זה הסיוט של כל הורה: הילד יוצא לפעילות מחוץ לבית ומעורב בתאונה קשה. מבחינת הוריה של נטע בת ה־12 מראשון לציון, חלום הבלהות הזה הפך למציאות בחודש יוני האחרון. דווקא כשבתם הייתה בפעילות של תנועת הצופים, תחת השגחה של מדריכים ובחברת חניכים, היא נפצעה קשה מאוד לאחר שנפגעה בעוצמה מרכב בעת שחצתה מעבר חצייה. הרופאים לא היו בטוחים שנטע תשרוד את פגיעת הראש הקשה והעריכו שבמקרה הטוב תישאר סיעודית לכל חייה, אך נטע הצליחה להתאושש והשבוע חזרה ללימודים בבית ספר 'טביב'.


הפצעים אמנם החלו להגליד אט אט, אבל הכעס של בני המשפחה על מדריכי התנועה וראשיה עדיין קיים. לטענת המשפחה, בתנועה מתעלמים מדרישתה לדעת מה בדיוק קרה באותו לילה ואיך קרה שדווקא בזמן שבתם הייתה אמורה להיות מוגנת, אירעה התאונה הקשה.

(צילום: אבי מועלם)


"תאונה מחרידה"
את יום שלישי בסוף חודש יוני האחרון, נטע והוריה לא ישכחו לעולם. "זה היה לקראת השעה 19:00 בערב, בעת פעילות של שבט ארבל", מספרת כרמית, אמה של נטע. "בתי חצתה מעבר חצייה כשלפתע הגיחה נהגת חסרת זהירות, נכנסה בה והעיפה אותה באוויר".


באותה שעה השתתפו כרמית ובעלה במסיבת הסיום של בנם האמצעי, שלמד אז בכיתה ד'. "הטלפון היה על שקט ולא שמענו שצלצלו אלינו", משחזרת כרמית את אותו לילה. "גם כשיצאנו מהמסיבה לא בדקנו את הטלפון. ידענו שנטע נמצאת בפעולה של הצופים, פעולה שגרתית של קיץ, לא הייתה לנו סיבה לדאוג".


מדריכי השבט הצליחו לבסוף לאתר את השניים וסיפרו להם שבתם שברה את הרגל במהלך הפעילות והועברה לבית חולים 'אסף הרופא' לקבלת טיפול. כרמית ובעלה מיהרו לבית החולים, עדיין לא יודעים עד כמה חמורה הפציעה של בתם. "בראש שלנו היה שהיא עם רגל שבורה, לא נעים אבל לא נורא. רק כשנכנסנו לחדר הטראומה ועובדת סוציאלית יצאה לכיוון שלנו, הבנו שמשהו לא טוב קורה. גם אני עובדת סוציאלית ויודעת שלא סתם מזעיקים אשת מקצוע אם לא מדובר במקרה מאוד חמור".


לנטע נערכו מספר רב של בדיקות, כשכל אותו הזמן ממתינים הוריה המודאגים בחוץ ומחכים לקבל עדכון. "אחרי שעות הגיע הרופא שטיפל בנטע ואמר שהיא נפגעה קשה בראש", מספרת כרמית. "הוא הבהיר לנו שהיא מורדמת ומונשמת ונמצאת בסכנת חיים. עד לאותו רגע אף אחד לא אמר לנו את זה במפורש".


במשך כשבוע הייתה נטע מחוסרת הכרה, וההורים נאלצו להתמודד במקביל גם עם שמועות שרצו בקבוצות הווטאסאפ של בית הספר והתנועה: "קיבלתי הודעות שהבת שלי נפטרה, ובכלל היו המון שמועות שגרמו לנו קושי נוסף בזמן שנטע נאבקה על חייה".

עו"ד ביבר־חייקין


פעילות מחוץ לשבט
אחרי שמונה ימים של חוסר הכרה החליטו הרופאים לנסות להעיר את נטע. "במשך כל הזמן הזה בכלל לא ידענו למה לצפות. אמרו לנו שככל הנראה היא תהיה סיעודית למשך כל ימי חייה, אבל אחרי ארבעה ימים נטע פקחה את העיניים ומיד זיהתה אותי ואת בעלי. היא גם ידעה לומר איך קוראים לה וזה היה סימן מעודד. אחרי שלושה שבועות העבירו אותה למחלקת שיקום ילדים בבית חולים 'תל השומר' ושם היא החלה במסע מפרך של חזרה לעצמה. שמחנו לראות שהתחזית השחורה שחזו עבורה לא תתממש ושהיא מצליחה לזכור הרבה דברים".


במקביל החלה כרמית לאסוף פרטים על התאונה המחרידה שכמעט קיפחה את חיי בתה. "במשטרה סיפרו שבזמן שהיא חצתה את הכביש, הגיעה במהירות נהגת שלא עצרה במעבר החצייה, פגעה בה והעיפה אותה כמה מטרים".


