ההלכה אומרת כי "בניית מקווה קודמת לבניית בית הכנסת". למרות זאת, לא מעט תושבים (ובעיקר תושבות) מאזור מרכז העיר חשים כי אין מקווה טבילה נגיש שישרת אותם, מה שמאלץ את הנשים ללכת מרחק גדול ברגל על מנת למלא את המצווה בה הן מאמינות.

על פי אתר המועצה הדתית, בראשון לציון, המונה מעל 240 אלף תושבים, ישנם 10 מקוואות בלבד. אומנם רוב התושבים חילונים ואינם מקפידים על טבילה במקווה, אבל עבור אלו שכן נוצרת בעיה.

לדבריהם, הבעיה מורגשת בעיקר בשבתות בחגים, כאשר אסור להשתמש בכלי רכב. אישה שרוצה לטבול במקווה נאלצת ללכת מרחק גדול, גם במזג אויר לא נוח.

רן טוביאקוב, המתגורר בשכונת אברמוביץ' במרכז העיר, היה עד לסבלה של אשתו שנאלצת להרחיק לכת על מנת לטבול במקווה, וכך גם רבות מחברותיה ושכנותיה. "אשתי הולכת ברגל למקווה בשבת, בחושך, בחום ובגשם, במשך קרוב לשעה- משכונת אברמוביץ' עד רחוב אברבנאל שבשכונת רמב"ם" הוא מספר.

צריכים מקווה נוסף? | צילום: אבי מועלם

לטובת אשתו ושכנותיו, החליט טוביאקוב להרים את הכפפה והחל לפעול במטרה להקים מקווה באזור מרכז העיר. הוא דיבר עם גורמים בעירייה ואף פנה לפניות הציבור, מהם הוא טוען שקיבל את התגובה הבאה: "מקווה טהרה מתוכנן לקום ברחוב ניסים מלל וברחוב אורפלי. עם זאת, באפשרותך להעביר רשימה של תושבי השכונה המשתמשים במקווה."

טוביאקוב נדהם מהתגובה שקיבל. "האם אני צריך לעבור בית בית ולהתחיל לשאול מי טובל ומי לא?" הוא תהה. לגבי מיקום המקוואות החדשים אמר: "זה עדיין רחוק לחלק ניכר מהאנשים, אלו הגרים ברחוב פופל, רחוב נחמה, שכונות - גן נחום, אברמוביץ', כצנלסון, כל האזור המערב הישן. מה הבעיה לבנות מקווה במרכז שישרת את כולם?".

לאחר שהתאכזב מהתשובה שקיבלו טוביאקוב לא אמר נואש, ויחד עם אשתו פתח עצומה הקוראת לתושבים לתמוך במהלך ולדרוש בנייה של מקווה נוסף, עצומה שהשיגה עד כה מאות חתימות.

אבל יש גם לא מעט מתנגדים למהלך, שטוענים כי אין שום צורך להשקיע מקום ותקציבים במקווה חדש. פבל גורדטסקי, תושב שכונת אברמוביץ', מסר למיינט ראשון כי אומנם אין בידיו נתונים רשמיים מדוייקים על מספר הנשים המעוניינות להשתמש במקווה באזור, אבל על פי הערכות ונתונים קיימים מדובר על מספרים נמוכים של כ-1,500 נשים שיגיעו אליו באופן קבוע, ולעניות דעתו זה לא מצדיק את תהליך הבנייה וההשקעה.

לצד זאת, ציין הגורם כי אם יוצגו בפניו נתונים מוצקים המראים אחרת, הוא יסיר את התנגדותו.

מזכ"ל המועצה הדתית בעיר מסר: "אני הראשון שאשמח להיות שותף בבניית מקווה בשכונת אברמוביץ'. למעשה משרד הדתות בשיתוף עיריית ראשון לציון הם הממונים על בניית מקוואות. בשבועות הקרובים אמורה העירייה להעביר לתיפעול 3 מקוואות חדשים: ברמת אליהו, בנווה דקלים ובכרמים.

"בדרך כלל מאשרים בניית מקווה אחד בכל עיר בשנה. נעשה כל מאמץ להכניס בקשה למשרד הדתות ולרשות המקומית כך שהמקווה הבא אכן יבנה בשכונת אברמוביץ'. לצורך כך צריך גם נציג התושבים לגשת לראש העירייה. אני מאוד מאמין שנזכה לבנות מקווה חדש בשכונה".