אחת התופעות המדוברות של השנים האחרונות היא עליית מחירי הדיור במקומות רבים בארץ, בניהם כמובן ראשון לציון. מאמצים רבים נעשים כדי לבלום את העלייה, בין היתר תוכנית מחיר למשתכן של שר האוצר משה כחלון, הפופולרית מאוד בעיר- אבל נתונים מראים כי המחירים ממשיכים לעלות.

על פי נתונים שנאספו באתרי האינטרנט המציעים דירות למכירה, התברר כי מחירי הדירות בעיר עלו בתוך שנה ב־7 אחוז בממוצע, מה שאומר שמחירה של דירת 4 חדרים ממוצעת בעיר עומד כיום על סכום של קרוב ל־2.04 מיליון שקל, לעומת 1.91 מיליון בשנה שלפני כן.

גם מחיריהן של דירות קטנות יותר, בגודל 3 חדרים למשל, עלה מאוד בשנת 2017. מחיר דירה בגודל זה עמד השנה על סכום של 1.44 מיליון שקל, בעוד מחירה בשנת 2016 עמד על 1.35 מיליון שקל.

מי שמרגישים היטב את עליית המחירים הם בעיקר זוגות צעירים, המחפשים דירה זולה באופן יחסי לרכישה כדירה ראשונה- אבל מתקשים למצוא אחת כזו בעיר.

אין מספיק דירות, והמחירים עולים | צילום: אבי מועלם

נטלי ורונן שלום, הורים לילדה בת 5, מחפשים דירת 4 חדרים במשך תקופה ארוכה- אולם מתקשים למצוא דירה במחיר שיוכלו לעמוד בו. "ההורים של רונן גרים בראשון לציון והיינו רוצים מאוד לרכוש פה דירה, אפילו ישנה, אבל המחירים עולים כל הזמן", אומרת נטלי.

"בכל פעם שנראה שיש סיכוי למשהו זה מתרחק מאיתנו, וזה מאוד מתסכל. צריך לעשות משהו בעניין עליית המחירים, לא ייתכן שכל כך הרבה זוגות צעירים שגדלו פה יצטרכו לנדוד לערים רחוקות יותר כי הם לא מצליחים לשלם על אף דירה", היא מוסיפה.

גם מחירה של דירה גדולה יותר, בעלת 5 חדרים, התייקר באופן משמעותי בשנה החולפת: 2.5 מיליון שקל לעומת 2.34 בשנת 2016 (עלייה של כ־7 אחוזים).

במקביל לעליית מחירי הדירות למכירה, חלה גם עלייה של בין 3 ל־5 אחוזים במחיר הדירות להשכרה ברחבי העיר. לדברי אבי צרפתי, סמנכ"ל בחברת צרפתי הפועלת בשטח ערי השפלה, מדובר בתוצאה ברורה של מצב השוק.

"זה לא מפתיע שמחירי הדירות ממשיכים לעלות, והדבר לא ייפסק כל עוד הממשלה לא תדאג להגדיל את ההיצע ותפשיר קרקעות לבנייה באופן שיענה על הביקוש", אומר צרפתי. "הדבר נכון במיוחד לאזורי ביקוש כמו ראשון לציון, המושכת רוכשים לא רק מהעיר עצמה אלא גם מהערים הסמוכות אליה ואפילו מגוש דן".

בלית ברירה, ועם סיכוי גבוה להמשך עליית המחירים בשנת 2017, ייאלצו משפחות כמו בני הזוג שלום לחפש דירות ביישובים מרוחקים יותר מאיזור המרכז. "זה קצת לא הגיוני, כי יש פה שטחים מסביב, אבל לא ממש מאפשרים בנייה וזה פוגע בחבר'ה כמונו", אומר רונן. "נצטרך בשלב זה לוותר על החלום לגור בעיר בה גדלנו ולחפש דירות בערים רחוקות יותר".