אחת המטרות של מכבי ראשל"צ בשנים האחרונות, אם נניח לרגע בצד את הגורם ההישגי, היא הצמחת שחקני ליגת-על לגיטימיים ממחלקת הנוער. כאלה שיעשו את הדרך מקבוצת הקט־סל, דרך הילדים והנוער - ועד הבוגרים. נכון להיום השם החם בהקשר הזה הוא זה של נועם דברת בן ה־16 וחצי.

 דברת, השבוע. רכז גבוה ודומיננטי שיודע לחבר קבוצה | צילום: אבי מועלם

השחקנים פרגנו

ימי אפיק ניסים ודרור חג'ג' חלפו מזמן, וגם שון דוסון הוא כבר זיכרון רחוק מבחינת אוהדים לא מעטים. איגור קולשוב אמנם גדל במחלקת הנוער של המועדון, אבל בשנים האחרונות הוא שיחק בליגת המכללות. ובשבוע שעבר דברת, שבחודשים האחרונים התאמן עם קבוצת הבוגרים, צורף באופן רשמי לסגל של גיא גודס.

"נכון, זה לא דבר רגיל ואני מאוד שמח על כך, אבל די ציפיתי לזה", אמר השבוע דברת. "לא ידעתי באיזה שלב זה יקרה, אבל תמיד שאפתי להגיע כמה שיותר מוקדם לבוגרים - וכמובן לעשות את זה במכבי ראשל"צ, המועדון שבו גדלתי".

הוא אמנם עדיין תלמיד בכיתה י"ב, אבל התצוגות האחרונות שלו לא איפשרו לגודס ולצוות המקצועי להיות אדישים.

הוא עלה עם נבחרת 'גימנסיה ריאלית' ראשל"צ לחצי גמר אליפות התיכונים (הפסיד לדני אבדיה ולתיכון חדש ת"א), קבוצת הנוער של המועדון מדורגת במקום השני בליגת העל, רק נקודה פחות מהמוליכה הפועל ת"א, אותה כבר ניצחה ראשל"צ העונה - ולפני שבועיים, בשידור הראשון של ערוץ הספורט מהליגה, דברת התפוצץ עם 37 נקודות. לא פחות מ־30 מתוכן במחצית הראשונה בדרך ל־69:99 על עירוני נס ציונה.

הוא נמצא במכבי ראשל"צ מאז שהיה בן חמש, ושיחק בקט־סל כבר בגיל שמונה. הוריו הם בכלל עורכי דין, וגם אחותו הגדולה לא ממש התעניינה בספורט. אבל אחיו הצעיר, יאיר בן ה־14, נמצא בתחום הכדורסל ומשחק במחלקה הכתומה.

גם באימון הבכורה שלו כשחקן סגל מן המניין אצל הקבוצה הבוגרת, דברת גילה ניצוצות של שחקן ליגת על ראוי, כולל כמה סלים על הראש של שחקנים כמו קמרון לונג ודשון סטיבנס.

"השחקנים מאוד פרגנו לי", הוא סיפר. "ולא רק הם, גם הצוות המקצועי. אכן המעבר מנוער לבוגרים הוא מאוד משמעותי, כי בבוגרים הכל גדול יותר בכל מה שקשור לאינטנסיביות ולרמת המשחק. השחקנים עזרו לי להרגיש שייך ולהצליח במעבר הזה, למרות שאני עדיין מסתגל, כמובן".

דברת מתאמן עם הבוגרים, ומשתייך במקביל לסגל קבוצת הנוער של המועדון. מדובר ברכז שמתנשא לגובה 1.95 מ', מופע נדיר בכדורסל הישראלי. בקיץ האחרון הוא היה שותף מלא להגעה של נבחרת הקדטים למקום העשירי באליפות אירופה.

אפיק להתקדמות

"מבחינת כישרון, יש פה טאלנט גדול", החמיא לדברת מאמנו בקבוצת הנוער רועי קארש. "שחקן סופר חכם שמבין את המשחק ברמה הגבוהה ביותר. כישרון שכבר הרבה זמן לא ראו במועדון. והכי חשוב - יש לו אישיות מצוינת. מבחינתי הוא המאמן על המגרש".

ואם שואלים את מי דברת מזכיר בסגנון המשחק שלו, אז לשרון קארש, המנהל המקצועי של מחלקת הנוער במועדון, יש תשובה ברורה: "השקט הנפשי של נועם מזכיר לי את דורון שפר. במשך כמה שנים שיחקתי עם דורון, ואני יכול להגיד שהם מאוד דומים באופי".

רועי קארש: "ואם אתם שואלים אותי, הוא צריך להיות מאיר טפירו הבא. באירופה נפוץ יותר מאשר בארץ ששחקן בן 16 עולה לבוגרים. אני שמח על כך שנותנים לו את ההזדמנות בסגל הבוגרים, ושהוא ממשיך לשחק בקבוצת הנוער. זה פותח לו אפיק מצוין להתקדמות".

דברת: "באמת הרבה אנשים אומרים לי שאני מזכיר להם את טפירו. גם בצורת הדיבור שלי. ואומרים את זה כי אני רכז גבוה ודומיננטי, וגם מנהיג. וההשוואה הזאת מחמיאה לי מאוד. תשמע, להזכיר אותי ואת טפירו באותה נשימה - זה ממש לא מובן מאליו מבחינתי".

ומי היה מודל החיקוי שלך כילד צעיר?

"האמת, הסתכלתי רחוק מאוד, והערצתי את לברון ג'יימס. התלהבתי מכל מה שהוא עשה".

כרכז מוביל, דברת הוא בעיקר שחקן קבוצתי. "הוא אמנם קולע במספרים מרשימים, אבל מדובר בשחקן שמפרגן לחברים שלו", הוסיף קארש.

"נגד נס ציונה הוא קלע 37 נקודות, אבל היו לו כבר 30 עד המחצית ולאחר מכן הוא רק רצה לאפשר לאחרים להיכנס למשחק. היה לו חשוב יותר לפרגן מאשר לשבור תקרת זכוכית אישית של 40 נקודות. ולא מדובר במקרה חד־פעמי - רוב הזמן בליגה הוא עושה דברים כאלה".

דברת סיכם: "אחד החלומות הכי גדולים שלי היה להיות בבוגרים של מכבי ראשל"צ, ואני שמח להגשים את זה. ועכשיו אני מקווה לעשות קפיצת מדרגה נוספת, ולהגיע הכי גבוה שאני רק יכול".