צילום: תומי הרפז

בערב יום כיפור שיחל בעוד מספר ימים יהיו רבים שיקיימו את מנהג הכפרות המסורתי. חברי מועצת העיר ראשון לציון מסיעת הירוקים יוצאים בימים אלה בקמפיין למניעת שימוש בתרנגולות והעדפת שימוש בכסף. בנוסף, פנו חברי המועצה לרבנות העיר בדרישה להורות לציבור להימנע משימוש בבעלי חיים.

אחד המנהגים הנפוצים לפני יום כיפור הוא מנהג הכפרות, פעולה בה לפי האמונה ממירים את החטאים בכסף או בבעל חיים. בשנים האחרונות יותר ויותר אנשים נוהגים לבחור באופציה הראשונה ואת הכסף תורמים לצדקה. למרות זאת, ישנם עוד כאלו המתעקשים לבצע את המנהג באמצעות תרנגול שלאחר מכן נלקח לשחיטה. על פי רוב מדובר בציבור החרדי שמעוניין לשמר את הנוהג העתיק.

כדי להילחם בתופעה יצאו השבוע חברי סיעת הצעירים והירוקים בעיר בהודעות לפיהן הם קוראים לציבור להימנע מכך בראשון לציון ולמצוא חלופות לשימוש בתרנגול. במכתב ששלח לאחרונה חבר המועצה עידן מזרחי לרבנות הראשית הוא כותב, "כמדי יום אנו מקבלים החלטות מאוד חשובות, חלקן אפילו משמעותיות ולהן השפעה על גורלו של האחר. עכשיו נוהגים לעשות כפרות על פי המסורת.

מנהג זה טומן בתוכו צער של בע"ח למי שבוחר לעשות כפרה עם תרנגול. כחבר מועצה מסיעת "הירוקים הצעירים" חשוב לי לקדם כל נושא שיש בו למנוע צער מבע"ח ולכן זה הזמן לבקש מכל אדם לדאוג שלא לפעול באופן כזה אלא לעשות פדיון כפרות, משמע קיום המנהג עם כסף שהולך תרומה לעניים. המטרה היא אותה מטרה הדרך היא זו שעושה את ההבדל".

מי שלא אהב את ההתערבות היה רבה הראשי של העיר, הרב וולפא, "אני לא מבין למה הם עוסקים בדבר שאין לו מושג בהם", אמר הרב, "ממה הם מזדעקים? מהשחיטה? הרי בכל יום שוחטים תרנגולות והם לא יוצאים נגד זה. אני מציע שכל אחד יתעסק במה שהוא מבין".

אגב, הרב עצמו סיפר כי הוא מקיים את המנהג על כסף מאחר וקשה לו טכנית לעשות זאת עם תרנגולים.