"מבחינת שחקנים צעירים הפועל ראשון לציון הוא מועדון טוב. הם מקבלים את כל מה שצריך, וגם הזדמנויות לשחק. אקסטרות באימונים, מגרשים מצוינים. הכל".

בכר. קורא לקהל להתאחד סביב הקבוצה |  צילום: אבי מועלם

הדובר: איליי בכר, הבלם של הפועל ראשון לציון, שבגיל 22 נחשב לשחקן הבית הבכיר של המועדון. הכתומים, אגב, מדורגים במקום התשיעי בטבלה, עם מאזן של 31 נקודות, כשעד סיום העונה הסדירה נותרו עוד ארבעה מחזורים.

בסוף נגיע

איליי בכר, עד כמה התקדמת בארבע השנים האחרונות מאז שאופיר חיים העלה אותך לקבוצה הבוגרת?

"לא מעט. אבל בעונה שעברה שיחקתי פחות, בגלל פציעה, וגם לא הסתדר למאמן לשלב אותי. העונה, כשחזרתי מהפציעה, המאמן רון מרקוס נתן לי את כל הגב והביטחון שהייתי צריך כדי לשחק ולהראות את מה שאני יודע".

אז למה מועדון עם מתקן מצוין כמו שלכם, שמייצג עיר גדולה מאוד, לא מצליח להתרומם מעל הבינוניות שלו בשנים האחרונות?

"מדובר בשילוב של כמה גורמים. לאחרונה הקהל לא היה מחובר כל כך לקבוצה, ועכשיו זה משתפר מעט. היו חילוקי דעות בין הבעלים לקהל. זה אמנם לא דבר שאמור לעניין את השחקנים, אבל הוא בכל זאת מחלחל ומשפיע. אני מאמין שמתישהו המועדון יגיע לאן שהוא צריך להגיע".

המחלוקות עם האוהדים הוציאו אתכם מפוקוס?

"לא. אבל העובדה שמגיע מעט קהל למשחקים היא מבאסת. האמת היא שככה זה בכל הליגה, למעט אצל הפועל פתח תקוה או הפועל כפר סבא כשהן מצליחות. במרבית המשחקים אין קהל גדול".

ואתה מאמין שלאור המצב שלכם בטבלה אפשר עדיין להגיע להישג בעונה הנוכחית?

"כן. אנחנו רחוקים בסך הכל שלוש נקודות מהפועל רמת גן שכרגע נמצאת במקום שמוביל לפלייאוף העליון. בעונה שעברה נכנסנו לפלייאוף מהמקום השביעי בטבלה - ומשם כמעט עלינו ליגה בסיום העונה.

"לא צריך לסגור כל כך מהר את הסיפור שלנו. כשמגיעים לפלייאוף העליון כל האפשרויות נפתחות. שני ניצחונות בליגה הזאת - ופתאום אתה מוצא את עצמך במקום שעולה ליגה. שני הפסדים רצופים - ויורדים ליגה. הכל מאוד צמוד, והכל עדיין פתוח מבחינתנו".

יכולתם להשיג העונה הרבה יותר. על הנייר יש לכם סגל טוב.

"הסגל באמת טוב, אבל הבעיה היא שאנחנו לא יציבים. במהלך כל העונה לא עשינו שני ניצחונות רצופים, ובליגה הזאת יציבות היא שם המשחק. מספיק שאתה מפגין יציבות - ואתה יכול לעלות ליגה".

ברמה האישית, מה אתה מצפה מעצמך בהמשך הדרך ככדורגלן?

"כרגע אני בראשון, ורוצה להתקדם עם הקבוצה. אבל אם לא נצליח לעלות ליגה בשנתיים שלוש הקרובות, אנסה להגיע לליגת העל. לא ארצה להעביר את כל הקריירה בלאומית".

סיפרת פעם על המודל לחיקוי שלך.

"סרג'יו רוברטו, שמשחק ככולבויניק. כמגן וגם כקשר אחורי. אפשר ללמוד ממנו הרבה. הוורסטיליות שלו תוך כדי משחק היא מרשימה. משנים לו תפקיד והוא זורם בטבעיות עם השינוי.

"זה לא דבר פשוט בכלל. הוא משחק בשקט, ועושה תנועה מדהימה עם ובלי הכדור. אני מתרשם מאוד מהחוכמה שלו. הוא רואה במגרש דברים לפני שהם קורים".

עובדים למען גיל

איזו אווירה יש בכלל בקבוצה בימים הללו? מדברים יותר על החשש מהסתבכות וירידת ליגה, או על הסיכוי להילחם על העלייה?

"בגדול אנחנו מסתכלים קדימה וחושבים על מטרות גבוהות. אבל במקביל מודעים למצב בתחתית. כולם כאן רוצים מאוד לעשות את קפיצת המדרגה לליגת העל.

"אם נייצר מומנטום חיובי במשחקים שנותרו עד סיום העונה - נתברג בפלייאוף העליון. ובוא לא נשכח שגם לקבוצות האחרות מצפים משחקים לא קלים. חשוב לי לקרוא לקהל שלנו לשים בצד את כל המחלוקות. להתאחד סביב הקבוצה בחודש הקרוב - ולתת לנו דחיפה. אנחנו זקוקים לזה מאוד".

יש לכם בקבוצה את מלך שערי הליגה גיל יצחק שכבש עד כה 15 שערים.

"זה כיף שיש לך על מי לסמוך. לא לכל קבוצה יש מוציא לפועל כזה. ואם תשאל אותו, תראה שגם הוא מכיר בכך שכל הקבוצה עובדת קשה כדי שהוא יוכל לקצור את הפירות. כולנו שמחים בשבילו ובשביל הקבוצה כשהוא כובש".

הרמה של הכדורגל בארץ בירידה. לא גדלים יותר כישרונות דוגמת איל ברקוביץ', יוסי בניון, חיים רביבו או רוני רוזנטל. מצד שני הרבה ישראלים יוצאים לאירופה לשחק בקבוצות בינוניות.

"אני לא חושב שהכדורגל שלנו יורד ברמה, אלא משתנה. אין כיום שחקנים בולטים כמו שהזכרת, בין השאר כי בזמנם שאר השחקנים - כמו למשל שחקני ההגנה - היו פחות טכניים. אז היו חשובים יותר נושאים כמו חוזק ומהירות ושיהיו שחקנים גבוהים במערך. היום שחקנים בכל תפקיד צריכים להיות טכניים".

ומה יעשה אותך מאושר בסיום העונה?

"באופן אישי אני רוצה להמשיך לשמור על יציבות, ולשחק בהרכב עד סוף העונה. מבחינה קבוצתית, פלייאוף עליון יהיה הישג בשבילנו אחרי העונה הלא כל כך יציבה שאנחנו עוברים. וכשנגיע לפלייאוף העליון - השמיים הם הגבול".