כרמית החלה לנסות ולדלות מידע על הנסיבות שבהן בתה מצאה את עצמה מעורבת בתאונה בעת שהייתה בפעילות. "סיפרו לי שנטע הייתה בפעולה של הצופים ושלקראת השעה 19:00 בערב היא וחברותיה עשו את דרכן למקום שמרוחק כשני קילומטר מהשבט שבו הייתה הפעילות. חשוב לציין שלכל פעילות כזו שנעשית מחוץ לשבט נדרש אישור של ההורים או לפחות לעדכן אותם. אנחנו לא קיבלנו שום הודעה על כך", טוענת האם.


כרמית זועמת בעיקר על מה שהיא מכנה חוסר אכפתיות מצד תנועת הצופים: "אני לא מבינה מה הבת שלי עשתה רחוק כל כך מהשבט. כואב לי שהבת שלי כמעט שילמה בחייה אבל מבחינת הצופים לא נעשתה בדיקה מעמיקה. ביקשתי מהתנועה שיכינו דוח בדיקה כדי להבין מה קרה שם, להבין איך הבת שלי כמעט נהרגה אבל למרבה האכזבה והכעס הם פשוט התעלמו מהבקשה שלי".
כרמית טוענת שרק בתחילת חודש דצמבר היא קיבלה תשובה מתנועת הצופים, ולפיה עליה להעביר כל תביעה או בקשה לחברת הביטוח של הנהגת הפוגעת. "למה מגיעה לי תשובה כל כך מזלזלת? ביקשתי לתבוע אותם? הם מדברים על כך שהם היו שם עבור נטע וכל הזמן ביקרו ודאגו לה, אבל אנחנו רוצים תשובות".

צילום: אבי מועלם


"לא רוצה לחזור לצופים"
לצד השיקום שהיא עוברת שלוש פעמים בשבוע, חזרה השבוע נטע לבית הספר והתקבלה בשמחה על ידי חבריה לכיתה וצוות המורים. "כיף לי לחזור לבית הספר", אומרת נטע השבוע, "חיכיתי לזה הרבה".


על הרגע שבו נפגעה היא מספרת: "אני זוכרת רק את תחילת הפעולה, כל מה שהיה אחרי לא זכור לי. אני כבר לא רוצה לחזור יותר לפעילות בצופים, אין לי יותר מה לחפש שם. אני הכי מתגעגעת לחיים הרגילים שלי, ללכת כל יום לחברה או לחוג, זה מאוד חסר לי. אני גם רוצה לחזור לבית הספר באופן רגיל".


"נגד הנהגת הוגש כתב אישום ואני מאוד מקווה שהמערכת המשפטית תנהג בה כמו שצריך, אבל על זה יש לי פחות שליטה", מוסיפה כרמית. "קשה לי בעיקר עם זה שההורים היו אז כל כך מזועזעים מהמקרה, אבל הזמן עבר והם ממשיכים לשלוח את הילדים שלהם לפעילות התנועה כאילו כלום לא קרה והכל נשכח".


עורכת הדין של המשפחה, ליטל ביבר־חייקין מסרה: "מדובר בתאונה מזעזעת וקשה, אשר נסיבותיה מצביעות לכאורה על שורה של מחדלים, רשלנות, חוסר זהירות והפרת נהלים מטעם תנועת הצופים ו/או מי ממנהליה ו/או עובדיה ו/או שלוחיה. מאחר שמדובר בתאונה הנופלת לגדר "תאונת דרכים", הרי שעל פי חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים אנו כבולים לתבוע רק את חברת הביטוח אשר ביטחה את הנהגת במועד התאונה. אולם טוב יהיה אילו תנועת הצופים תבצע תחקיר מקיף אודות נסיבות התאונה, תרענן את הנהלים ותסיק את המסקנות המתבקשות על מנת למנוע הישנות תאונות כאלה ואחרות בעתיד".


מתנועת הצופים נמסר בתגובה: "אנו מאחלים לנטע איחולי החלמה מהירה ובריאות שלמה ואיתנה. נדגיש כי התאונה קרתה במעבר חצייה בסיום הפעולה, בעת שהחניכים התפזרו לבתיהם. בעקבות התאונה ביצעה התנועה תחקיר מיידי בשטח, ממנו עולה לצערנו כי רכב שביצע עבירת תנועה פגע בנטע.


"בעקבות התחקיר רעננו את נהלי הבטיחות מול חניכי התנועה ומדריכיה העוברים באופן קבוע הדרכות בנושא בטיחות. אנו מתחייבים להמשיך ולפעול ללא לאות למען שמירה על סטנדרט הבטיחות הגבוה שהציבה התנועה לעצמה בשמירה על חניכיה".