בשנים האחרונות התפרסמו אינספור דיווחים על הרגלי הבילוי של בני הנוער בישראל, שלא אחת כוללים עישון ושתיית אלכוהול- גם כשמדובר בקטינים. על ההשלכות של קטינים שמשתכרים ומסתובבים בעיר כולנו שמענו, ויודעים שזה יכול להסתיים באסון.

הבעיה מתחילה בקיוסקים ופיצוציות שמסכימים למכור אלכוהול לקטינים ובכך מסכנים אותם ועוברים על החוק. נתון מפתיע: רק בשנה האחרונה נתפסו 31 בתי עסק כאלה.

לצידם יש גם בתי עסק ששומרים על החוק ומסרבים למכור חומרים אסורים לקטינים, והם אלו שלקחו חלק בקמפיין שיזמו פרלמנט הנוער והחברה לבטחון בעיר.

יוזמה מבורכת. הפקחים ובני הנוער עם המדבקה | צילום: עיריית ראשון לציון

בני נוער ופקחים מהעיר, בהנחייתו של ראש צוות הנוער בחברה לביטחון, ערן חיים, ביקרו בשבוע שעבר ב-57 בתי עסק ובפיהם בקשה אחת- הדבקת מדבקה שמעידה כי בבית העסק לא מוכרים אלכוהול וסיגריות לבניו נוער, תחת הסיסמה "אלכוהול וניקוטין לא לקטין".

היוזמה המבורכת היא פרי שיתוף פעולה של החברה לבטחון, הרשות למלחמה בסמים ואלכוהול, אגף נוער וצעירים ופרלמנט הנוער, והיא זכתה להיענות גבוהה: 55 מתוך 57 בתי העסק שאליהם פנו נענו ברצון והדביקו את המדבקה בחזית העסק.

סגן ראש העירייה ומחזיק תיק החברה לבטחון, רז קינסטליך, אמר: "אנו תמיד מעדיפים לפעול בהידברות ובשיתוף פעולה. ברגע שבעלי העסקים מדברים עם בני הנוער ומבינים שיש תכלית לחוק האוסר מכירת אלכוהול לקטינים, יש התגייסות מצדם". 

"מצד שני, אנחנו גם יודעים להתמודד עם בתי עסק שלא נוהגים על פי החוק ומעמידים את הצעירים בסכנה. בשנה האחרונה נפתחו תיקים פליליים לבתי עסק כאלו והם אף נסגרו לתקופה של 30 יום. נמשיך לעשות שימוש בכל האמצעים העומדים לרשותנו ולפעול כנגד תופעת השימוש באלכוהול בקרב בני הנוער, למענם ולמען ראשון לציון" הוא מסביר.

יש לציין כי מכירת אלכוהול לקטינים היא עבירה פלילית לכל דבר והטיפול בה הוא בשיתוף משטרת ישראל. מכירת אלכוהול אחרי השעות המותרות, קרי 23:00 בלילה, גם היא אסורה ובידי הפקחים אפשרות לרשום דו"חות בגובה אלפי שקלים.