פעמיים נפגשו העונה אליצור רמלה והפועל ראשל"צ בליגת העל לנשים. בשני המקרים החבורה של אלי רבי היתה עם ידה על העליונה.

כדורסלניות ראשל"צ נגד רמלה, במפגש ביניהן בליגה. מגיעות למעמד כאנדרדוג | צילום: אבי מועלם

הערב (ראשון, 19:30, 'בית מכבי') ייערך המשחק השלישי - והחשוב מכולם - בין השתיים העונה, במסגרת חצי גמר גביע המדינה. המנצחת תעלה לגמר שייערך כעבור ארבעה ימים (נגד רמת חן או בנות הרצליה), המפסידה תראה את הקרב על התואר מהיציע.

מקדמה מורלית

בעוד רמלה מחפשת גביע שישי לארון, וראשון מאז 2014 (אז קיבלה הקבוצה את התואר האחרון שלה), ראשל"צ מעולם לא הגיעה לגמר ולמעשה עצם ההופעה שלה בחצי הגמר נחשבת להפתעה.

ראשל"צ היא הקבוצה היחידה מהפלייאוף התחתון שהגיעה למעמד זה, והשחקניות יכולות לשאוב עידוד מהעובדה שמשחק חצי הגמר ייערך בעירן. אמנם 'בית מכבי' אינו אולמן הביתי, אבל עצם קיומו של המשחק בראשל"צ עשוי לתת להן מקדמה מורלית.

"העובדה שנשחק בראשל"צ רק מגבירה אצלנו את המוטיבציה ואת הביטחון", אמר מאמן ראשל"צ, רועי לזר. "אנחנו לא מאלה שיבואו למשחק ויגידו 'אין לנו מה להפסיד'. להיפך, אנחנו רוצים לעלות לגמר והשחקניות מאמינות שביום נתון אפשר לנצח כל קבוצה".

רמלה עדיפה על ראשל"צ בכל הפרמטרים. התקציב שלה גבוה יותר, הסגל איכותי יותר וגם הספסל עמוק יותר. ועדיין, בשני המשחקים בין השתיים רמלה ברחה ליריבתה רק בדקות האחרונות של הרבע הרביעי והמכריע.

במשחק הראשון בגן נחום (49:60) ג'יליאן אלין, אשלי פונטנט, בריאנה ריצ'רדסון ושות' הוליכו כבר ביתרון דו־ספרתי, אבל לא עמדו בסיום על הרגליים.

לפני שלושה שבועות, במשחק הנעילה של העונה הסדירה, החבורה של רבי שוב לחצה על הדוושה ברבע האחרון, בדרך ל־71:84 שהותיר את ראשל"צ בפלייאוף התחתון.

"אנחנו מכבדים כל יריבה, ובטוחים שיהיה משחק קשה", אמר מאמן רמלה אלי רבי. "אני עדיין לא מרוצה מאיך שאנחנו משחקים, כי אני בטוח שאנחנו יכולים לשחק הרבה יותר טוב. מדובר בקרב של משחק אחד שיקבע הכל, וכמובן שנצטרך להיות בשיאנו".

לזר: "נגיע כדי לשחק באחריות מרבע לרבע, כדי להיאחז במשחק. ככל שנהיה במשחק יותר דקות, כך הלחץ יעבור לכיוון השני. בניגוד לליגה, הפעם ברמלה יכבדו אותנו הרבה יותר ויבואו בשיא החדות".

רמלה מוליכה את ליגת העל זה כחצי עונה ברצף, וסוד ההצלחה שלה הוא בעיקר הקבוצתיות.

אליסון הייטאוור, ג'יימי נארד וטיפאני מיצ'ל (שהחליפה את אלישה גריי) מובילות את הקבוצה בכל קטגוריה סטטיסטית, אבל בשיטת המשחק אף לא אחת מהן דומיננטית יותר משאר השחקניות בסגל. רבי מבצע רוטציות רבות בהרכב, וגם חילופים מאולצים בעת הצורך.

ליתרון היחסי שכרוך בזרות ובשיטה הקבוצתית, ניתן להוסיף עונה נפלאה של דניאל רבר הצעירה (אקס הפועל ראשל"צ), וכמובן תוספת כוח בצבע מצד דניאל דיאמנט ואלכס כהן - ותקבלו סגל חזק במיוחד.

וכל זאת כששירן צעירי, הקפטנית ומי שאמורה להיות הישראלית הבכירה ברמלה, הייתה מושבתת תקופה ארוכה בשל פציעה, וחזרה לפרקט רק ביום שני שעבר במשחק נגד רמת חן בליגה.

לתת את האקסטרה

ראשל"צ היא, כידוע, הקבוצה הצעירה בליגה ותזדקק בעיקר ליום טוב מצד כל שחקניות החמישייה, ובעיקר מצד עדי לוקס ודניאל קארש.

לוקס, מלכת השלשות הישראלית של ליגת העל, כבר סיימה העונה משחקים של 16 ו־14 נקודות, וחייבת להיות פקטור התקפי אם קבוצתה רוצה להשיג הופעה היסטורית בגמר. לצערו של לזר, לא ברור אם גילי אייזנר וגאיה סלס יהיו כשירות. ואם כן, עד כמה.

הראשונה פרקה את הזרת בשבת שעברה, ולא השתתפה מאז במשחק רשמי, ואילו השנייה נקעה את הקרסול בניצחון על רמת השרון ואינה כשירה ב־100 אחוז, על אף שכבר שותפה במשחקים לפרוטוקול בפלייאוף התחתון המיותר. "וכל זה קורה על רקע העובדה שהסגל שלנו הוא קטן ממילא", מציין לזר. "למרות הכל, נגיע לחצי הגמר בשיא המוכנות והאנרגיות".

יתרון נוסף של רמלה בא לידי ביטוי כאמור בגורם הניסיון - אף לא שחקנית אחת בראשל"צ הגיעה למעמדים הללו, שלא לדבר על זכייה בתואר. לעומת זאת, שירן צעירי הרמלאית לבדה זכתה בשלושה גביעים.

"זהו אכן אחד החסרונות שלנו, אבל אנחנו מנסים שלא לדבר על כך כדי לא לייצר חוסר ביטחון בסגל שלנו. כל אחת צריכה לבוא למשחק הזה בשיאה. לתת את האקסטרה, אבל גם לשחק פשוט ולא לפחד", סיכם לזר.

"אנחנו לא מגיעים זחוחים", אמר רבי. "למדנו על בשרנו שראשל"צ היא קבוצה טובה. הבנות מודעות לגודל המעמד ויגיעו מרוכזות. כזכור, בקיץ סימנו לעצמנו מטרה לזכות בתואר כלשהו - וכעת יש לנו סיכוי ללכת עם זה עד הסוף".