אתר בנייה ארכיון (צילום: הרצל יוסף)

      

נתונים שפורסמו לאחרונה על ידי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, ומתייחסים למספר יחידות הדיור שבנייתן בראשון לציון החלה בשנת 2017 לעומת יחידות הדיור שנבנו בעיר בשנה שלפני כן, מעידים על אופטימיות זהירה, ומלמדים על עלייה משמעותית במספר התחלות הבנייה בעיר. 

על פי נתונים הלמ"ס, המתבססים על מידע שקיבלו וקיבצו מארגון הקבלנים הארצי, חלה בשנה הקודמת עלייה מרשימה של כ– 75 אחוז בהתחלות הבנייה של דירות חדשות בשטח העיר.

המשמעות במספרים היא שאם בשנת 2016 החלה בשכונות העיר ראשון לציון בנייה של 835 יחידות דיור, הרי שבשנת 2017 החלה בנייתן של 1,462 יחידות דיור. 

תמונת המצב הנוכחית בשטח מצביעה על כך שהגורם העיקרי שתרם לנתונים החיוביים היה תחילת הוצאתם לפועל של מספר פרויקטים חדשים לבנייה במסגרת תוכנית מחיר למשתכן של משרד הבינוי והשיכון ומשרד האוצר.

הפרויקט המרכזי, בו מתרחשת כעת בנייתן של למעלה מ- 800 יחידות דיור במסגרת מחיר למשתכן, ממוקם בדרום מזרח העיר, בקרבת שכונת שיכון המזרח. העבודות במקום נמצאות בעיצומן, ומתקדמות מהר, כך שההערכה היא שכבר במהלך שנת 2018 ייכנסו חלק מזוכי ההגרלה לדירות שרכשו.

מדובר בנתון מעודד במיוחד עבור תושבי העיר, ובעיקר זוגות צעירים המעוניינים לגור בה. "נולדתי וגדלתי בראשון לציון וסוף סוף יש לנו הזדמנות לקנות בו דירה ולהשתקע פה", אומרת רונית וסרמן, צעירה נשואה ואם לילדה בגיל חמש. וסרמן מקווה שריבוי הדירות ימנע גם את עליית המחירים. "ריבוי האופציות מונע 'השתוללות' של קבלנים עם המחיר וזה מאוד חיובי, וכמובן שמקל עלינו הזוגות הצעירים", היא אומרת.

מי שוודאי מביטים בקנאה בתושבי ראשון לציון הם תושבי רחובות הסמוכה, שם מספקים נתוני הלמ"ס תמונה פחות אופטימית באשר להתחלות הבנייה החדשה. על פי נתונים אלה, אם בשנת 2016 החלה בשכונות העיר רחובות בנייה של 876 יחידות דיור, הרי שבשנת 2017 החלה בנייתן של 706 יחידות דיור בלבד.

הצפי נכון לעכשיו הוא כי מגמת העלייה בשטח העיר ראשון לציון תימשך בשנתיים הקרובות, עד אשר ימוצה הליך הפרויקטים במסגרת מחיר למשתכן.