"אני שומע כל מיני צפצופים מאנשים שאומרים שנכשלנו. ומה שיש לי להגיד לכל ה'גאונים' שחושבים שהם מבינים משהו: למי שאומר את זה - אין מושג בכדוריד".

איתי סורקיס מראשל"צ מתקשה נגד עומרי קושמרו האשדודי. צילום: הדר ואן קולא

התקיפות בקולו של מאמן הפועל ראשון לציון, עידן מימון, כשהוא אומר את הדברים הללו, מבטאת לא רק את אכזבתו מההדחה של קבוצתו בחצי גמר הפלייאוף, אלא ובעיקר את חוסר שביעות רצונו מהביקורת שהוטחה כלפיה עם סיום עונה רווית קשיים, צפויים ובלתי צפויים.

אין טענות

בשבוע שעבר הודחה הדאבליסטית מאשתקד בסדרת חצי הגמר נגד הפועל אשדוד. ההפסד 29:24 במשחק מספר 4 חרץ את גורלה, והיא סיימה את דרכה בהפסד 3:1 בסיכום הסדרה.

זה התחיל כבר בקיץ, עם הפרישה של אבישי סמולר, ועם העזיבה של יותם טל לאשדוד והבוררות שניהל עוז חממי נגד המועדון שאינו נהנה מגב כלכלי חזק.

בפתיחת העונה סבלו נובאק בוסקוביץ' ע"ה, סאבו מסטר והשוער פדג'ה דיאנוביץ' מפציעות, וכך גמגמה הקבוצה שבועות ארוכים ללא הזרים שעליהם בנתה את הסגל.

ההתמודדות האישית של היו"ר דודי פלח עם מחלת בנו השפיעה גם היא על האווירה. והשיא היה כמובן מותו הטרגי של בוסקוביץ'. מקרה שהיה מרסק גם מערכת יותר חסינה מזאת של האדומים.

כשמסטר חזר מהפציעה, הוא שיחק בעמדת המקשר הימני שאינה טבעית לו - וגם אז נאלץ הסגל להתמודד עם פציעות של גיא כהן ושל שון סלס. נקודת האור בעונה הקשה של האדומים הייתה הצעירים הרבים שקיבלו הזדמנות והתקדמו בצורה משמעותית.

הקיצוני איתי סורקיס הרשים בעונה הראשונה שלו בבוגרים, נדב נזרי בלט כשהחליף את חממי במשחקים הראשונים, שון סלס הסתמן כאחד הכישרונות העולים היותר משמעותיים בשנים האחרונות, עד שנפצע והושבת לתקופה ממושכת כשגם עידו פלח היווה חלק מהתהליך.

מימון: "אין בענף מישהו יותר תחרותי ממני, ואני עדיין אומר שלאור מה שעברנו אין לי טענה וחצי טענה כלפי השחקנים. אני יותר מגאה בהם על מה שהם הכילו.

"מרבית האנשים שכתבו לנו הודעות בשבוע האחרון אמרו שהם מורידים את הכובע בפניהם. השחקנים התמודדו בגבורה, ונלחמו עד טיפת הזיעה האחרונה שלהם. אנחנו לא מחפשים תירוצים, אבל יש עובדות בשטח.

"בוא גם לא נשכח שאחרי עונת הדאבל הצהרנו שאנחנו הולכים לעונה שפויה יותר מבחינה כלכלית. לא עשינו רכש גדול, וגם כשנובאק עוד היה איתנו ידענו שלרשותנו עומד התקציב הרביעי או החמישי בגודלו בליגה. זה לא דבר שקורה בכל עונה, אבל עדיין אנחנו מועדון שיודע לקדם צעירים ולהתנהל בשפיות כלכלית".

סחטו את הלימון

היו"ר דודי פלח התבטא באופן דומה: "בהתחשב בקשיים שהתמודדנו איתם בקמפיין הזה - עשינו עונה מטורפת. שחקנים התעייפו והרבה צעירים שנכנסו לרוטציית המשחק של הקבוצה הבוגרת נתנו מעל ומעבר.

"התחלנו תהליך של שילוב שחקני נוער, ובמהלכו היינו בטופ - אז אנחנו מאוד מרוצים. אנחנו לא מרוצים כשאנחנו מפסידים תארים, אבל יש שנים שבהן אתה משקיע יותר בבנייה של הקבוצה - כדי שהעתיד יהיה ורוד".

עוז חממי: "זאת אכזבה, כי הפועל ראשון תמיד שואפת לזכות בתארים, ולא משנה באיזה סגל. אבל סחטנו את הלימון עד הסוף. הסגל קצר ואם היינו מגיעים לגמר הפלייאוף, היה לנו קשה מאוד. שיחקו הרבה צעירים שהשנה החליטו במועדון לבנות אותם, ויש לזה מחיר".

מימון | צילום: אבי מועלם

המרכז יובל גררה: "לא הגענו לגמר הגביע וגם לא לגמר הפלייאוף - וזאת תמיד אכזבה, כי אנחנו רגילים להיות במעמדים הגדולים. אבל לאור מה שקרה השנה עשינו את כל מה שהיה אפשר.

"פתחנו היטב את הסדרה נגד אשדוד, אבל אחר כך ראו את ההבדלים בעומק. ברגע ששחקן כמו נובאק יצא מהרוטציה שלנו, זה טרף את כל הקלפים, והאמת היא שידענו שזה מה שיקרה. ממשחק למשחק הפתענו את עצמנו, ומי שלא היה בקבוצה יתקשה להבין מה עברנו. אני גאה מאוד במה שעשינו. סחבנו כמה שיכולנו וזה רק חיזק אותנו לקראת השנים הבאות".

גם מימון התייחס לסדרת חצי הגמר: "רצינו מאוד, אבל לא היינו מספיק טובים ולמעשה גם לא הפייבוריטים. בטח בסדרה נגד קבוצה בעלת עומק ותקציב גדולים יותר".

היה לכם יתרון בכל מה שקשור לניסיון ולמסורת.

"מסורת זה טוב ויפה, אבל בלי כלים התקפיים לא היה לנו שום יתרון בשום עמדה בהשוואה לאשדוד. חלק מהשחקנים שלנו אכן לא היו בכושר מספיק טוב בחצי הגמר, ואני הראשון שאקום ואקח את האשמה על עצמי, אבל היו גם גורמים אובייקטיביים".

המקרה הטרגי של בוסקוביץ' היה שובר השוויון הסופי לרעתכם?

"אני לא יודע איך הדברים היו מתפתחים אם זה לא היה קורה, אבל המוות של נובאק בהחלט שינה לגמרי את התמונה. ואני כבר לא מדבר על ההתמודדות הפסיכולוגית שהייתה לנו. התרחשה טרגדיה ברמות שאי אפשר לתאר בכלל. היינו צריכים להתגבר על זה ועשינו סיבוב שני מדהים.

"סיימנו במקום השני בלי נובאק והצלחנו לייצר מומנטום חיובי. בנינו קבוצה סביב הזרים ובסופו של דבר מי שסחב את העגלה היו הישראלים והצעירים. ואז פתאום פיתחו ציפיות שנרוץ לאליפות. הכי כואב לי בשביל הקהל שלנו. כל הכבוד לאוהדים, היינו צריכים אותם ברגעים הקשים - והם תמיד היו לצדנו".