כבר תקופה ארוכה מדברים על משבר הדיור במדינה ובראשון לציון בפרט. מחירי הדירות הולכים ועולים, ויוצאים מפרופורציה ביחס לדירות הנמכרות. כנראה שהעול הכלכלי על המבקשים לקנות דירה נותן את אותותיו, ומספר הנרשמים להגרלת הדירות המוזלות בעיר הוא הגבוה ביותר מבין היישובים בהם מוגרלות דירות.

כפי שסיפרנו לכם, השבוע נפתחה ההגרלה הגדולה של תוכנית "מחיר למשתכן" שיזם שר האוצר משה כחלון. במסגרת התוכנית, כל הרשאים לך (שעומדים בתנאים שנקבעו) יכולים להירשם, ובין כל הנרשמים יוגרלו  דירות שיימכרו לזוכים בהנחה משמעותית.

מוגרלות בסך הכל בתוכנית קרוב ל-15 אלף דירות מסובסדות ב-22 יישובים שונים, כאשר בכל אחד מהיישובים יש דירות שפתוחות לכולם ודירות מסויימות השמורות לבני אותה העיר.

מנסה למצוא פתרון לזוגות הצעיר. משה כחלון | צילום: אלעד מלכה

בראשון לציון מוצעות 490 דירות שיוגרלו בין הזוכים, בניהן 97 ששמורות לבני העיר. מדובר במספר נמוך יחסית, במיוחד ביחס למספר התושבים בה. הנתון המדהים הוא מספר הנרשמים כדי לזכות בדירה בעיר: קרוב ל- 7,600 הרשמות (מטעם זוגות או יחידים) שרוצים לזכות בדירה בעיר - המספר הגבוה ביותר מבין היישובים בהן מוצעות דירות.

כלומר: הביקוש לדירות גבוה כמעט פי 16 ממספר הדירות המסובסדות המוצעות למכירה. היחס אפילו קיצוני יותר בדירות השמורות לבני המקום: כדי לזכות ב-97 דירות נרשמו מעל ל-2,000 מתושבי העיר, ביקוש הגבוה פי 20 מההיצע.

ניתן להבין שצעירים רבים מעוניינים לעבור להתגורר בראשון לציון, רבים מהם מערים אחרות (יותר מ-5,000 מהנרשמים כדי להגריל דירה בראשון לציון אינם מתגוררי בה כעת).

גל, תושבת העיר העתידה להתחתן בסתיו הקרוב ולעבור לגור עם בן זוגה, מספרת:" גדלתי בראשון לציון כל חיי והייתי שמחה להמשיך לגור פה, אבל מחירי הדירות מטורפים ובתור זוג צעיר אנחנו לא יכולים לעמוד בהם. הגרלה של דירות בהחלט יכולה לעזור, אבל מספר הזוכים מוגבל וכמו שניתן לראות יש הרבה יותר ביקוש ממספר הדירות שמציעים לנו. אם לא יימצא פתרון, נעזוב ונעבור לעיר אחרת" היא מסכמת.