צילום באדיבות העירייה

זה כבר קורה בשטח. טרקטורים וכלים הנדסיים עלו על שטח מתחם האלף והחלו בעבודות הפיתוח למתחם העסקים הענק במערב העיר. בחברה הכלכלית האמונה על העבודות מציינים כי בשלב הראשון יחלו בפריצת דרכי גישה והקמת מחנה מנהלות.

התוכנית שאושרה השנה על ידי המועצה הארצית לתכנון ובנייה כוללת 1.7 מיליון מ"ר תעסוקה ו-5,500 יחידות דיור.

מתחם ה-1,000 הינו שטח של אלף דונם (דיונות חול) במערב העיר ממערב לנתיבי איילון, דרומית לשדרות רחבעם זאבי (המשך שדרות משה דיין). כמחצית מהשטח בבעלות העירייה ולכן העירייה משווקת שטחים בבעלותה וכבר יש דיירת גדולה מאוד- לאחרונה זכתה קבוצת דיסקונט במכרז לרכישת מגרש בן 21 דונם שבה תקום קריה פיננסית שתשמש את קבוצת דיסקונט, הכוללת את בנק דיסקונט, בנק מרכנתיל וחברת Cal. במתחם האלף צפויים להיקלט אלפי עובדים.

המתחם מהווה את עתודת הקרקע המשמעותית ביותר לפיתוח העיר, הנהנה מיתרון מיקום מובהק בהיותו סמוך לתחנת רכבת משה דיין על קו תל אביב אשדוד, לקווי רכבת קלה עתידיים, נגישות לכבישים ארציים (20 ו – 431 המגיע ישירות למתחם), בסמיכות לשני צירי הרוחב העיקריים של ראשון לציון – שדרות משה דיין / רחבעם זאבי ושדרות רבין, וכן בשל קרבתו לחוף הים.

לאחרונה בוחנת העירייה שימוש בקרונות בשיטת מעלית אופקית לשינוע נוסעים במתחם העסקים החדש במערב. עלות הקמת קילומטר אחד מוערכת בכ-20 מיליון דולר.

ראש עיריית ראשון לציון, דב צור, אשר מוביל באופן אישי את התכנית מאז כניסתו לתפקיד לפני שמונה שנים, רואה במתחם הזה את העתיד של העיר ראשון לציון, "המתחם הזה יהווה את מרכז העסקים העתידי של ישראל. לראשונה, מוקם במרכז המדינה מתחם עסקים שאין עליו אילוצי תכנון מהעבר ולכן הגמישות התכנונית היא מרבית, החל מעיצוב איקוני שיעמוד בחזית החדשנות בתכנון, דרך פתרונות תחבורה חדשניים ועתידניים, מקורות אנרגיה אקולוגיים, מעטפת שירותים ותשתיות, תמהיל עסקים-מגורים נכון, תוסס ומערב שימושים ועד שפת רחוב ייחודית. אנחנו מתכננים מתחם עסקים שיהווה את חוד החנית של מתחמי העסקים בישראל, אשר יתאים לחברות ותאגידים מרכזיים במשק שמבקשים להיות בחזית החדשנית".