צילום: הרצל יוסף

ראשון לציון נחשבת ליעד מועדף לשכירות בקרב צעירים רבים. אם אתם נמנים עליהם או שוקלים לשכור דירה בעיר, כדאי שתכירו את הנתונים שהתפרסמו השבוע, המלמדים שמחירי השכירות בראשון לציון במגמת עלייה, מה שמשמח את  בעלי הנכסים אבל הרבה פחות את אלה המחפשים לשכור דירות.

המחירים שנבדקו ומבוססים על נתוני הלמ"ס, מתייחסים לדירות ארבעה חדרים המיועדות להשכרה, וכל זאת במהלך השנים 2014 ועד 2018 ב – 12 ערים גדולות ברחבי ישראל, בהן ראשון לציון, הנחשבת כאמור ליעד מועדף למשפחות צעירות.

על פי הנתונים דירת ארבעה חדרים הושכרה בשנת 2014 בעיר תמורת תשלום חודשי של 4,377 שקלים, ואילו מאז תחילת השנה הנוכחית מוצעת דירה בסדר גודל דומה בעיר במחיר דמי שכירות של 4,857 שקלים לחודש – עלייה של 11 אחוז.

חשוב לציין כי שנת 2014 הייתה שנת שיא מבחינת המחיר המבוקש לשכירות לדירת ארבעה חדרים בעיר ובשנתיים שלאחר מכן ירד מעט המחיר, אם כי לא בצורה משמעותית – אולם השנה הוא זינק למחיר המדובר, שהוא הגבוה ביותר בשנים האחרונות.

אם חשבתם לעבור לבת ים, חשבו שוב. תושבי השכנה מצפון מערב, העיר בת ים, המחפשים להשכיר דירה נמצאים, לפחות על פי נתונים אלה, במצב בעייתי יותר לאחר שבמהלך ארבע השנים האחרונות נרשמה עלייה כוללת של 19 אחוז במחירי השכרת דירה בגודל ארבעה חדרים – והשנה דמי שכירות לחודש עלו על אלה שבראשון לציון ועומדים על 5,103 שקלים.

בעיר חולון למשל, הנחשבת לעיר מבוקשת לא פחות להורים צעירים, נרשמה במהלך ארבע השנים האחרונות עלייה מתונה יותר בשיעור של 10 אחוזים. אם בשנת 2014 הושכרה דירת ארבעה חדרים במחיר של 4,266 שקלים, הרי שמתחילת השנה האזרחית הנוכחית יצטרכו מי שיבקשו להשכיר דירה בעיר לשלם סכום של 4,579 שקלים מדי חודש.

לשם השוואה, מחיר השכירות של דירת ארבעה חדרים בתל אביב מוערך ב – 7,530 שקל לחודש – העיר היקרה ביותר מבין הערים שנבדקו.

בתחתית טבלת 12 הרשויות המקומיות מדורגת העיר חיפה, בה נרשמה עלייה קטנה יחסית של 4 אחוזים במחירי השכירות לדירות ארבעה חדרים: 3,530 שקלים לחודש בשנת 2014 והשנה – 3,660 שקלים. עולים על רכבת לצפון?