסתיר ולהשתיק אותו.

"כלואה בין הדלת למשקוף"

ההורים הגישו לבית המשפט בקשה לקבלת צו הרחקה, ובה נאמר: "עקב מעשה קונדס של ילדי הכיתה שריססו את הכיתה בספריי דיאודורנט, בתי חשה בחילה. היא לא יכלה להיכנס לכיתה ולכן עמדה בכניסה אליה.

המורה דרשה ממנה להיכנס או לצאת כשבתי מסבירה לה מדוע אינה יכולה להיכנס - בשל הבחילה מהריחות החזקים בכיתה  - ושהיא אינה יכולה לצאת כי אז יירשם לה חיסור מהשיעור", וזה היה שורש המחלוקת בין המורה והתלמידה.

"תוך כדי הוויכוח בכניסה לכיתה המורה ניסתה לדחוף את בתי החוצה. בתי אמרה למורה 'אל תגעי בי', וזו בתגובה ענתה לה שהיא חוצפנית ואז סגרה את הדלת של הכיתה ופגעה לה ברגל. בתי והמורה המשיכו להתווכח לאחר הפגיעה עוד דקה לערך, ואז המורה טרקה את הדלת על בתי בעוצמה כשהיא פוגעת בכתפה ולמעשה כלאה אותה בין הדלת למשקוף".

לאחר האירוע פנתה האם לכמה מוקדים, בהם לקופת החולים, כדי לבדוק את הפציעה של בתה וביקשה חוות דעת רפואית שאותה הגישה לבית המשפט. כמו כן, האם פנתה לתחנת המשטרה ושם הגישה תלונה נגד המורה על המעשה האלים.

לפני כשבועיים פנתה האם לבית משפט השלום בראשון לציון וביקשה לקבל צו הרחקה נגד המורה, בטענה כי בתה חוששת מפגיעה נוספת מצדה של המורה. בית המשפט בחן את הבקשה והביע את השתתפותו בחששה של האם, אולם קבע כי לא הוא זה שצריך להחליט אם יש להרחיק את המורה, ואירוע מסוג זה צריך להיבדק על ידי הגורמים החינוכיים.

סכסוך בין מורה ותלמידה שהגיע לבית המשפט | המחשה: שאטרסטוק

נעשתה הפרדה

בבית הספר לא נותרו אדישים לאירוע, אך סירבו להצטרף לדרישת האם להרחיק את המורה מהלימודים. דבר המקרה הגיע גם למשרד החינוך, שלאחר בדיקת האירוע באופן ראשוני החליט כי המורה לא תגיע יותר לכיתה של התלמידה ותחדל מללמד אותה בשלב זה, אבל תוכל להמשיך ללמד בכיתות אחרות.

יש לציין כי האירוע האלים לכאורה לא התפרסם בבית הספר, ורבים מהתלמידים והוריהם כלל לא יודעים שהוא התרחש. גם הוריה של התלמידה מסרבים לשתף פעולה ומנסים למנוע את פרסום המקרה.

גורמים חינוכיים בעירייה אומרים כי ההורים כבר נפגשו עם צוות בית הספר על מנת לסיים את המקרה וללבן את העניין, אך התלונה שהוגשה למשטרה טרפה את הקלפים. בשלב זה נמנע בית הספר להמשיך בבירור המקרה.

לטענת גורמים בעירייה המורה עצמה לא מתכוונת לעבור בשתיקה על התלונה שהוגשה נגדה, בטענה שמה שהתרחש היה שונה מהטענות שהעלו ההורים. לדברי אותם גורמים, בימים אלה בוחנת המורה את צעדיה כתגובה לתלונה, כשהיא שוקלת להגיש תלונה נגדית בשל מה שהם מגדירים עדות שקר והפצת ידיעה כוזבת.

ממשרד החינוך נמסר בתגובה כי האירוע נמצא בבדיקת הגורמים המוסמכים במשרד. בהתאם לנהלים נעשתה הפרדה בין המורה לתלמידה והמורה לא מלמדת בכיתה.

מעיריית ראשון לציון נמסר בתגובה: "צוות בית הספר ערך פגישה עם ההורים לליבון האירוע. יחד עם זאת, מרגע שהוגשה תלונה במשטרה בית הספר מנוע מלטפל טיפול משמעתי, שכן הדבר עלול לחבל בחקירה. על פי חוזר מנכ"ל, במקרה של עובד הוראה החשוד כפוגע, יש לבצע הפרדה בין המורה לבין התלמיד שנפגע, כך שהמורה לא תלמד בכיתה, והדבר מיושם.

"יצוין גם כי המורה שוקלת להגיש תלונה במשטרה נגד ההורים על הוצאת דיבה, הפצת ידיעה כוזבת ומסירת עדות שקר. המשך הטיפול באירוע תלוי כרגע בהחלטת ההורים".

מהמשטרה נמסר בתגובה: "התיק נבדק בכל המישורים ולאחר חקירת כל הצדדים הוחלט לסגור אותו לאחר שראינו כי אין מקום לטיפול משטרתי. המקרה הועבר להמשך בדיקה במשרד החינוך לטיפול בפן המשמעתי".