ב־מ.כ. חולון מתרגשים מהמעמד ההיסטורי מבחינתם. במכבי ראשל"צ, לעומת זאת, כבר מורגלים לרגעים האלה. זה תמצית מפגש גמר גביע המדינה, שיתקיים בין שתי הקבוצות ביום שני בהיכל קבוצת שלמה בתל אביב.

סטראט (מימין), סידי, קאלו וליבגוט, השבוע. אין מקום לטעויות במשחק גמר, צילום: אבי מועלם

ראשל"צ נחשבת לפייבוריטית ברורה. לא רק שהיא זכתה כבר עשר פעמים בתואר המדובר, אלא שהקבוצה הנוכחית של הצהובים מגלה העונה יתרון ברור על פני יריבותיה ופערי האיכות ניכרים היטב.

החולונים, מנגד, לא זכו מעולם בתואר ואף יופיעו לראשונה בתולדות המועדון במשחק הגמר.

אז לקראת אחד מרגעי השיא של עונת הכדוריד הפגשנו ארבעה שחקנים, שניים מכל קבוצה. מצד אחד יוליאן סטראט (44), השוער הוותיק של מכבי ראשון וחברו לקבוצה ירמי סידי (25), מלך שערי ליגת העל בעונה שעברה (בעת ששיחק בעירוני רחובות).

מהצד השני המקשר פיליפ קאלו (32), אחד הזרים הוותיקים בליגה שלנו, המשחק זו העונה השביעית בחולון, וחברו לקבוצה חן ליבגוט (22), שהגיע לחולון רק בקיץ האחרון.

לסטר כמשל

לא היה פשוט להפגיש את הארבעה, כששלושה מתוכם מתפקדים בלו"ז צפוף. סידי, סטודנט לתואר שני בכלכלה ומינהל עסקים, נמצא בתקופת מבחנים לחוצה. ליבגוט הגיע מעבודתו כמאמן קבוצת בנות בהפועל ראשון לציון וגם סטראט מאמן במחלקות הצעירות של מכבי ראשון לציון. וקאלו, תאמינו, לא מתנייד עם רכב והמתין עד שליבגוט יגיע ויאסוף אותו.

"ברור שמכבי ראשון פייבוריטית, אבל כבר ראינו והוכחנו שאנחנו יכולים להתמודד איתם", סבור ליבגוט. "בכל מקרה, נבוא לתת את המקסימום כמו נגד כל קבוצה ובמשחק אחד הכל יכול לקרות, בטח בגמר גביע. אנחנו מאמינים שאפשר לעשות את זה".

קאלו מסכים: "ברור שמכבי ראשון הכי טובה בליגה, אבל לא נעשה לה חיים קלים. זה שהם במקום הראשון בטבלה לא אומר שהם ינצחו בגמר. אנחנו לא באים רק כדי להיות תפאורה ולהפסיד".

סידי: "אנחנו פייבוריטים, אבל אין פה סדרה של הטוב מ־5. גם אשדוד היתה פייבוריטית נגד חולון בחצי הגמר וראינו מה קרה. הם יבואו לתת הכל וגם אנחנו. ניצחנו אותם בליגה, אבל זה לא אומר כלום. הלוואי שאני טועה, אבל יהיה משחק קשה. כבר יצא לי לשחק בגמרים ואף פעם זה לא הולך כמו שאתה חושב".

גם סטראט נזהר: "לסטר זכתה באליפות אנגליה בכדורגל רק לפני כמה שנים, אז הכל פתוח. נבוא מוכנים ולא נזלזל. היה קשה נגד חולון בליגה, אז ניתן להם כבוד. אנחנו ילדים גדולים וסער (פרנקל) לא צריך להזהיר משאננות, כי כל אחד יודע שאין מקום לטעויות".

זה יהיה כישלון אם לא תזכו בגביע?

סטראט: "בטח. תמיד אנחנו מצפים לזכות בכל מה שאפשר".

סידי: "הקבוצה נבנתה בשביל לזכות בדאבל ולעומת זאת אני לא חושב שחולון תכננה לזכות בתואר השנה, אבל אף אחד לא חושב שכבר זכינו. ברור שהמשחק תלוי בנו, אבל הם יעשו את הכל כדי לגרום לנו להיות ביום רע ונהיה חייבים לדאוג שזה לא יקרה".

בחולון מדובר במעמד היסטורי, ועל פניו בשביל מכבי ראשל"צ זה יהיה עוד גביע לארון.

סטראט: "אף פעם זה לא מספיק, כל תואר זו ברכה. חולון אמנם יבואו בהתלהבות, אבל זו הפעם הראשונה שהם במעמד כזה וזה יכול לגרום אצלם ללחץ. אנחנו לעומת זאת מנוסים. תמיד יש פרפרים בבטן ותחושה של מתח, ולמרות ששיחקתי כבר בהרבה משחקים חשובים אני מאוד מתרגש".

סידי דווקא מזכיר שמכבי ראשל"צ לא זכתה בגביע מאז 2014: "אני בטוח שחולון תגיע בטירוף, אבל גם אנחנו, כי כשיש תואר על השולחן אף אחד לא מגיע שבע. תשאל את יואב נאמן, יש לו כבר 200 אליפויות ו־100 גביעים, אבל הוא יהיה בטירוף כי לא צריך יותר מדי תמריצים.

