צילום: אסף פרידמן

"השוק החדש" במרכז נתניה אמור להפוך בתוך כשנה וחצי למתחם מודרני למגורים ומסחר, וצפוי להפוך לאחד ממוקדי הבילוי בעיר. אולם רבים לא מודעים לכך שעל הפרויקט השאפתני אחראית "החברה להתחדשות נתניה", מאחוריה עומדים מנשה זוארץ, דוד בנינו ואבי אברהם - שלושה אנשי עסקים, שלהם, לצד הקשר העסקי, גם חיבור סנטימנטלי למקום.

עושים שוק - אבל באיזה שוק?
חדש בנתניה: עושים שוק דרך אפליקציהכוחות השוק
מנשה זוארץ, 43, יליד שכונת עין התכלת בנתניה, הוא בן הזקונים במשפחה טריפוליטאית בת 12 ילדים. מגיל צעיר הרבה לבלות בשוק העירוני כשסייע לאביו למכור תבלינים ופירות יבשים בדוכן המשפחתי. "תמיד חלמתי שכל השוק הזה יהיה שלי", הוא מודה בחצי חיוך. עם סיום שירותו הצבאי החל זוארץ הצעיר לרכוש דוכנים וחנויות במתחם השוק ומחוצה לו. בגיל 28 עבר לתחום יזמות הנדל"ן.

אתה מיישם בעסקים מה שלמדת בשוק?
זוארץ: "מי שבא מהשוק, יכול לסחור בכל תחום ולמכור כל דבר. גם יצחק תשובה התחיל כבעל בסטה בשוק נתניה. גם אני סוחר ויזם בנשמתי".

עם השנים החל זוארץ לעסוק בנדל"ן. תחילה הוא בנה קוטג'ים בכפר יונה ובאבן יהודה. אחרי כמה שנים רכש שלד של בניין מגורים ברחוב ויצמן בנתניה, שהיה "פיל לבן" במשך 40 שנה. הוא שיפץ אותו באופן יסודי, בנה דירות להשכרה, ואיכלס את כל הבניין בדיירים. בהמשך רכש ושיפץ בניינים נטושים נוספים. לפני כשנתיים רכש את מתחם "השוק החדש", הנמצא מול השוק הישן, ברחוב היהלום, ובמקביל הקים יחד עם שני שותפים - בנינו ואברהם - את "החברה להתחדשות נתניה".

גם דוד בנינו, 51, יליד נתניה, גדל בשוק. עד היום יש לאביו ולאחיו כמה בסטות במקום, ובהן מעדניית "גן עדן". במשך שנים עסק בתחום ההיי-טק, אך בכל שישי הוא הקפיד לחזור לשוק ולעבוד באחד הדוכנים
המשפחתיים. עד היום. זוארץ ובנינו מכירים מתקופת ילדותם ונערותם בשוק. את אבי אברהם הכירו במסגרת עסקות נדל"ן קודמות.

אבי אברהם, עורך דין בן 32, עבד במשך שמונה שנים בחברת הנדל"ן "קבוצת חג'ג". את הניסיון שצבר שם הביא עימו לחברת התחדשות נתניה, בה הוא מתמקד בפיתוח עסקי כמו גם בתחום המשפטי. אף שלא נולד בעיר ואינו מתגורר בה, הוא מכיר היטב את נתניה, ואת אזור השוק בפרט. בילדותו ובנערותו הרבה לבקר שם. "לאבא שלי הייתה מלטשת יהלומים ליד השוק", הוא מספר. "מדי פעם הייתי מצטרף אליו והוא אפילו לימד אותי לעבוד". כמו רוב המלטשות בעיר, גם המלטשה של אביו נסגרה בשנות ה-90.

דרוש חזון
חברת "התחדשות נתניה" הוקמה במטרה ליזום ולשווק פרויקטים בעיר במסגרת תמ"א 38. כיום היא מנהלת כ-50 פרויקטים הנמצאים בשלבים שונים של עשייה, ומעסיקה 15 עובדים. חידוש מתחם "השוק החדש" הוא פרויקט הדגל של החברה והיקפו 100 מיליון שקל. הנכס נרכש מיזם אחר שהחל את הבנייה לפני כ-15 שנה, אך לא השלים אותה.

בתקופה שבה ענף היהלומים היה ענף היצוא מספר אחת בארץ, פעלו בבניין כמה מלטשות יהלומים גדולות, אך מאז שקע הענף נסגרו המלטשות, והבניין נותר נטוש ומוזנח. בשתי קומות המרתף מצאו מפלט חסרי דיור ונרקומנים. "זוהי סביבה קשה. צריכים להיות אנשי חזון כדי להאמין שניתן יהיה להקים שם משהו", אומר אבי אברהם.

מתחם "השוק החדש" יושב על מגרש בשטח 3,000 מ"ר ויתפרש על 5,000 מ"ר. בקומת הקרקע ייבנה שוק איכרים שיפעל במתכונת של שוק צרפתי, ואמור להזכיר את מתחמי האוכל בשרונה ובנמל תל אביב. 150 החנויות והדוכנים שפועלים במקום כיום (80 אחוז מהן כבר בבעלות החברה) ייהרסו וייבנו מחדש. עם זאת, המטרה היא לשמר את האווירה האותנטית של השוק, את המטעמים, הריחות, הצבעים, הרעשים, הצעקות. "נתניה היא עיר תיירות", אומר זוארץ. "בחזוני אני רואה אוטובוסים מלאי תיירים עוצרים ליד השוק. הרי בכל מקום בעולם השוק העירוני הוא יעד תיירותי".

בגלריה הבנויה מעל הקומה הראשונה ומשקיפה על שוק האיכרים ייבנו בתי קפה, מסעדות, חנויות בוטיק, מרכז אמנויות ומשרדים. בשתי קומות המרתף כבר נבנה חניון עם 150 מקומות חנייה. מעל המבנה הקיים ייבנו 7 קומות ובהן 79 דירות בשטח של 90-45 מ"ר המתאימות למגורי סטודנטים וזוגות צעירים. כל הדירות כבר נמכרו. "המטרה הייתה להכניס לאזור אוכלוסייה צעירה", אומרים היזמים. "בנוסף להיבט הכלכלי, יש לפרויקט הזה ערך מוסף הנובע מהצורך והרצון לפתח ולהעיר את האזור".

"מדובר בסנונית ראשונה בהתחדשות מתחם השוק, בו עומד לצאת לדרך פרויקט נוסף", אומרים בעירייה. "כמו כן, בחודשים הקרובים תוצג תוכנית לשני מתחמים נוספים בשוק נתניה: שוק העופות ושוק הירקות והפירות, כאשר בשניהם יחודש כל המתחם, המתחמים יחוברו זה לזה וייצרו מרחב "שוטטות" באזור שבין רחובות יהלום-ששת הימים-שוהם וזנגביל.

"העירייה רואה חשיבות רבה בביצוע התחדשות ע