לאחרונה פרסמה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה נתונים המתייחסים להתחלות בנייה בשטח העיר ראשון לציון. התמונה עגומה ומלמדת על ירידה של למעלה מ-50 אחוז בהתחלות הבנייה. נתון מפתיע כאשר מדובר בעיר כמו ראשון לציון המתכננת לקלוט בקרוב כמאה אלף תושבים ולהפוך למטרופולין. ההשפעה הישירה עלולה להיות על זוכי תכנית הדיור מחיר למשתכן. 

אתר בנייה. אילוסטרציה | צילום אבי מועלם

הנתונים מלמדים שברבעון האחרון של 2017 החלה בנייתן של 1,463 יחידות דיור בראשון לציון, אך בין החודשים ינואר ומרס 2018 החלה בנייתן של 686 יחידות דיור בלבד בעיר - ירידה משמעותית של למעלה מחמישים אחוז.

הנתונים חושפים שמצב דומה שורר גם בעיר השכנה מדרום, רחובות, יעד לא פחות מבוקש לרכישת דירות חדשות, במיוחד לזוגות צעירים ולמשפרי דיור. על פי נתוני הלמ"ס, ברבעון הראשון של השנה הנוכחית החלה בנייתן של 475 יחידות דיור ברחובות, בהשוואה ל- 706 יחידות דיור שתהליך בנייתן החל בין החודשים אוקטובר לדצמבר 2017.

עוד עולה מנתוני הלמ"ס המעודכנים כי בעוד היצע הדירות פוחת, המחירים דווקא עולים. במהלך החודשיים האחרונים עלו מחירי הדירות החדשות באזור המרכז בשיעור של 0.6 אחוז מדי חודש.

יעקב רפפורט יו"ר ארגון קבלני רחובות | צילום: יח"צ

מה הסיבה לתופעה ומי עלול להיות הסובל העיקרי ממנה? הסבר אפשרי מספק יו"ר ארגון קבלני רחובות, יעקב רפפורט. "בגלל תוכנית מחיר למשתכן אנחנו רואים ירידה בהתחלות בנייה בערים בהן הייתה תנופה אדירה בשנים האחרונות", אומר רפפורט, ומוסיף: "תהליך זה עשוי דווקא לייצר עליית מחירים, הפוך ממה שביקשה הממשלה להשיג, שכן ההיצע לא מדביק את הביקושים".

בינתיים את ההשלכות כבר רואים בשטח וצעירים המבקשים לרכוש דירות חדשות באזור ראשון לציון נאלצים, בעקבות עליית המחירים וירידת היצע הדירות, לחפש יעדים אחרים לקנייה.

"ראשון לציון הפכה למשהו שדי קשה להשיג", אומר יובל גזית, שיחד עם רעייתו, אלונה, מתקשה למצוא דירת ארבעה חדרים בתקציב שברשותם. "אם המצב יימשך לא תהיה לנו ברירה אלא להתרחק יותר, אולי לכיוון יבנה או לחפש דירה בשכונות החדשות ברמלה, אבל זה לא משהו שאנחנו רוצים לעשות. ייתכן שלא תהיה לנו ברירה, או שפשוט נוותר על החלום".