דיאנה ויסמן ממכבי ראשון לציון היא אחת הספורטאיות המצליחות ביותר בשנה האחרונה בישראלהאתלטית הצעירה ניפצה לאחרונה את השיא המיתולוגי של אסתר רוט שחמורוב, והפכה בן לילה לכוכבת אמיתית.

דיאנה וייסמן | צילום אורן אהרוני

דיאנה וייסמן מסומנת כבר תקופה ארוכה בעולם האתלטיקה הישראלי. בתחילת השנה באליפות מדינות הים התיכון עד גיל 23 באיטליה, הגיעה ויסמן למקום שני וקבעה שיא אישי של 11.59. אך זה לא הכין אותנו לרגע בו שברה את שיאה המיתולוגי של אסתר רוט שחמורוב ב-100 מ', 11.45 ש', מאולימפיאדת מינכן 1972. שיא שאיש לא שבר במשך 46 שנה.

ויסמן עצרה את השעונים על 11.38 ש' והדהימה את ענף האתלטיקה הישראלי. משם המשיכה לאליפות הבלקן שם זכתה במדלית כסף ובקרוב תגיע לאליפות אירופה בברלין.

היא בת 20, חיילת צעירה מאשקלון, המשתייכת למועדון 'מכבי הישגים' ראשל"צ, ובשיחה מפולין, שם היא מתאמנת לקראת האליפות, התפנתה לראיון מקומי. 

הופתעת מרמת הסיקור והבאז שעוררת לאחרונה? 

"האמת שאני לא מופתעת, כולם מתעניינים איך זה קרה ולמה. זה מעניין משהו שכן מעניין אנשים. איך זה לא קרה שאף אחד לא שבר השיא. זה מחמם את הלב, גם שניגשים אלי אנשים, עיתונאים זו הרגשה אדירה". 

אי אפשר שלא להתייחס לשבירת השיא של אסתר שחמורוב, זה משהו שחשבת עליו קודם?

"כן הסתכלתי על השיא. הצבתי לעצמי מטרה. קודם כל בארץ לשבור את השיא ובאירופה לשפר את השיא. זה משהו שכן שאפתי והתאמנתי עליו ולא מעט באימונים. עבדתי על זה מאד קשה זה לא משהו פשוט, שבא לי בקלות". 

דיאנה וייסמן. תקווה אולימפית | צילום: אורן אהרוני

עד כמה ראשון לציון ומכבי 'הישגים' עושים בשביל לקדם את האתלטיקה ומעניקים לך כלים ותנאים באופן אישי? 

"אני מייצגת את המועדון, וצריך לציין גם אותם וגם את איגוד האתלטיקה שעובדים יחד ובאמת דואגים לי לכל דבר שאני צריכה. ואסור לשכוח את גם "אתנה" שעוזר מאד במחנות אימונים, ווגם כן עוזרים לי מאד להתפתח. ברור שזה אף פעם לא מספיק תמיד יש שאיפה להשיג ספונסרים וגורמים חיצוניים". 

על ההכנות לאליפות אירופה בברלין היא מספרת: "כרגע אני בפולין מתאמנת קשה. יש כאן מזג אויר מצוין וכייף להתאמן כאן מאשר החום שבארץ. יש מוטביציה להתאמן לצד אתלטים מכל העולם. בארץ הייתי מתאמנת לבד בחום ועם פחות מוטיבציה ודווקא בחו"ל, ההכנות הן יותר אידיאליות". 

מה לדעתך צריך לעשות כדי שיהיו לנו עוד ספורטאיות ברמה הזו?

"צריך שתהיה תוכנית מאורגנת. יותר תמיכה בספורטאים. לתת להם את הכוח לעזור להם לתת את הכלים להצליח. אחרת הם מאבדים את הכיוון. הרבה מרגישים שעדיף ללכת לעבוד מאשר להתאמן קשה וגם אם אעבוד קשה, לא יתנו לי על זה שום דבר. צריך שיהיו כלים להצלחה.

יש המון ספורטאים נהדרים שאני מכירה בארץ, שיש להם פוטנציאל רחב, אבל הם מתקשים להביא את זה לידי ביטוי. גם למאמנים עצמם קשה להתקדם ולהתפתח. בחו"ל המאמנים במשרה מלאה, ומקבלים כל מה שמגיעים להם כמאמנים לספורטאים". 

ויסמן כבר מתכננת את היעד הבא. "אני באה חדורת מוטיבציה. השיא מאחורי, אני ממשיכה הלאה ורואה את היעד הבא ואיך אני מתקדמת לשלב הבא ולהיות נחושה". 

חושבת על אולמפיאדת טוקיו ב-2020? 

"זו השאיפה העיקרית שלי. זו השאיפה הכי גדולה שלי, חולמת על זה, מקווה שאגשים את זה".