כבר 40 שנה שאנשי הקהילה הרפורמית בראשון לציון נפגשים בכל חג, שבת ואירוע, מתפללים וחוגגים יחד. בשנים האחרונות אנשי הקהילה התמקמו במבנה ברחוב אמזלג 6 בשכונת אברמוביץ', שהפך לבית כנסת ובו מתנהלות הפעילויות המשותפות של הקהילה.

אבל כעת המקום נמצא בסכנה, וייתכן כי קהילת "אחוות ישראל", המייצגת את הזרם הרפורמי בעיר, תישאר ללא בית תפילה. המתפללים במקום טוענים כי  העירייה ביקשה מהם להתפנות ולמצוא לעצמם מבנה אחר, וכי ידוע להם שהסיבה לפינוי המבנה היא הרצון להקים במקום גן ילדים דתי.

"זו קהילה של כארבעים איש שמגיעים בסופי שבוע להתפלל, אבל זה הרבה יותר מתפילות", אומרת רכזת הקהילה נילי גטניו. "אנחנו עורכים כאן טקסים שונים והמון בתי וברי מצוות של אנשים, גם מערים סמוכות, שלא רוצים להגיע לבית כנסת אורתודוכסי בעיר".

בית הכנסת שיפונה | צילום: פרטי

לדברי גטניו, הקהילה קיבלה רשות מהעירייה להשתמש במבנה והיא משלמת עבורו דמי שכירות, כאשר בכל חמש שנים מתחדש חוזה השכירות מול העירייה. "בפעם האחרונה שרצינו לחדש חוזה לפני שנתיים הקשו עלינו, ולקח זמן עד שההסכם נחתם", היא אומרת.

"בקיץ האחרון נציגי העירייה אמרו לנו שיש כוונה לפנות אותנו כי השכונה התרחבה וצריך את המבנה לטובת גן ילדים". מנכ"ל התנועה הרפומית, גלעד קריב, פנה לעירייה בנושא- אך ללא הועיל, ולאחרונה קיבלו ראשי הקהילה הודעה לפיה עליהם לפנות את המבנה עד אמצע חודש יולי.

"קיבלנו מידע לפיו המבנה אמור לשמש כגן דתי, על אף שזו לא שכונה דתית", טוענת גטניו. "כנראה שיש לחצים מצד נציגי החרדים בעירייה ולכן מתקפלים מההסכם איתנו".

אבל הרפורמים לא מתכוונים לוותר: ביום שני השבוע שיגרה התנועה הרפורמית מכתב לעירייה, בו הודיעה כי בכוונתה לעתור לבית המשפט אם גזירת הפינוי לא תבוטל.

מעיריית ראשון לציון נמסר: "העירייה פועלת להעמיד לרשות הקהילה נכס חלופי, במקום הנכס הנוכחי שנדרש כעת לצרכי מערכת החינוך. גורמים רבים בעירייה פועלים לטובת הנושא ואנו בטוחים כי ימצא פתרון לשביעות רצונם של חברי הקהילה".