בשבוע שעבר פשטה משטרת גוואטמלה על חברי כת 'לב טהור', שעברו להתגורר באחת השכונות העניות במדינה. הכת מונה כחמישים משפחות, המנהלות אורח חיים דתי סגפני במיוחד ורווי סבל. לדברי חברים לשעבר בכת שהצליחו להימלט, מדובר בקהילה שמנוהלת על ידי הרב שלמה אלברנס, והוא השליט והמחליט הבלעדי על חיי החברים. שגרת יומם מנוהלת באופן תורני קפדני, עם איסור מוחלט להשתמש בכל סוג של תקשורת. הילדים מנועים מלשחק בצעצועים, חל איסור ליהנות ממאכלים ומותר לצרוך מזון בסיסי ביותר. הילדים חיים במשטר פחד וחווים התעללות גופנית ונפשית כחלק משיטת החינוך. הם מופרדים מאימותיהם ובגיל 12 משודכים לבני הקהילה ומביאים יחד לעולם ילדים בגיל צעיר ביותר.

עם פרסום תמונות ראשי הכת מובלים לתחנת המשטרה בגוואטמלה, הרשה לעצמו עודד טוויק, תושב ראשון לציון, לחייך. הוא ידע שבזכות המידע שהעביר לרשויות החוק בגוואטמלה, והודות לדבקותו במשימה, אולי יש כאלה שיינצלו מציפורני הכת.

חתונה בשידוך
טוויק בן ה־42, נשוי ואב לשתי בנות, מנסה לנהל אורח חיים שגרתי. הוא בעליו של עסק למוצרי חשמל, שמפרנס אותו ואת משפחתו כבר תקופה ארוכה. טוויק וארבעת אחיו נולדו וגדלו בשכונת נחלת יהודה, התחנכו במוסדות החינוך בעיר וכשבגרו פנה כל אחד מהם לדרכו. בחלומותיו השחורים ביותר לא תיאר לעצמו טוויק שדווקא אחותו הצעירה, זו שהייתה חיילת מצטיינת במשרד הביטחון, תביא לשינוי בחייו ותסחוף אותו למסע חוצה גבולות.

"אחרי הצבא אחותי טסה לארה"ב ונשארה לגור שם. היא הייתה ילדה קטנה אחרי צבא ומצאה עבודה כעוזרת בית במשפחה חרדית", הוא מספר. "באותו בית היא גם חזרה בתשובה ובקהילה שמעו עליה. יום אחד הגיעה השדכנית והציעה לסדר לה חתן. בדיעבד התברר שהשדכנית עבדה בקהילת 'לב טהור', והייתה אמורה לגייס נשים לכת. בעלי הבית שבו עבדה אחותי שכנעו אותה להתחתן עם המיועד, שלדבריהם היה בחור טוב ואמיד. הלחץ עשה את שלו ותוך זמן קצר אחותי מצאה את עצמה מתחת לחופה. מבלי ששמה לב, היא נכנסה לקהילת 'לב טהור', היישר אל הכת. יחד עם בעלה היא הביאה לעולם שמונה ילדים, והמשפחה התגוררה במונטריאול עם אנשי הכת".

היית איתה בקשר?
"משיחות איתה הבנתי שהיא מתחזקת, חוזרת בתשובה וחיה בצורה מאוד שמרנית, אבל לא תיארתי לעצמי שהיא נמצאת בכת או במקום סגפני שכזה. העדפתי להאמין שאלו החיים שלה כעת ושאני צריך לכבד את זה, כדי לא להפריע לה ולא לעשות תהפוכות בחייה הפרטיים, שעלולים ליצור ריב בינה לבין בעלה".

שגרת חייה של האחות התנהלה כך במשך 13 שנה. "מדי פעם היא הייתה מתקשרת ומתעדכנת במה שנעשה בישראל", אומר טוויק. "בדיעבד הבנתי שלא היה לה שום כלי תקשורת מלבד טלפון. לא הייתה לה שום אפשרות לדעת מה נעשה בארץ".

יצא לך לבקר אותה בביתה שבמונטריאול?
"היו גם תקופות שביקרתי אצלה, אבל הם שיחקו משחק שהראה כמה טוב להם. היא לא עירבה אותנו בפני הרב שלה או בפני שאר חברי הקהילה, לכן לא התעורר בי חשד. גם אם ראיתי דברים שלא מצאו חן בעיניי, העדפתי לשתוק כדי לא לגרום למהומות או לצרות אצלה".

טוקבקים זוועתיים
במשך שנים ארוכות חי טוויק בידיעה שאחותו מנהלת חיי דת אדוקים, אך לא הבין את גודל מצוקתה. אבל לפני חמש שנים הכל השתנה. "בשנת 2011 הגיע אליי לעסק לקוח חרדי", הוא מספר. "הראיתי לו תמונות של אחותי, התגאיתי בהיותה חרדית וסיפרתי לו על המקום שבו היא נמצאת. הלקוח החוויר, הפטיר אמירה ביידיש ושאל אם אחותי נמצאת אצל הרב שלמה אלברנס, מנהיג הכת. לא ידעתי מי זה ושאלתי במי מדובר, אבל הוא השיב לי שזה לא משנה. מאחר וזה הציק לי, נכנסתי לאינטרנט ובאחד האתרים החרדיים מצאתי כתבה על הרב המדובר. הטוקבקים היו זוועתיים. נכתב שם שהוא מתעלל בילדים ומחתן אותם בגיל צעיר. העניין לא נתן לי מנוח והחלטתי להמשיך לחקור. התקשרתי לאחותי, שאלתי אם זה נכון והיא הכחישה מכל וכל וטענה שכל מה שמופיע באינטרנט הוא שקרים".

והשתכנעת?
"לא. לא קניתי את זה והמשכתי להציק לה. היא הבינה שאני מהדק את החגורה ומתחיל לקלוט שהיא במקום לא טוב. היא פנתה לחברה ישראלית, ותוך כדי שיחה סיפרה לה על הנידוי שהיא עוברת, בגלל שחושבים שהיא לא מחנכת את הילדים כהלכה. היא השביעה את החברה שלא תספר לי על זה, אבל החברה כמובן התקשרה מיד ואמרה לי שצריך להתערב בדחיפות, כי אחותי נשאבה לכת ומצבה לא טוב".

טוויק התקשר לאחותו, אמר לה שהוא יודע הכל, "ואז, בבת אחת, הכל השתחרר אצלה", הוא אומר בהתרגשות. "היא סיפרה לי בצעקות ובבכי שהילדים לא אצלה ושהיא סובלת קשות מאנשי הקהילה. אמרתי לה שהיא לא לבד, שאני קונה כרטיס טיסה ובא להציל אותה".

מה הרגשת באותם רגעים?
"זה היה היום הקשה ביותר בחיי. נכנסתי לבית והתמוטטתי על רצפת האמבטיה. לא האמנתי שזה אמי