"לנו גם יש הרבה יותר שחקנים שהיו במעמדים האלה ואני מקווה שזה ישחק תפקיד. ברור שלחולון אין הרבה מה להפסיד והיא תגיע כאנדרדוג, אבל אם אנשים חושבים שלנו יש רק מה להפסיד אז אני לא חושב שזה נכון. אנחנו יכולים להרוויח גביע".

ליבגוט: "כולם אצלנו מאוד מתרגשים מהמעמד הזה, אבל ההתרגשות הזו לא תעשה לנו רע. להיפך, נביא קהל ונבוא לעשות את זה".

קאלו: "אני מאוד גאה בזה שאני חלק מההיסטוריה. בעוד הרבה שנים ידברו על העלייה שלנו לגמר ותמיד אזכור שהייתי חלק מזה. זה גורם לי להרגיש מאוד מיוחד. אני אפילו לא יכול לדמיין איך אחגוג אם נזכה. זה יהיה וואו, דבר גדול".

מה יותר חשוב לכם, להישאר בליגה או לזכות בגביע?

ליבגוט: "ברור שעבור המועדון יותר חשוב להישאר בליגה, אבל גביע יכול להביא תנופה אחרת לעיר ולעשות היסטוריה בכדוריד הישראלי".

קאלו: "אני לא יכול להגיד שאני מעדיף את אחת משתי המטרות, כי אני מעדיף להשיג כל מה שאפשר. נכון שלא היינו טובים בליגה עד עכשיו, אבל אנחנו משתפרים".

לרשום ציון דרך

סידי גדל בחולון, וסיים עונה מצוינת כמלך השערים במדי עירוני רחובות לפני שחתם במכבי ראשל"צ בקיץ האחרון.

על התחושה להתמודד מול קבוצת האם שלו במעמד הרם הוא מספר: "חברים טובים שגדלתי איתם משחקים בחולון ושיתפתי פעולה גם עם ניסים פלח. האגודה לא השתנתה יותר מדי ונשארתי בקשר טוב עם כולם. בשגרה אני אוהד של חולון, ואני שמח שהם הגיעו להישג מרשים כזה. אם הם לא היו משחקים נגדנו גם הייתי מאחל להם לזכות, אבל במגרש לא נהיה חברים".

בחולון וברחובות היית שחקן מוביל. איך אתה מרגיש עם מעמדך הנוכחי במועדון גדול?

"אני מרגיש טוב ושמצאתי את המקום שלי. סומכים עליי. התקבלתי ישר גם מהבחינה המקצועית וגם החברתית. זה מועדון שהוא כמו משפחה, ואחת הסיבות שהביאו אותי היא כדי לזכות בתארים, כי בעונה שעברה פחות הלך לקבוצה. ידעתי שהקבוצה הזו מקצוענית ברמה אחרת עוד לפני שבאתי".

מי השחקן המסוכן ביותר אצל היריבה?

סידי: "עדן ג'ינג'י מאוד משמעותי בחולון, אבל הם צריכים את כולם ביום טוב בשביל לנצח, כמו שגם אנחנו".

ליבגוט: "ראסטקו סטויקוביץ', הוא הכי משמעותי בראשל"צ, כי הוא מנהיג אותם ומכוון שם את כולם. גם אם הוא על הספסל וגם מהמגרש. בגלל זה הוא בהחלט האיום הכי משמעותי אצלם".

בניגוד לימים שבהם נחשב לשוער מספר 1 של מכבי ראשון, כיום יוליאן סטראט משמש רק כמחליף לדן טפר ולאלדר שיקלושי בראשל"צ, אבל מבחינתו זכייה בעוד תואר לא תהיה פחות מתוקה.

"כמובן שכל אחד רוצה לשחק כמה שיותר, אבל אני מרוצה מהדקות שאני מקבל והכי חשוב בשבילי שהקבוצה תנצח", אומר השוער הוותיק. "גם בגמר אני מוכן לא לשחק אפילו שנייה, העיקר שנזכה. אם אשחק דקה ואעצור כדור אחד זה אומר שעשיתי את העבודה שלי, אז לא משנה כמה זמן הייתי על המגרש, אלא מה עשיתי כששיחקתי".

חלק מהצעירים המוכשרים של חולון עשויים לעזוב בסיום העונה בעקבות הצעות שקרוב לוודאי יקבלו בקיץ מקבוצות בעלות שאיפות ואמצעים גדולים יותר. מן הסתם, זכייה סנסציונית בגביע המדינה רק תוסיף לביקוש שלהם. דניאל מוסנדי הרשים במבחנים בגרמניה, וגם עדן ג'ינג'י מבוקש במועדונים המובילים בארץ.

ליבגוט, בכל אופן, לא חושב שזה ישפיע במעמד הגמר: "אני לא חושב שמדברים על זה בצורה מיוחדת, אולי רק בקרב מספר שחקנים וזה לא צריך להפריע לנו. הראש של כולם במשימות שנשארו עד סיום העונה. כולם רוצים לעשות את המקסימום ולרשום ציון דרך יפה בקריירה. זכייה בגביע יכולה להיות הישג חד־פעמי בקריירה של חלק מהשחקנים".

וקאלו מסכם: "אני חולם להגיע למועדון גדול יותר, אבל חולון כבר הפכה למשפחה שלי, לחלק ממני. וככה זה כשאתה חלק ממשפחה, אתה לא יכול לעזוב סתם ככה".

אז מי יניף את הגביע, סידי וסטארט או ליבגוט וקאלו? ביום שני, בסביבות 22:00, נקבל את התשובה.