בניינים ישנים אאוט, בניינים ישנים משודרגים אין. זה המהלך הנדל"ני לשיפור חזות העיר, שמתנהל בתקופה האחרונה בראשון לציון. נתונים שמספק אגף ההנדסה מצביעים על כך שבמהלך השנה האחרונה שופצו, בסיוע העירייה, 50 בנייני מגורים בשכונות שונות ברחבי העיר.

אחד הבתים ששופצו | צילום: שי אלבלינג

בפועל, שיפוץ בניינים אלה, רובם ככולם בניינים ישנים שנבנו לפני עשרות שנים ולא היה בהם צורך בעבודות חיזוק במסגרת תמ"א 38 אלא רק בחידוש, הביא לשיפור המראה של למעלה מ־800 דירות.

מי שבמידה רבה מוביל את המהלך, לצידו של ראש העירייה דב צור הוא סגנו, המכהן גם כמחזיק תיק תרבות הדיור, חבר מועצת העיר איתן שלום מהרשימה החברתית הירוקה.

לדברי שלום, שיתוף הפעולה מצד דיירי הבניינים והעבודה מול משרדי העירייה, מסייעים מאוד להוצאות פרויקטים אלה לפועל. "כאחד שנולד בעיר אני רואה מצד אחד את הבניינים הנוצצים והחדשים ומצד שני את השכונות הוותיקות שם יש בניינים שלא זכו מאז בנייתם לטיפול הולם", מסביר שלום, "ולכן אני שמח שהביקוש וההיענות הולכים וגדלים".

על מנת לייעל את התהליך הבירוקרטי מול הדיירים ולמנוע כמה שיותר אפשרות של מחלוקות בין הדיירים, מעניקה העירייה מענק שיפוץ של עד 30 אלף שקל לכל בניין, ללא ריבית, למשך עשור. סיוע כלכלי זה עוזר לדיירים לקבל החלטות שקולות והביא לכך שמאז שהפרויקט יצא לדרך בשנת 2012 עוד ועוד דיירים מבקשים להצטרף אליו.

מי שאחראי בשנה האחרונה על התכנון הוא האדריכל אור ריגלר, מומחה לעיצוב חזיתות בניינים והתחדשות עירונית המתכנן תוכנית שונה לכל בניין העומד בתחילת התהליך, שבאופן טבעי שונה בין בניין לבניין בשל צורת הבנייה הראשונית.

תושבי העיר שלקחו חלק בתהליך מספרים כי הסיוע לדיירים עוזר להם לפתור מחלוקות בינם לבין עצמם. "היתה אצלנו בעיה של דייר שלא רצה לשפץ", מספר מוטי חיימוביץ, תושב רחוב דגניה 5 בעיר, "העירייה עזרה לנו לטפל וכך יכולנו לבצע את השיפוץ, דבר שהיה קשה להוציא אל הפועל ללא העזרה המקצועית וההכוונה".