"יין עוצמתי לאוכל עוצמתי". רן צור (צילום: סמי טהר)

כשרן צור מוזג מהיין של יקב אלכסנדר, מבקבוק מספר 145 מתוך 550 הבקבוקים שרקח וייצר במו ידיו, אפשר לזהות את הגאווה הנשקפת מעיניו. "זה יין עשוי מצימוקים, יין כבד, ריבתי, בומבסטי, עם שרירים, עם ריחות בשלים ו־14.5 אחוז אלכוהול. הוא מתאים לצד סטייק, למשל, כי הסטייק הוא אוכל עוצמתי".

אף פעם לא הבנתי את העניין הזה, של התאמת היין לאוכל.
"הרעיון הוא להתאים את כובד המאכל לכובד היין. מאכל קל ילך עם יין לבן, גבינה כחולה חזקה עם גוף מלא זקוקה ליין אדום עם גוף מלא, כמו ירדן קברנה למשל".

ב'בית הטבק והיין' של צור בראשון לציון, מסודרים על המדפים מאות בקבוקים. את חלקם הוא שומר בחדר סמוך, לצד קולקציית הסיגרים המפוארת, בטמפרטורה של 16 מעלות, המדמה תנאי לחות של מרתף יינות ומאפשרת תנאי פינוק אופטימליים ליין.

בגיל 21 קשר צור את חייו עם אמנות היין. הוא התחיל כעובד שכיר,  בשנת 2005 קנה את העסק ובהמשך פתח שני סניפים נוספים.

בחנות הראשל"צית הוא מארגן סדנאות טעימת יין בהנחיית ייננים, בעלות של 150-100 שקל למשתתף. בנוסף, בימי שישי אפשר לפגוש שם את 'הפרלמנט' של הטועמים, המעשנים והמדסקסים.

אז תסביר לי פעם אחת ולתמיד: למה להשקיע יותר מ־100 שקל בבקבוק יין, אם אפשר להשיג בסופר יין ב־30?
"יינות ב־30 שקל, ברובם, לא רואים חבית. הם מסיימים את התסיסה, נכנסים לבקבוק וצריך לשתות אותם צעירים, אחרת יחמיצו ויהפכו עכורים. ביין של 100 שקל לעומת זאת, הושקעו ענבים עם נתונים טובים, שהחבית עושה להם טוב. הגוף של יין כזה מלא יותר והוא מתיישן 20-12 חודשים בחבית".