50,000 שקלים: זה הסכום שבו תובע חלפן כספים את סניף בנק לאומי ברחוב הרצל בראשון לציון. האיש הוא בעל המניות והמנהל בפועל של חברת "ח.עלמה יזמות עסקית בע"מ", חברה העוסקת בניכיון שקים ברשיון משרד האוצר.

התובע שוכר כבר כמה שנים כספת בסניף המדובר ברחוב הרצל , שמשרתת אותו ואת החברה שלו. הוא משלם בכל שנה את דמי השכירות מראש, ונוהג להפקיד בכספת חפצים שלו ושל החברה בה הוא עובד.

הכל תיפקד כרגיל, עד שלפתע בחודש דצמבר האחרון צצו הבעיות. האיש הגיע לסניף הבנק שלו ברחוב הרצל, וביקש להפקיד חפצים בכספת שהוא שוכר, לפני שיטוס לחו"ל. להפתעתו, נאמר לו בסניף שנאסר עליו להיכנס לחדר בו נמצאת הכספת, למרות דמי השכירות ששילם עבורה.

שילם על הכספת ולא קיבל גישה אליה | המחשה: שאטרסטוק

האיש טוען כי נאלץ להמתין שעתיים בסניף הבנק, ביצע מספר שיחות טלפון ונאלץ להתחנן לגורמים בבנק שיכניסו אותו לכספת, אליה נכנס כבר פעמים רבות בעבר. לבסוף, לאחר הרבה בירורים ושיחות הורשה האיש להיכנס לכספת ונאמר לו שהובנה הטעות, אבל מסתבר שלא כך הדבר.

כששב התובע ארצה הוא הגיע שוב לסניף הבנק, כדי לאסוף את חפציו בחזרה. למורת רוחו, שוב נאמר לו שהוא לא יכול להיכנס לכספת שלו, הפעם בטענה כי "לנותני שרותי מטבע לא יכולה להיות כספת". לטענתו, האיש נאלץ לעבור שוב את התהליך המייגע של השיחות והשיכנועים עם גורמים שונים בבנק, עד שקיבל אישור להיכנס לכספת.

באמצעות עורכת דינו מיכל נבון, טוען האיש שמדובר בטיעון לא הגיוני ובאפליה, היות והוא מכיר מספר חלפני כספים שנותנים גם הם "שירותי מטבע" ושוכרים כספת ללא כל בעיות, אפילו באותו הבנק בדיוק. הוא טוען שקיבל מהבנק יחס מפלה כשנאמר לו שאסור לו לשכור כספת, ולכל היתר מותר.

מלבד אפליה, התובע ועורכת הדין נבון תובעים את הבנק על הפרת תנאי השכירות- האיש הרי שילם מראש את דמי השכירות על הכספת, ולא הורשה להשתמש בה, בניגוד למה שסוכם.

עורכת הדין מיכל נבון, שהגישה את התביעה | צילום: אורלי פוטוגרף

נוסף על כל אלה, מציינים התובעים כי כל ההתרחשות- ההמתנה בסניף הבנק והבקשות להיכנס לחדר הכספת נעשו בפומבי מול שאר הלקוחות בסניף, וגרמו לתובע למבוכה רבה ולבושה. הוא טוען שקיבל יחס משפיל וחווה עוגמת נפש, ועל כך יש לפצות אותו.

על כל אלו הגישה עוה"ד נבון תביעה בשם החברה בה עובד האיש, בה היא מבקשת לתת לאפשר לתובעים להשתמש בכספת שאותה השכירו. בנוסף, נתבעים פיצויים מהבנק בסך 50,000 שקלים בגין עוגמת הנפש שחוו התובעים.

עוד מתבקש בית המשפט לחייב את בנק לאומי בדמי השכירות בהם חויבו התובעים בחודשים שבהם לא השתמשו בכספת בגלל שהבנק מנע מהם, וכן בהוצאות המשפט. התביעה נדונה בימים אלה בבית משפט השלום בראשון לציון.